Yağlı Ciltler İçin En Etkili Maske Tarifleri

Yağlı bir cilde sahip olan insanlar genellikle fazla sivilcelenme ve siyah nokta şikayetlerine de sahiptirler. Bu nedenle yağlı ciltten kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal maske tekniklerini sizler için araştırdık.

Yağlı Ciltler İçin En Etkili Maske Tarifleri

Yağlı ciltler, bakımlarını aksatmadan yapmanız gereken bir cilt türüdür. Sivilce ve siyah nokta gibi problemler yağlı ciltlerin en büyük sorunlarındandır. Yağlı ciltlerin bir diğer problemi de yapılan makyajların uzun süre boyunca deri üzerinde kalamaması olmaktadır. Bu nedenle yağlı ciltler için evde yapabileceğiniz maskeler ile yağlı ciltlere karşı kalıcı çözüm elde edebilirsiniz.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız yağlı ciltler için doğal maskeler ile düzenli kullanım sonucu, eskisinden çok daha güzel, pürüzsüz, gözenekleri sıkı ve yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.

Yağlı Ciltler İçin Evde Yapabileceğiniz Doğal Maske Tarifleri

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ilk yapmanız gereken şey cildinizin nem dengesini ayarlamak olacaktır. Nem dengesi ayarlanmış bir cildin yağ problemlerini de uygulayacağınız maskeler ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra yağlı bir cilt yapınız varsa, sabunla temizlenmek yerine diğer temizlik jel ve losyon ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca PH değeri asite yönelik meyve kabuklarını her hafta en az 2 kez yüzünüze uygulayarak yağlı ciltlerden zaman içerisinde kurtulabilirsiniz. Son olarak yağlı cilt temizliği yapılırken soğuk yerine ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz.

Ciltteki yağı azaltan limon ve bal maskesi

Malzemeler:

 • 4 çay kaşığı bal
 • 4 çay kaşığı limon suyu
 • kıvamını alana kadar süt

Bu malzemelerden elde edeceğiniz karışım ile doğal bir peeling etkisi yaratarak cildinizdeki yağ dengesini sağlayabilirsiniz. 1 kase içerisine ekleyeceğiniz malzemeleri maske kıvamı alana dek karıştırmalısınız. Maskeniz hazır olduktan sonra yüzünüze sürün ve yaklaşıp 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanın. Bu maskeyi hafta 2 kez uygulayabilirsiniz.

Ciltteki yağı azaltıcı limon maskesi

Malzemeler:

 • 2 adet orta boy limon kabuğu
 • 2 yemek kaşığı su

Limon kabuğu içerisinde cildi koruyacak ve ölü deriden arındıracak antioksidanlara sahiptir. Bu maskeyi yüzünüze düzenli şekilde uygulayama devam ettiğinizde yağlı cildinizin azaldığını göreceksiniz. Öncelikle 2 adet orta boy limon kabuğu iyice rendelenir ve daha sonra 2 yemek kaşığı su üzerine eklenir. Yaklaşık olarak 6 dakika kadar bekledikten sonra maskenizi yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulanın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamaya devam etmelisiniz.

Ciltteki yağı gideren kil maskesi

Malzemeler:

 • 3 çorba kaşığı kil
 • 2 çorba kaşığı maya
 • 1 çorba kaşığı su
 • yarım çorba kaşığı toz şeker

Bu maskenin özelliği ise yüzünüzdeki lekeleri giderici ve cildinize yumuşaklık katmasıdır. Ayrıca düzenli kullanım sonucunda cildinizdeki yağ oranında da azalmalar meydana gelecektir. İlk olarak 1 kase içerisinde verdiğimiz ölçekteki su ve mayayı birbirine karıştırın. Daha sonra karışımın üzerine kil ve toz şeker ekledikten sonra yoğun bir maske kıvamı almasını sağlayın. İşlem bittikten sonra maskenizi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Yağlı ciltlere iyi gelen bu maskeyi her hafta 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı ciltlere iyi gelen salatalık ve yumurta maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta akı
 • yarım tatlı kaşığı kil
 • 1 çorba kaşığı salatalık suyu
 • 2 çay kaşığı limon suyu

Limon içerisindeki antioksidan etki ile cildinizi temizlerken yumurta akı ise amino-asit yapı taşları ile cildinizdeki ölü derinin atılmasını ve yeni derinin daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlayarak cildinizdeki yağ oranının azalmasına yardımcı olacaktır. 1 kase içerisine ekleyeceğiniz tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra maske haline getirin. Maskeniz hazır olduktan sonra yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanın. Her 2 haftada bir bu maskeyi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yağlı ciltler için patates ve süt maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet orta boy haşlamalık patates
 • 1 bardak süt
 • 1 adet yumurta sarısı

Yağlı ciltler için eski çağlardan beri kullanılan maskelerden birisi de patates ve süt maskesidir. Bu maske direkt olarak cildinizdeki yağ oranını azaltmaya yönelik bir tepkime göstermektedir. Düzenli olarak kullanım sonucunda bir kaç içerisinde sivilce ya da siyah noktalara neden olan yağlı cildin ortadan kalktığını göreceksiniz. İlk olarak 1 adet patatesi iyice haşlayın ve 1 kase içerisine koyduktan sonra çatal yardımıyla ezin. Daha sonra 1 cezve yardımı ile yumurta sarısı ve sütü karıştırıp ılık hale gelene dek ısıtın. Isınan malzemelerinizi daha önce çatal ile ezdiğiniz patatesin üzerine maske kıvamı alana dek dökmeye devam edin. Maskeniz hazır olduktan sonra masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanın. Bu maskeyi her hafta 1 kere uygulayarak zaman içerisinde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Vural dedi ki:

  Güneşte kaldığım zaman yüzüm yağlıymış gibi kaygan bir hal alıyor. Yaz aylarında çok zorluk çekiyorum? Yüzdeki yağı azaltmanın yolları nelerdir?

 2. Fatma dedi ki:

  Yüzümü yıkıyorum yarım saat sonra cildim yağ gibi kayıyor. Uyguladığım hiç bir tedaviden sonuç alamadım 🙁

 3. İnci dedi ki:

  Yüzüm oldum olası çok yağlıdır bu nedenle siyah nokta, akne ve kayganlık kaçınılmaz olmaya başladı üstelik yaz mevsimine girdik bu maskeler işe yarıyor mu yoksa direk doktora mı başvursam ?

BİR YORUM YAZ