Vertigonun nedenleri nelerdir?

Trabzon’dan Şamil beyin sorusu olan vertigo hastalığının nedenleri nelerdir sorunsu merak eden hastamızın bu sorusunu cevapsız bırakmayarak cevaplandırıyoruz.

Vertigonun nedenleri nelerdir?

Vertigo hastalığı sözcük anlamı itibari ile baş dönmesi, oryantasyon kaybı ve denge kaybı gibi anlamlara gelmektedir. Vertigo genellikle yükseklik korkusu ile de karıştırılsa da ancak yükseklik korkusunun nedeni olan baş dönmesi ve denge kaybı oluşan korkunun vücutta yaratmış olduğu aşırı stres sonucunda görülmektedir. Vertigo hastalığı ise stresten ap ayrı bağımsız olarak oluşabilir ve başlıca nedenleri arasında başın pozisyonunun aniden değiştirilmesi, iç kulak iltihabı, iç kulakta biriken sıvılar ve migren ön planda gelmektedir. Araba tutması da vertigonun nedenleri arasında gösterilebilir şayet her araç tutan kişi de vertigo problemi görülecek diye bir kaide yoktur.Vertigonun belirtileri nelerdir1

Vertigo nedenleri?

Vertigo çevresel faktörler nedeniyle tetiklenen periferik ve merkezi sinir sistemlerinde oluşan lezyonlar şeklinde görülmekte olup birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Şimdi sizlere işte bu noktada vertigonun nedenleri nelerdir sizlerle paylaşacağız

1-Pozisyona bağlı vertigo

2İç kulak iltihaplarıVertigonun belirtileri nelerdir3

3-Meniere hastalığı

4-Vestibüler migren

5-Akustik sinir urları

6-İlaçların yan etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hayriye dedi ki:

    eğer aniden kalktığınızda baş dönmesi ve gözlerinizin önünde kararma oluşuyorsa vertigo merkezinde sorun var demektir. bir nöroloğa görünmenizde fayda vardır.

  2. Vertigo go dedi ki:

    3 aydır devam eden baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerim vardı. ilk başlarda mide üşütmesi filandır diye düşündük ancak aylar geçip şikeyetlerim bitmeyince doktora gitmeye karar verdik. nöroloğa göründük sonuç vertigom kaymış 😀 çok fena bir hastalık nöbet gibi gelior ne zman geleceği belli değil… bu hastaların uzun süre araç kullanması tavsiye etmiyorum.

BİR YORUM YAZ