Yüksek tansiyonu düşürmek için yapılması gerekenler?

Yüksek tansiyonu olan ve bir türlü tansiyonlarını düşüremeyenler tam da bu noktada sizlere uygun tansiyonu düşürmekte çok etkili önerileri paylaşacağız.

Yüksek tansiyonu düşürmek için yapılması gerekenler?

Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler

Yüksek tansiyon toplumda sıklıkla görülen hastalıkların başında gelmektedir. Doğru ve düzenli beslenme yolu ile kan basıncı kontrol edilebilir ve yüksek tansiyonun tetiklediği kalp, beyin ve böbrek hastalıklarının da önüne geçebilirsiniz. Tansiyonu düşürmek için genellikle sebze, meyve ve süt ürünleri kullanımı tansiyonu düşürdüğü gibi düzenleyerek koruduğu da uzman hekimler tarafından da söylenmektedir. Öğünlerinizde aşırı kaçmaksızın bunları tüketmekte fayda vardır.yüksek tansiyon

Sebzeler

Sebzeler tansiyonu düşürüp ve düzenlemenin yanı sıra içerisinde bulunan magnezyum, potasyum ve yoğun besin lifleri sayesinde genel sağlık olarak bir çok hastalığımıza iyi gelmektedir. Her gün yeşil yapraklı sebzeler ve renkli sebzeler 2-3 kâse çiğ şekilde sebzeleri tüketmek tansiyonunuzu düşürecektir.

yüksek tansiyon

 

Süt ve süt ürünleri

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt ve süt ürünlerini günlük öğünlerinize yer vermeniz tansiyonunuzu düzenler ve düşürür.

 

Tam tahıllaryüksek tansiyon

Kan basıncını düşüren lifler bakımından oldukça zengin olan tahıllı yiyecekler (esmer pirinç, kepekli ekmek, arpa ve yulaf) tansiyonunuzu kontrol altına almaya yardımcı olacak.

yüksek tansiyon

 

Balık            

Tansiyonu düşürmede çok etkili olan Proteini bol miktarlarda içerisinde bulunduran balık günde en az 2 porsiyon tüketmeniz tansiyonunuzu düşürmekte etkili olacaktır.yüksek tansiyon

Kuru yemişler

Fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi tansiyonu düzenlemede etkili olan yağları bünyesinde barındıran kuru yemişler günlük kullanımlarda tansiyonu korumada çok faydalıdır.

yüksek tansiyon

 

Baharatlar

Bilindiği üzere tuz tüketimi tansiyonu artırmada en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Yemeklerinizde tuzun yerine kurtulmuş baharatları tüketmeniz tansiyona karşı savaşta yararlını gözle de görebileceksinizdir.

Yüksek tansiyonu düşürmek için öneriler:

  • Tansiyonu düzenlemek için kekik ve limon suyu içebilirsiniz.
  • Yemeklerinizde tuzu ortadan kaldırmak gerekmektedir.
  • Sigara ve alkol kullanımlarını azaltmalı.
  • Hafif egzersizler yapılmasında fayda vardır.
  • Stresten uzak durulmalı.
  • Posalı, potasyum ve magnezyum içeren yiyecekler tüketilmeli.
  • Sebze ağırlıklı besinler tüketilmeli.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ