Yüzde Tüylenme Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Vücut ve cilt bakımını ihmal etmeyen kadınların bir numaralı düşmanı yüzde tüylenmeler neden olur? Yüz tüylenmesine karşı almanız gereken tüm önlemleri sizler için hazırladık.

Yüzde Tüylenme Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Hemen hemen birçok kişide görülen bir problem olan yüz bölgesinde tüylenmeler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle kadınlar çene bölgesi, dudak üstleri ve yanaklarda oluşan tüylenmelerden bir hayli şikayetçidir. Bu bölgelerde oluşan tüylenme normal değildir. Yüz bölgesinde görülen aşırı tüylenme ve kıllanmalar hirsutizm nedeniyle meydana gelmektedir.

Kadınlarda yüz bölgelerinde meydana gelen aşırı derecede ki kıllanmaların %50si bu nedenle oluşmaktadır. Bakımına önem veren ve güzelliğinden ödün vermek istemeyen kadınların tatlı belası yüzde tüylenmeler bayanların tadını kaçıran durumdur. Bu tüylenmeler bir çok nedenden dolayı olabilir. Bu nedenleri  sizler için araştırdık ve yüz bölgesindeki tüylenmelerin nelerden kaynaklandığına birlikte göz atalım.

Yüzde tüylenme neden olur?  

Polikistik over sendromu: Polikistik over sendromu (POS) hirsutizm’in en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Bu hastalık hormonlarda dengesizliğe yol açarak sadece yüz bölgesinde tüylenmelere değil, yumurtalıklarda kistlere, kısırlığa, şişmanlığa ve adet döngüsünde bozukluklara yol açmaktadır. Genellikle 20 ve 30 yaşları arasında görülen bir hastalıktır.

Cushing sendromu: Steroid hormonu olan kortizol üretimini normal değerlerinden fazla salgılaması sonucunda oluşmaktadır. Kortizol aşırı stres durumunda vücudun bir tepkisi olarak fazla hormon salgılar. Bu tür hormonlarda oluşan dalgalanmalar kadınlarda yüz bölgesinde tüylenmeye neden olmaktadır.

Konjenital adrenal hiperplazi: KÂH hastalığı olarakta bilinen bu rahatsızlık kalıtsal androjen ve kortizol düzensizliğinden dolayı meydana gelmektedir. Vücudun bu enzimleri sağlayamamasından dolayı androjen hormonunu üreterek bunu sağlamaya çalışır ancak bu da hormonal etkiler yarattığından yüz bölgelerinde tüylenme gibi yan etkiler görülmeye başlanır.

İlaçların yan etkileri: Her hangi bir hastalık için kullandığınız ilaçlarını yan etkilerini mutlaka okuyunuz. Bazı ilaçlar yan etki olarak yüz bölgesinde tüylenmelere sebep olabilir. Bu konuyla alakalı bir şikayetiniz varsa mutlaka uzman doktorunuza danışarak yüzde tüylenme ile ilgili problemleriniz anlatın.

Yüzde tüylenme nasıl giderilir?

Kadınlarda cilt ve vücut bakımı söz konusu olursa, yüz bölgesinde görülen tüylenmeler kadar can sıkıcı başka bir şey yoktur. Vücudun her hangi bir bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için, lazer, ağda, beyazlatma gibi yöntemler uygulamak mümkün olabilirken yüz bölgesindeki tüylenmeler için bu yöntemi uygulamak pekte mantıklı değil. Örneğin vücudun herhangi bir bölgesinde uygulanan ağda işlemi sırasında kıl kökünde yeteri kadar tahribat sağlanmadığında kıl geriye daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde çıkabiliyor. Bu nedenle yüz tüylenmesine karşı doğal tedavi yöntemlerine gelin birlikte bakalım.

Nane çayı: Her gün bir bardak nane çayı vücudunuzdaki hormon seviyesini düzenler ve yüz tüylenmesine iyi gelir. 1 su bardağı kaynamış suya, yarım tatlı kaşığı nane koyun ve demlemesini bekleyin. Süzerek tüketebilirsiniz.

Bal ve limon suyu: Bu karşımdan elde edeceğiniz maske ile yüzünüzdeki tüyleri inceltip, rengini açabilirsiniz. Karışımdaki limon suyu yüzünüzdeki ölü derilerden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bal ise nemlendirici özelliğiyle yüzünüzü yumuşacık yapar ve tüylenmelerin önüne geçer. 1 ay boyunca haftada iki kez uygulamanız gereken maskenin hazırlanışı ise şöyle; 1 yemek kaşığı limonu, 3 yemek kaşığı bal ile karıştırın ve maske haline getirerek yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Zerdaçal: İstenmeyen tüylerin korkulu rüyası zerdaçal… Bir çok farklı maddeyle birleştirilip istenmeyen yüz tüylerine karşı etkin bir koruma sağlanabilir. Kepekli un, gül suyu, ve nohut unu ile ayrı ayrı maske yapılabilen zerdeçal yüz tüylerine karşı iyi gelir.

Zerdeçal-kepekli un: Haftada 1 düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bir maskedir. 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepekli unu yoğurarak maske haline getirin, yoğunluğunu artırmak için susam yağı eklemeyi ihmal etmeyin ve yüzünüze uygulayın. 20 dk sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu uygulama yüz tüylenmesini önler.

Zerdeçal-gülsuyu: Haftada 2 defa düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bu kürde; 2 yemek kaşığı zerdeçala, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı gülsuyu ekleyin. İyice karıştırın ve 3-4 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem yüz tüylenmesini giderir.

Zerdeçal-nohut unu: Haftada 2 defa düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bu kürde; 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 1 fincan süt ve 1 fincan nohut unu ile iyice karıştırın ve 3-4 dakika kadar bekleyin. Karışım olduktan sonra yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu karışım yüz tüylenmelerine çok iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bayan izleyici dedi ki:

    ya erkek gibi faulum çıkıyor 🙁

  2. Genel izleyici dedi ki:

    burun üstünde kıl çıkarmı abi ya deli oluyorum!!! bunu azaltmak için önerileriniz nedir?

BİR YORUM YAZ