Wbc Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Bir çoğumuzun ilk kez karşılaştığı Wbc değerleri vücuttaki zararlı maddelere karşı savaş vermektedir. Lösemiye neden olan düşük Wbc değerleriyle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi sizler için hazırladık.

Wbc Nedir, Yüksekliği Ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Wbc Nedir?

Beyaz küre olarak da adlandırılan Wbc vücudun bağışıklık sistemini oluşturan akyuvarlardır. Hemogram testleriyle tespit edilmektedir. Test çizelgenizde WBC olarak geçmektedir. Beyaz küremiz kan içerisinde bulunduğu için yüksekliği veya düşüklüğü hastalıkların teşhisinde kullanılır. Vücudumuzda kemik hücrelerinde üretilirler. Beyaz kürelerimiz vücudumuza giren bakteri ve virüslere karşı savunma mekanizmamızı oluşturur.

WBC nin anlamı White Blood Cells dir  ve bu hücrelerin toplamı vücut direncimizi belirlemeye yardımcı olur. Örneğin idrardaki WBC yüksekliği idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösterir. İnsan vücudunda WBC değerleri 3,6 – 10,0 µl dur. Beyaz kürenin yükselmesi de düşmesi de bir hastalıktır. Şimdi bakalım hangi nedenlerden dolayı beyaz küre miktarında değişmeler olur.

Kandaki Wbc Değeri Kaç Olmalıdır?

Beyaz kan hücresi miktarı enfeksiyonlardan, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar benzeri birçok sağlık probleminin önceden teşhisi için önemli bir faktördür. Bu sayede erken teşhisle vücut hastalığın tedavisine daha iyi cevap verebilmektedir.

Beyaz küre miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken iyi bir kriter olmaktadır.  Beyaz küre miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturmaktadır. Fazla miktarda her çeşit lökosidin oranı hesaplanmaktadır. Lökositlerin normal miktarı 4000 – 11000/mm3’tür. Bu rakamların altında ya da üstündeki Wbc miktarı tehlikelidir.

Ortala miktarı ise 7000/mm3’tür.  Eğer lökosit miktarı 4000/mm3’ün altında bir değerde ise lökopeni olarak bilinen durum meydana gelmektedir. Eğer 11000 mm3’ten fazla ise bu da lökositoz olarak tanımlanmaktadır. WBC düşüklüğü Lökopeni olarak adlandırılırken WBC yüksekliği ise Lökositoz olarak adlandırılır.

Kandaki Wbc Değeri Neden Yükselir?

Wbc değerinin yükselmesi yani lökositoz, enfeksiyonlar, kansızlık, sistematik rahatsızlıklar, romatoid-artrit benzeri hastalıklar, yanıklardan dolayı zarar görmüş dokular, lösemi ve fiziksel yada duygusal stresten dolayı meydana gelebilmektedir.

Ayrıca yeni doğan bir bebek 9000 ile 30000m/mm3 aralığında yüksek beyaz kan hücrelerine sahiptir. İki hafta içerisinde bu miktar normal yetişkin oranına düşmektedir. Lökositoz hamilelik sırasında da yaygın olmaktadır.

Kandaki Wbc Değeri Neden Düşer?

Düşük beyaz kan hücresi miktarı ya da lökopeni kemoterapi, radyo terapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon benzeri otoimmum hastalıklarından meydana gelebilmektedir. Vitamin, çinko ve bakır benzeri mineral eksiklikleri de lökopeniye ye yol açabilmektedir. Lökopeni myelodisplastik sendromu benzeri bazı kemik iliği hastalıklarının da sonucu olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, bazı antibiyotikler,idrar söktürücü ilaçlar, kemoterapi ilaçları da lökopeniye neden olabilir. Düşük kan hücre miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı tamamen savunmasız bir şekilde bırakarak, zayif düşmüş bir bağışıklık sistemine yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Satı gurel dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben bir babaanneyim torunumun özellikle Eylül aylarında kan değerleri düşüyor 15 yaşında bazen vücudunda morarmalar oluyor cerrah paşada tedavi görüyordu halada devam ediyor çocuğumun bu durumu anne babasını beni tüm aileyi çok etkiliyor sonuç lösemi mi? teşekkür ederim vereceğiz bilgi için.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar, torununuzun Wbc değerlerini öğrenebilir miyim?

 2. Kenan dedi ki:

  merhaba 27/03/2017 tarihinde 7,8 olan WBC degeri 07,09,2017 tarihinde 3,1 nasıl yorumlarsınız? ne yapmak gerekli?

 3. Emre dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum var benim arkadaşım çok zayıf. Oda doktora gitti kan tahlili yaptılar beyaz kan düşük dediler yükselmek için ne yapmamız gerekir değeri de 4 olduğunu söyledi.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Emre Bey, piyasada dolanan yalan yanlış pek çok beyaz kan değerlerini artırmak için yöntemler bulunmaktadır. Ancak wbc düşüklüğü ciddi bir problem olduğundan doktor tavsiyesi dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılıp önerdiği besinler tüketilmelidir.

 4. Ayşegül dedi ki:

  ateşi düşürülemeyen bi kişide beyaz küre yüksekliği teşhisi konulmuşsa ve doktarlar bir çok tahlil yapıp tahlil sonuçlarını yurt dışına göndermeye karar vermişse sonucun lösemi olmasından şüphelendiklerini düşünebilir miyiz ?

 5. Ogün dedi ki:

  Belki geç yazıyorumdur kusura bakmayın. İlk öncelikle endişelenmenizi anlıyorum testler olumlu çıkmış bu güzel haber lakin tedavilerden korkmamanızı tercih ederim. Güzel haberlerle inşallah. Geçmiş olsun.

 6. Suna dedi ki:

  lökosit sayısı yüksekliği neyi ifade etmektedir? bir bilgisi olan var mı ?

  1. Ahmet dedi ki:

   Suna hanım öncelikle geçmiş olsun yukarıda da belirtildiği gibi yüksek beyaz kan hücre miktarını göstermektedir lökosit sayı yüksekliği.

 7. Ozan dedi ki:

  Arkadaşlar beyaz küre neden yükselir bir bilgisi olan var mı?

  1. Yeliz dedi ki:

   Beyaz küre stres ve duygusal travmalarla birlikte yükselmektedir. Her şeyin başı stres arkadaşlar güçlü olun.

 8. Zehra dedi ki:

  Peki benim wbc değerin düşük dediler bir de vücudunun belli yerlerinde ağrısız morarma oluyor doktor faktör testi istedi sizce ne olabilir

  1. Ogün dedi ki:

   Mutlaka doktora görünmenizi tavsiye ederim hematolojik bir hastalık söz konusu da olabilir. Size testler yapılır neticelenir hematoloji doktoruna başvurun geçmiş olsun.

 9. Deniz dedi ki:

  Bana lütfen yardımcı olurmusunuz karfeşimin wbc degeri 2550 bir önceki tahlilde 2000 di . Peki bunun nedeni ne olabilir hala bir teşhis konulamadı

  1. Ogün dedi ki:

   Sadece wbc değerleriyle değerlendirilmesi mümkün değildir. Tedavinize devam edilmeli ve doktorunuzla iletişim kurmaktan kaçınmayın. Tedavinize elbet cevap gelecektir. Geçmiş olsun.

 10. Seher dedi ki:

  Merhaba wbc miktarim 0. Tahlil sonucunda düşük gösteriyor. Acaba nedeni nedir?

  1. Yalçın dedi ki:

   Benim oğlumun da wbc miktari 1800 cıktı henüz bir tedavi uygulanmadi bir ay sonrasına randevu verdi ve eger böyle düşük olursa bel kemiğinden ilik alip kontrol edilecek acaba cok endişeliyim size ne gibi bir tedavi şekli uygulandi cevap yaparsanız sevinirim şimdiden tşk ederim…

   1. Ogün dedi ki:

    Test kemik iliğinin normal fonksiyonlarda çalışıp çalışmadığını anlamak için yapılır kemik iliği kanı oluşturan hücreleri üreten merkezdir. Acıtmadan uyuşturularak da yapılabiliyor. Çıkan patoloji sonucunu hekiminize gösteriniz. Geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ