Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süre yüksek ısıya maruz kalan insanlarda daha çok görülen yüzde kılcal damar çatlamasının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini tüm yönleriyle ele alıyoruz.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yüzde kılcal damar çatlaması cildimizin bir takım problem yaratan dış etmenler sonrası kendini korumaya almaya çalışmasından dolayı kaynaklanır. Görünüş olarak pekte iyi bir izlenim bırakmadığından dolayı bir çok kişi bu durumu bir hastalık olarak kabul etmektedir. Fakat yüzde kılcal damar çatlaması, güneşe maruza kalma ve yüksek sıcaklık gibi durumlarda derimizi bu zararlı durumlara karşı korumak amacıyla kılcal damarların genişleme yapması sonucu oluşur.

Yüzdeki kılcal damarlar bu genişleme sonrası gözle görülebilecek bir alan kapladığından dolayı estetik olarak iyi bir görünüş sunmaz ve bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu durum çok önemli bir hastalık değildir fakat bulunduğu insanı görünüşünden dolayı rahatsız eder ve kişinin bulunduğu yaştan daha büyük görünmesine yol açar. Yüzde kılcal damarlarının çatlaması facial telenjektazi olarak adlandırılmaktadır. Yüzde kılcal damar çatlamasının başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Güneşe maruz kalma: Güneşte bulunan ultraviyole ışınlar vücudumuza uzun süre temas ettiğinde cildimiz otomatik olarak kendini korumaya almak için deri üzerinde bulunan kılcal damarların genişlemesine neden olur

Yüksek sıcaklık: Ekmek ve pide fırınları çalışanları gibi insanlarda yüzde kılcal damar çatlaması daha çok görülmektedir. Sebebi ise uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan cilt üzerindeki kılcal damarların genişlemesidir.

Alkol bağımlılığı: Yüksek derece de alkol bağımlılığı bulunan ve 40 yaş üzeri insanlarda daha çok görülmektedir. Uzun süre tüketilen alkolün vücuda zararları arasında kılcal damar çatlaması da vardır.

Siroz: Karaciğer hastalığı olarak tanıdığımız siroz rahatsızlığına yakalanan insanlarda da kılcal damar çatlamasına rastlanmaktadır.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Piyasada bu konu ile ilgili bir çok yüz kremi, bitkisel ya da kozmetik ürünler bulunmaktadır fakat maalesef bu ürünler tedavi amacı olarak herhangi bir iyileştirme gerçekleştirmez. Yüzde kılcal damar çatlamasının bilimsel olarak iki tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Radyo frekans tedavisi: Tüylerden bile daha ince yapıda bir iğne ile genişleme yapan kılcal damarlara girilerek radyoaktif enerji verilir. Bu iğnenin temas ettirildiği kılcal damar bir daha oluşmamak üzere tamamen yok edilir. Radyofrekans yöntemi ile tedavisi gerçekleştirilen kılcal damar çatlamasının tedavi yöntemi diş çürüğünün tedavi yöntemi ile büyük benzerlik gösterir. Olayın mantığında şu vardır; nasıl ki çürüyen dişi çektikten sonra başka bir dişin çürümeyeceğinin garantisi verilmiyorsa, başka kılcal damarlarında genişleme göstermeyeceğinin garantisi verilemez. Fakat operasyonun sonucunda yüz çatlamış kılcal damarlardan tamamen arındırılır. Bu tedavi yönteminde hafif acılar duyabilirsiniz.

Lazerle tedavi yöntemi: Koyu renk damarlar üzerine oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Kılcal damarlar ışın yoluyla aşırı ısınarak yanar ve yok olur. Lazerle tedavi yöntemi bu problemde damarların içerisindeki akım hızının seviyesine göre bir kaç seans şeklinde yapılmaktadır. Acı ve ağrı hissinin azalması için lazer tedavisi yapılacak bölgeye soğuk jel sürülür.

Yüzde kılcal damar çatlaması lazer tedavi fiyatları;

Radyo frekans ya da lazer ışınları yöntemiyle tedavisi sağlanan yüzde kılcal damar probleminin tedavi fiyatları 1000 TL ile 1500 TL arası değişim göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Benim yüzüm özellikle elmacık kemiklerim çok kırmızı doktora gittim kılcal damarlarımın yüzeye yakın olduğunu söyledi. Ama ben hiç beğenmiyorum nasıl giderebilirim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Fatih Bey, lazerle tedavi yöntemi ile yüzünüzdeki kılcal damarlardan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı günler.

 2. Kemal dedi ki:

  Yüzde kılcal damar çatlamasını önlemek için önerdiğiniz kremler var mı arkadaşlar?

  1. Kenan dedi ki:

   Aynı problem bende de vardı sonra araştırdım yüzde kılcal damar çatlaması için 3 tane etkili krem buldum biri Bioderma Sensibio, diğeri La Roche Posay, bir diğeri ise Avene Antirougeurs

BİR YORUM YAZ