Yaralar İyileşirken Neden Kaşınır?

Bir çok kişi cilt yaralanmalarından sonraki iyileşme sürecinde görülen tatlı kaşıntılara karşı koyamamış ve yarasını kaşımıştır. Peki iyileşen yaralar neden kaşınır? Cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaralar İyileşirken Neden Kaşınır?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde ufak tefek ya da ciddi şekilde cilt yaralanmaları yaşamıştır. Sıyrıklar, derin yaralar, ya da ciddi kesiklerin hem verdiği acı büyüktür hem de iyileşme süreci zor geçmektedir. Bu yaralar iyileşirken çok fazla kaşınır ve sizi istemediğiniz kadar rahatsız edebilir. Kimi zaman yaranızı kaşımamak için kendinizi çok zor tutarsınız kimi zamanda yaranızı kaşırsınız ve yaranızın iyileşme süresini uzatırsınız. Bilmeniz gereken nokta ise iyileşen yaranın kaşınması iyileşmenin en doğal parçalarından biridir. Metabolizmanın vücutta yara görüldüğünde salgıladığı “histamin” yaralar iyileşirken kaşıntı olmasına neden olur.

Yaralar İyileşirken Neden Kaşınır?

Metabolizmamızın salgıladığı histamin vücuttaki yaraların iyileşme göstermesi için en önemli etkendir. Yeni ve sağlıklı hücrelerin dokuları oluşturması ve yaraların hızlı kapanması için histamin gereklidir. Vücutta üretilen histamin dokuların iyileşme süresi içerisinde bir takım alerjik etkiler yaratarak yaraların kaşınmasına yol açar. Yaranın kaşınma şiddeti ölü hücrelerin yeni doku ve sağlıklı hücrelere geçiş yapıldığı sırada daha da artabilir.

Yara yeni doku ve hücrelerle sarılırken ciltteki kolajen miktarı da oldukça artış gösterir. Yeni üretilen doku çok hassas olduğundan dolayı en ufak müdahale de yeniden yara oluşabilir. Yarayı kaşımak yara kaşıntısının geçmesi anlamına gelmez. Siz yaranızı kaşıdıkça bir kaç dakika sonra yaranız daha çok kaşınacaktır. Yara kaşındıkça yeni taze doku hırpalanacak ve yeniden yara olacağından iyileşme süreciniz daha da artacaktır. Bu nedenle taze yaranızı kesinlikle kaşımayın.

İyiden iyiye iyileşme gösteren yara kaşınmaya devam ediyorsa kesinlikle endişelenmeyin. Yapmanız gereken yarayı sürekli havalandırmak ve yaranın bulunduğu yeri nemli tutmamak olacaktır. Eğer yara üzerinde olması gerekenden fazla hassasiyet, kızarıklık ve ağrı, zaman zamanda akıntılar meydana geliyorsa büyük ihtimalle yara bölgesinde iltihaplar olmuş olabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmışsanız mutlaka en yakın sağlık kurulundan hizmet almalısınız. Yara da iltihap belirtileri yoksa yara üzerinde kaşıntı normaldir. Eğer istemsizce eliniz yaralarınıza gidiyorsa, gece uyurken farkında olmadan yaralarınızı kaşıyorsanız, kaşıntı önleyici krem gibi ürünleri temin ederek yara kaşıntısını önleyebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta ise elinizde bulunan kremi kesinlikle yaranın üzerine sürmemeniz olacaktır. Yara kaşıntısını önlemek için en uygun kullanım yaranın etrafına kremi sürmenizdir.

Yara Nasıl İyileştirilir?

  • Yara bakımından hemen önce yaranın üzerinde bulunan tüm pul, kir ve döküntüleri temizleyiniz.
  • Temizlenen yaranın üzerine yaranın kaldırabileceği kadar hidrojen peroksiti yavaşça dökmelisiniz. Bu yöntem sonucunda yara tamamen temizlenmiş olur ve yara da görülebilecek enfeksiyonları önler. Hidrojen peroksiti yaranın üzerine döktükten sonra bir fokurdama ile karşı karşıya kalacaksınız. Fokurdama  ve köpürme bitene dek yaraya ara ara hidrojen peroksit eklemeye devam edin.
  • Yaranın kurumasını bekleyin, hemen sonrasında yaranın üzerine enfeksiyon önleyici merhem uygulayın. Bu işlem bittikten sonra artık yaraya her hangi bir mikrop girişine izin vermemiş olacağız.
  • Yaranın olduğu bölgeyi bir bandaj ile sarın. Bandajın buradaki amacı yarayı kuru tutmak olacaktır. Bandajın ıslanmasına izin vermeyin. Şayet ıslanırsa hemen yenisi ile değişin. Zaman zaman yaranın hava alması için bandajı çıkartmalısınız.
  • Her gün bir önceki günden kalan bandajı değişmelisiniz ve günde en az 2 kere yarım saat havalandırmalısınız.
  • Yaranızın daha hızlı bir iyileşme süreci gösterebilmesi için yaranızın bulunduğu noktayı çok fazla hareket ettirmemeye çalışın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erhan dedi ki:

    kolumu kırdım ve ameliyatla düzelttiler şuan alçıyı kırmak üzereyim böyle bir kaşınma yok 🙁

BİR YORUM YAZ