Vajina Temizliği Nasıl Yapılır?

Vajina temizliği, dikkat edilmesi gereken çok hassas bir konudur. Vajina temizliğinde kullanmamanız gereken ürünler ve vajina temizliğinde dikkat etmeniz gereken her şey hastaniye.com’da.

Vajina Temizliği Nasıl Yapılır?

Vajina temizliği için, kesinlikle sabun ya da kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Çünkü vajinanın içerisine girecek karışımın vajinanın asidik değerlerini bozarak vajinaya zarar verme ve tahriş etme olasılığı çok fazladır. Bu tür vajina temizliği ürünleri ile dış genital bölgenizi temizleyebilirsiniz. Vajina bölgesinin kozmetik ürünler ile temizlenmesi, yanma hissine neden olabileceği gibi iyi huylu bakterilerin ve metabolizmadaki savunma elemanlarının yok edebileceğinden vajina bölgesinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Vajina temizlemek için yapılan sıvı sabunlar sadece dış genital bölge için üretilmiştir.

Vajinayı Temizlemek Gerekir mi?

Normalde vücudun her bölgesinin kendisini temizleme mekanizması bulunmaktadır. Dolayısıyla vajinanızın kendine özgü temizleme mekanizması bulunmaktadır. Vajina içerisinde zararlı bakterileri yok etmek için vajina öz sıvısı bulunmaktadır. Bu sıvı içerisinde vajinaya zarar verebilecek tüm mantar, bakteri ve virüslere karşı mücadele edecek antikorlar ve lökositler bulunmaktadır. Bu nedenle iç vajina kendi temizliğini sağlar. Bu nedenle vajina içerisi sabun ya da kozmetk ürünlerle temizlenmemelidir. Vajinada herhangi bir enfeksiyon ya da zararlı bir durum olmadığı sürece doktoronuz önermeden temizlemeniz gereken bir organ değildir.

Vajinanın Temiz Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?

Cinsel yaşamı bulunmayan bir kadının, hali hazırda bekareti bulunuyorsa, vajina kokusunu ve vajina temizliğini kesinlikle dert etmemesi gerekmektedir. Fakat cinsel hayatı aktif olan bir kadınsanız, vajinal sağlık ve vajinal temizlik yönünden sürekli dikkat etmeniz gerektiğinden, vajinal salgının kokusuna, miktarında artış olup olmadığına ve rengine bakarak vajina temizliğini kontrol edebilirsiniz. Bazen normal koku yokken, cinsel ilişki sonrası ortaya kokular çıkabilmektedir. Buda enfeksiyonel bir durumun söz konusu olduğunu göstermektedir. Enfeksiyon görülen durumlarda mutlaka üroloji uzmanına görünmelisiniz.

Vajina Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle ve kesinlikle vajina bölgenizin kuru kalmasına özen göstererek vajina temizliği yapılır. Nemli kalan vajina zaman içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verecektir. Biliyoruz ki dantelli, saten ve sentetik iç çamaşırları her ne kadar güzel gözükse de cilt sağlığı açısından bir o kadar zararlıdır bu yüzden pamuksu elbiseler kullanarak vajina temizliğinize önem gösterin. Bayanlar kesinlikle ilişkiden sonra normal zamanlarda da idrar yapmayı ertelemeyin. Çünkü idrarın içeride tutulması bakterilere ve bakterilerde enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır. Adet dönemlerinde ise eğer tampon kullanıyor iseniz bunları sık sık değiştirmeniz ve tahrişe engel olmak için partnerinizle ilişkiden uzak durmalısınız. Jilet ve ağda gibi yöntemler kıl köklerinde enfeksiyona neden olabileceğinedn vajina bölgesi temizliğinde zorlanmanıza neden olabilir. Bunun yerine epilasyon aletlerini ve kesin olarak çözüm olan lazer yöntemini  kullanmanızı öneririz. Bunların yanında vajina temizliğinde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli ayrıntıyı da sizlerle paylaşıyoruz.

 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli
 • İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve ütü yapılmalı
 • Dar ve sıkı, bedeninize uymayan kıyafetler giymeyin
 • Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıtları kullanın
 • Banyodan sonra havlu ile genital bölgenizi kurulayınız iyice
 • Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

Vajina temizliği nasıl yapılır video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Aysun dedi ki:

  Ya ben vajina temizliği için sirkeli su kullandım çok faydasını gördüm biraz kaşıntım vardı direkt olarak kesti size de öneririm.

 2. Meral dedi ki:

  İlişkiden sonra vajina temizliği nasıl yapılmalıdır tam olarak nelere dikkat etmemiz gerekir bilgi verir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Meral Hanım, ilişki sonrasında vajina temizliği oldukça önemlidir. Sperm bulaşma ve hamile kalma riskine karşı vajina iyice temizlenmelidir. Ben bol su ile temizlenmesi gerektiğini öneriyorum, natural cilt bakım ürünleri ile köpürtülerek yıkanmasın da her hangi bir sakınca yoktur. Ancak marketlerde satılan bakım ürünleri ile yıkamak vajinanın PH değerini bozabilir.

BİR YORUM YAZ