Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

En eski zamanlardan bugüne dek alternatif tıp dalında şifa bitkisi olarak kullanılan zerdeçal günümüz mutfak kültüründe de önemli bir yer tutmaktadır. Zerdeçalın tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zerdeçal, ülkemizde daha çok yemek baharatı olarak kullanılan bir bitki türüdür. Dünya’daki ilk üretim yeri Hindistan olan zerdeçal, aynı zamanda Hindistan Safranı olarak da bilinmektedir. Sivri yapraklara sahip olan zerdeçal sarı çiçek açan bir görünümdedir. Safran benzerinde boya maddeleri çıkartılan zerdeçalın aynı zamanda sap tarafında köklere benzeyen kısımlarından tozu üretilmektedir. Zerdeçal yemeklere renk vermesinin yanı sıra kumaş renklendirmek içinde kullanılır. Ayrıca zerdeçal içerisinde besin ögeleri yönünden zengin vitamin ve mineraller bulundurmaktadır.

Zerdeçalın İnsan Sağlığına Faydaları

Zerdeçal tıp yönünden şifalı bitki olarak eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın, meme, kolon, cilt ve prostat kanserine karşı faydalı olduğu tespit edilmiştir. Zerdeçal içerisinde bulundurduğu kurkumin maddesi ile kanserli hücrelerin vücut içerisinde yayılmasını önleyici bir rol oynamaktadır. Ayrıca zerdeçal, ileri yaşlarda bulunan insanların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltıcı bir etki göstermektedir.

Zerdeçal içerisindeki zengin anti-bakteriyel özelliklerle birlikte deri yaralanmalarının kısa sürede iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan yönünden de zengin olduğundan dolayı vücuda zarar verebilecek her türlü bakteri, virüs veya mantarlara karşı koruma kalkanı sağlamaktadır. Ayrıca damar içerisindeki plak oluşumunu önleyen zerdeçal, damar ve kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Zerdeçal kansere faydalıdır

Çaresi zor bulunan bir hastalık olan kanser için doğal tedavi yöntemlerinin başında zerdeçal gelmektedir. Kanserli hücrelerle savaşan ve hasar görmüş hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlayan zerdeçal, bir çok kanser türüne karşı etkin bir şekilde mücadele eden ender bitki grubunda yer almaktadır.

Zerdeçal romatizmaya faydalıdır

İçerisindeki anti-enflamatuar bileşenlerle birlikte romatizmaya neden olan sorunların köküne inerek tedavi niteliğinde bir başarı elde edebilen zerdeçal, bunun yanı sıra iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan dolayı vücut içerisindeki serbest radikallere karşı mücadele etmektedir. Zerdeçal eklemde görülen ağrılara, romatizmik problemlere ve eklem apselerine karşı mücadele ederek ağrıları yok edebilir.

Zerdeçal şeker hastalığına faydalıdır

Zerdeçal vücuttaki insülin görevini üstlenerek kan şekerini düzenleyici etkide bulunmaktadır. Ayrıca zerdeçal içerisindeki etken maddelerle birlikte ikinci tip şeker hastalıklarının başlangıcını önlemektedir.

Zerdeçal kolesterole faydalıdır

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen zerdeçalın kandaki kötü kolesterolü düşürdüğü, iyi kolesterol seviyesini ise yükselttiği tespit edilmiştir.

Zerdeçal bağışıklık sistemine faydalıdır

Zerdeçal içerisindeki yüksek antioksidan miktarının yanı sıra, lipopolisakarit bileşenleri ile birlikte metabolizmayı uyarıcı etkilerde bulunmaktadır. Zerdeçalın içerisindeki lipopolisakrit bileşenler sayesinde bakteri ve virüsler, vücutta etkinlik alanı bulmakta zorluk çekeceğinden zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahip olmaktadır.

Zerdeçal zayıflamak için faydalıdır

Zerdeçal tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı, sindirim ve boşaltım sistemini de düzenleyici bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak zerdeçal tüketerek metabolizmayı hızlandırabilir ve yağ yakımını artırabilirsiniz.

Zerdeçal hafızaya faydalıdır

Zerdeçal öncelikle damar sağlığını hedef aldığı için damar içerisinde plak oluşumunu engellemektedir. Bu şekilde kalp ve damar sağlığını koruyan zerdeçal damarlardan beyne daha fazla kan ve oksijen taşınmasını sağlayarak beyin hücrelerinin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal karaciğere faydalıdır

Yüksek antioksidan miktarı ile zerdeçal, vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle zerdeçal düzenli olarak tüketildiğinde karaciğeri yoran tüm zararlı maddelerden vücudu arındırmaktadır.

Zerdeçal Suyunun Vücuda Faydaları 

İçerisinde 350’ye yakın antioksidan madde bulunduran zerdeçalın suyunu tüketmekte insan sağlığına bir çok fayda sağlamaktadır.

 • Kemik bozukluğu gibi hastalıkların önlenmesine yardım eder
 • Alzheimer hastalığına karşı önleyici bir rol oynar
 • Sindirim sistemini düzenler ve boşaltımı kolaylaştırır
 • Midenin asit dengesini sağlayarak mide ekşimesini önler
 • Kanda toksin temizliği yapılmasına yardımcı olur
 • Kolesterolü dengeler
 • Diyabet hastalığı oluşma riskini önler

Zerdeçalın Zararları Nelerdir? 

Zerdeçal olması gerekenden daha fazla kullanılmadığı sürece her hangi bir sağlık problemine neden olmamaktır. Fakat yine de zerdeçal kullanımı kişiden kişiye değişen etkiler gösterebilir. Bu nedenle zerdeçal kullanmadan önce olası bir besin alerjisi probleminiz varsa mutlaka bir doktor ile görüşme sağlayınız. Zerdeçalın çok fazla tüketilmesi sonucu oluşabilecek zararları ;

 • Şişkinlik ve kramplar
 • Kalpte çarpıntı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kan pıhtılaşma problemi
 • Kan hücrelerinde hasar

olarak sıralayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ