Vajina Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajina kaşıntısı, bayanların zaman zaman muzdarip oldukları rahatsız edici bir durumdur. Bir çok nedenden ötürü oluşan bu genital bölge kaşıntısı sebeplere yönelik tedavi gerektirebilmektedir.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

Vajinaki kaşıntıların birçok sebebi olabilir. Bunlardan başlıcaları doğum kontrol hapları, emzirme ve menopoz dönemlerinde görülebilir. Özellikle genital bölgenizde ileri derecede bir kaşıntı yaşıyor iseniz bunun sebebi ise vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonlarıdır. Bu mantar enfeksiyon çeşitleri tıpta “Candida Albicans” olarak adlandırılmaktadır.

Oldukça rahatsız edici olan bu enfeksiyon bayanların %75 inde görülebilmektedir. Vajinal enfeksiyonların bir diğer sebebi ise vajen asitliğinin bozulması sonucunda mantar oluşumudur. Vajinanın normal mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için ortam oluşur ve mantarlar vajina iç kısmında üreyerek vajinayı koruyan yararlı bakterileri öldürür.

Vajinada kaşıntı oluşmasının farklı bir sebebi ise havuz sonrası ıslak mayo ile oturulması veya sıkça duş alınmaması gibi durumlardır. Ayrıca karşı cinsle ilişkide partneriniz mantar taşıyor ise bu ondan size kolayca geçebilmektedir. Vajinal kaşıntıların diğer bir nedeni ise vajinal trikomonas denilen hastalıktır. Bu hastalıkta yeşilimsi akıntı ile beraber kötü kokular oluşabilmektedir.

Vajinada Kaşıntı Sebepleri?

Kılların uzaması, apse ve iltihaplanmalar, stres, kişisel bakım ürünleri, antibiyotik kullanımı, genital bölge temizliğinde aksaklık, doğum kontrol hapları, emzirme ve menopoz dönemleri

ve daha birçok nedenden dolayı vajina kaşıntısı oluşabilir. Bu kaşıntıların önlenmesinde neden kaynaklandığının saptanması büyük önem taşımaktadır.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı birçok nedenden dolayı oluşabileceğinden tedavi öncesinde kaşıntının sebebi bilinmesi gerekir. Bazı vajinal kaşıntılar uzun sürede tedavi gerektirir. Kaşıntının neden olduğu tespit edilip ona göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kaşıntıya sebebiyet verecek bazı durumlara örnek verecek olursak; mantar enfeksiyonuyla karşı karşıya iseniz uygun antibiyotik kullanılması, Vajina bölgesinde sebebi belli cilt hastalıkları için steroid kremler kullanılması, menopoza bağlı ortaya çıkan kaşıntılar da östrojen içeren kremlerin kullanılması gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Sizlere aşağıda paylaşacağımız diğer pratik yöntemler sayesinde oluşan kaşıntıların önüne geçebilirsiniz.

 • Vajina bölgenizi aşırı kuru veya ıslak bırakmayın
 • Her gün yıkanın ancak vajinanın içini asla yıkamayın.
 • Evde veya gece yatarken mümkünse iç çamaşırı giymeyin
 • Banyo yaparken vajina bölgenizi önden arkaya doğru yıkayın
 • İç çamaşırınızı her gün değiştirin veya mümkünse bir süre giymeyin
 • Parfüm içeren ped, deodorant, krem veya temizlik jellerinden uzak durun
 • Vajina bölgenizi günde 2 kez herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan sıcak su ile yıkayın
 • Dar kıyafetlerden uzak durup onun yerine pamuksu ve rahat kıyafetler giymeyi tercih edin.

Vajina Kaşıntısı İçin Bitkisel Çözüm

Sirkeli su : Araştırmalar sonucu vajinal enfeksiyonlardan oluşan koku ve kaşıntıya sirkeli su iyi gelmektedir. 2,5 litrelik suya 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımla 1 hafta boyunca her gün banyo yaptığınız sırada vajinal bölgenizi yıkayın. Bu karışım enfeksiyonlar sonucu oluşan kaşıntıyı ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Aysun dedi ki:

  Vajinamda aşırı derecede kaşıntı oluyordu 2 seneden beri çözüm bulamamıştım karbonatlı su ile 1 ay boyunca düzenli temizliğini yaptım şuan iyi durumda inşallah tekrar olmaz

  1. Ecrin dedi ki:

   Aysun hanım karbonatlı su gerçekten işe yaradı vajina kaşıntım geçti çok teşekür ederim

   1. İsimsiz dedi ki:

    Kolay gelsin bayanlar beni mazur görün ben hanımı çok düşünen biriyim bundan dolayı da her konu özellikle dikkat ederim; aynı sorunlar benim hanımda mevcut ilaçların yan etkisi bildiğimden hanıma kullanmak istemiyorum denediğiniz yöntemler olumlu sonuç verdi mi tavsiye eder misiniz cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

 2. Sema dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 3 aydır vajina kaşıntısına çözüm arıyordum bir arkadaşım sarımsak sürmemi önerdi birazcık yakıyor ama şuan 2 gündür hiç bir kaşıntım yok rahatladım

  1. Melike dedi ki:

   Biraz yanma oldu bende de ama olsun değer bence vajina kaşıntısına karşı çok etkili olduğunu duydum inşallah bu sefer iyileşir

 3. Gizem dedi ki:

  Bende de bu vajina kaşıntısı denilen illet vardı çok zamandır uğraşıyordum elma sirkesi ile her gün düzenli yıkadım geçti çok şükür.

BİR YORUM YAZ