Vajina temizliği nasıl yapılır?

Ankara’dan Ayla hanımın sorusu olan Vajina nasıl temizlenmelidir? Vajina sabun ve kozmetik ürünlerle temizlenebilir mi? Vajinanızın temiz olduğu nasıl anlaşılabilir ve vajina temizliği hakkında bilinmesi gereken her şey sizlerle.

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Vajina sabun ve kozmetik ürünlerle temizlenebilir mi?

 Vajina kesinlikle sabunla ve kozmetik ürünle yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü vajinanın içerisinde bulunan asidik karışımın vajinaya zarar verme ve tahriş etme olasılığı çok fazladır. Şayet dış genital bölgenizi sabunla temizleyebilirsiniz. Vajina bölgesinin sabunla tükenmesi, yanma hissine neden olabileceği gibi iyi huylu bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına neden olabilmektedir. Bu da akabinde daha ciddi 2enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Vajina temizlemek için yapılan sıvı sabunlar sadece dış genital bölge için üretilmiştir.

Vajinayı temizlemek gerekir mi?

Normalde vücudun dışarıya kadar her bölgenin kendisini temizleme mekanizması bulunmaktadır. Dolayısı ile vajinanızın da kendine özgü temizleme mekanizması da bulunmaktadır. Vajina içinde sürekli olarak bulunan salgının içinde bulunan bakterileri yok etmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içermektedir. Bu sayede vajinaya hiçbir müdahale yapılmasa da temiz kalabilecek bir ortamdır haliyle. Temizlemeye yönelik uygunsuz bir şeyler yapılırsa, bu durum vajinanızın aleyhine işleyebilmektedir. Vajinanızın içi ekstradan bir enfeksiyon durumu söz konusu değilse temizlenmesi gereken bir organ değildir.

Vajinanızın temiz olduğu nasıl anlaşılabilir?

Cinsel yaşamı bulunmayan bir kadının, hali hazırda bekaret zatı varsa, vajina kokusunu ve vajina temizliğini k3esinlikle dert etmemesi gerekmektedir. Şayet cinsel yaşam boy gösterdikten sonra kadınlar kendilerine vajinaların hijyen durumunu test etmek isterlerse, vajinal salgının kokusuna, miktarında artış olup olmadığına ve rengine bakarak anlayabilirler. Bazen normal koku yokken, cinsel ilişki sonrası ortaya kokular çıkabilmektedir. Buda enfeksiyonel bir durumun söz konusu olduğunu göstermektedir.  Bunun da tedavisi oldukça basittir.

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle ve kesinlikle vajina bölgenizin kuru kalmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Nemli kalan vajina zaman içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verecektir. Biliyoruz ki dantelli, saten ve sentetik iç çamaşırları her ne kadar güzel gözükse de cilt sağlığı açısından bir o kadar zararlıdır bu yüzden pamuksu elbiseler kullanın. Bayanlar kesinlikle ilişkiden sonra normal zamanlarda da idrar yapmayı ertelemeyiniz. Çünkü idrarın içeride tutulması bakterilere ve bakterilerde enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır. Adet dönemlerinde ise eğer tampon kullanıyor iseniz bunları sık sık değiştirmeniz ve tahrişe engel olmak için panterinizle ilişkiden uzak durun. Son olarak diğer bir konuda jilet ve ağdanın kıl köklerinde enfeksiyonu artırdığıdır. Bunun yerine epilasyon aletlerini ve kesin olarak çözüm olan lazer yöntemini  kullanmanızı öneririz. Bunların yanında vajina temizliğinde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli ayrıntıyı da sizlerle paylaşıyoruz.1

  • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli
  • İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve ütü yapılmalı
  • Dar ve sıkı, bedeninize uymayan kıyafetler giymeyin
  • Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıtları kullanın
  • Banyodan sonra havlu ile genital bölgenizi kurulayınız iyice
  • Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

Vajina temizliği nasıl yapılır video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ