Vücudumuzda ki yaralar iyileşirken neden kaşınır

Rize’den Hasan beyin sorusu olan yaralar neden iyileşirken kaşıntı meydana getirir sorunsa cevap arayan takipçimizin sorusunu bizlerde cevapsız bırakmayarak cevaplandırıyoruz.

Vücudumuzda ki yaralar iyileşirken neden kaşınır

Önceden başınıza geldi ise bu durumu başına gelenler çok iyi bilmektedirler, sıyrık, kesik, gibi cilt yaralarında iyileşme gösterirken karşı konulmak ve bir o kadar tatlı bir kaşıntı meydana gelmektedir ve ellerinizi yaradan kaçınmak oldukça zor olacaktır, sürekli yaranızı kaşıma ihtiyacı duyacaksınızdır. Ancak bu durumda yapabileceğimiz pek bir şey de yoktur çünkü kaşıntı yaranın iyileşme süresinin doğal bir parçasıdır. Cilt yüzeyindeki yaraların iyileşirken kaşınmasının nedeni hücrelerde ki fiziksel travmalar histamin salgılamasıdır. Gel gelelim artık vücudumuzda ki yaraların iyileşme sürecinde neden kaşıntılar kaynaklanmaktadır.Vücudumuzda ki yaralar iyilşirken neden kaşınır3

İyileşen yara neden kaşınır?

BeFunky_kasinti-tedavisi.jpg4Histamin yaraların iyileşme süresinde önemli bir yere sahiptir ve yaranın normal şekilde kapanması ve yeni doku üretiminde yoğun miktarlarda salgılanmaktadır. Ancak histamin aynı zamanda alerjen reaksiyonlara neden olur ve bu süreçte kaşıntı oluşumları yavaş yavaş hissedilmeye başlar. Kaşıntılar yaranın taze döneminden iyileşme evresine geçişte yeni cilt dokusunun çıkması sırasında şiddetinde artmalar meydana gelebilir. Bu esnada cildinizin salgılamış olduğu koleje’nin üretimi artar ve yata yeni cilt hücreleriyle kaplanmaya başlar. Yeni cilt oldukça hassastır ve her hangi bir küçük Vücudumuzda ki yaralar iyilşirken neden kaşınır1müdahale ile zarar görebilmektedir. Yaranın üzerini kaşımak belki sizi biraz olsun rahatlatacaktır ama cildinizin dokusuna büyük zararlar vererek iyileşme süresini uzatabilmektedir. Eğer yaranız gözle görülür bir şekilde iyileşme gösteriyorsa endişe etmenize gerek yoktur. Özellikle yaralı olan bölgenizi kapalı saklayarak temiz tutunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Erhan dedi ki:

    kolumu kırdım ve ameliyatla düzelttiler şuan alçıyı kırmak üzereyim böyle bir kaşınma yok 🙁

  2. Elleri kınalı dedi ki:

    birde bu yaralar ilk zamanlarda neden sulu sulu olurlar yaa 🙁 resmen elbise giyemez oldum 🙁

BİR YORUM YAZ