Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Toplumumuzda istenmeyen gebelik problemlerinin ana nedenlerinden birisi de prostat salgısı olan zevk suyudur. İlişki esnasında erkekten gelen zevk suyu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırdık.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Erkekte boşalma öncesinde gelen zevk suyunun hamile bırakma olasılığı vardır. Zevk suyunun cinsel ilişkinin öncesinde gelmesi, zevk sıvısının içerisinde olabilecek bir miktardaki sperm sayısından dolayı kadınların hamile kalma riski vardır. Gebe kalma riskinin önlenmesi için kesinlikle prezervatif kullanılmalıdır.

Erkekten Gelen Zevk Suyu Ne Demektir?

Cinsel ilişki gerçekleştikten sonra boşalma evresinde erkeğin penisinden gelen sıvının ismine zevk suyu denilmiştir. Zevk suyu olarak adlandırılan sıvı erkeğin boşalmadan önce prostat tarafından salgılanan içerisinde sperm olmayan veya çok bir ölçüde bulunan bir sıvıdır. Bu sıvının PH değeri ortalama olarak 7.5 civarındadır.

Penisten gelen zevk suyu erkeğin spermlerinin sağlıklı olarak salınabilmesi için önemli bir ortam oluşturmaktadır. Prostat tarafından salgılanan bu sıvı erkekten çıkan meninin rengini süt rengine çevirmektedir. Ayrıca pıhtı şeklinde çıkan meninin daha sonra sıvılaşarak vajina içerisinde yol almasını sağlar.

Zevk Suyunun Hamilelikteki Rolü Nelerdir?

Kadınlardaki vajinal yapı asidik bir ortam sergilemektedir. Erkekte önden gelen zevk suyu sonradan gelecek spermlerin vajina içerisinde zarara uğramasını engellemektedir. Zevk suyu asidik ortam bazik PH değeri ile birlikte alkalik ortama çevirdiği için bu korumayı sağlamaktadır.

İlk olarak spermleri pıhtılaştırıcı bir etki yaratan zevk suyu cinsel birleşmeden sonra spermlerin kadının vajina ve üreme sisteminin içerisinde devamlılığını sağlamaktadır. Ancak bu esnada meni içerisindeki spermlerin hareket algoritması oldukça kısıtlıdır. Süreç içerisinde meninin pıhtılaşmasını çözerek daha hızlı ve hareketli bir şekil almasını sağlamaktadır.

Zevk Suyu Hamile Bırakır mı?

Cinsel birleşme esnasında boşalma gerçekleşmeden önce erkek penisinden gelen zevk suyu (prostat salgısı) içerisinde çok az bir miktar olsa bile sperm bulundurduğundan, düşük olasılıklar dahilinde olsa da kadın partnerin hamile kalma olasılığı bulunmaktadır.

Bir çok kadın zevk suyundan hamile kalınıp kalınmayacağını merak etmektedir. Bu sorunun cevabı doğum uzmanları tarafından hamile kalınabileceği yönündedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için en önemli koruma yöntemi korunmalı ilişki yöntemleridir. Erkeğin boşalmadan önce gelen zevk sıvısı içerisinde sperm bulundurabilir. Böyle bir noktada partnerlerin istenmeyen hamilelik gibi durumlarla karşılaşması muhtemel olabilir.

Erkekten gelen zevk suyu spermlerin oluşturduğu meni salgısının dışında bir sıvıdır. Hem spermlerin geçeceği yolu temizleyerek hazırlar hem de spermlerin daha akışkan bir geçiş yapmasını sağlar. Zevk suyunun içerisinde bulunabilecek bir kaç tane sperm gebelik riski oluşturabilir. Toplumumuzda uygulanan korunma yönteme erkeğin boşalmadan önce geri çekilmesidir ancak vajina içerisine giren zevk suyunun hamile bırakma riski olduğu unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Buse dedi ki:

  Merhaba hocam ben sevgilimle bir şey yaşadım onun penisini okşadım boşalma olmadı ama parmaklarım biraz ıslandı nemli gibi oldu ve vajinama sürdüm iç çamaşırım üstünden hamilelik durumu olabilirmi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Buse Hanım, anlattıklarınızdan yola çıkarak duruma baktığımda hamilelik ihtimalini oldukça düşük görüyorum. Gebelik için şartların hiç biri uygun değil.

 2. Gamze dedi ki:

  Merhabalar, erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ancak içime boşalmadı merak ettiğim konu şu tam da yumurtlama dönemindeydim zevk suyuyla hamile kalır mıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gamze Hanım, zevk suyu içerisinde çok çok az bir miktarda da olsa sperm bulunduğundan hamile kalma ihtimaliniz olabilir.

 3. Sevda dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 18 yaşındayım 19 yaşındaki erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik zevk suları cinsel bölgeme bulaştı ama ilişkiden sonra hemen sildim acaba hamile kalır mıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sevda Hanım, zevk suyu içerisindeki spermler hareketli olduğundan vajinadan içeri girebilir. Eğer gerekli şartlar uygunsa hamilelik dahi gerçekleşebilir. Kesin sonuç için bir sonraki adet dönemini bekleyin.

BİR YORUM YAZ