Uyku Kaçırmak İçin En İyi Yöntemler?

Uyku kaçırmak için ne yapılır sorusuna cevap arıyor iseniz doğru yerdesiniz. Yapmanız gereken bir işiniz var ve uykunuz geliyor ise aşağıdaki yöntemler ile uykunuzu bir süre önleyebilirsiniz.

Uyku Kaçırmak İçin En İyi Yöntemler?

Bedenimizi ve zihnimizi dinlendirmede uyku en iyi ilaçtır. Tabi ki herkes geceleri uyumak isteyebilir, bazı durumlarda yaparım deyip tamamlamak için son güne bıraktığınız işiniz sizi uykusuz bırakabilir. Uzun saatler boyunca araç kullanmak zorunda kalabilirsiniz, dönem ödevi yetiştirmek zorunda olan öğrenci ya da vardiya sisteminde çalışan bir vatandaş olabilirsiniz.

Size söyleyecek olduğumuz birkaç öneriyle uykuya yenik düşmeden zamanınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Şuda bilinmelidir ki Düzensiz uyku hayatı insanlarda aşırı strese neden olmakta ve bunun sonucunda birçok hastalığı tetiklemektedir. Sizler için uyku kaçırma yöntemlerini araştırdık, işte uyku kaçırmak için bir çok farklı yöntemi makalemizde paylaşıyoruz.

Uyku Kaçırmak İçin Neler Yapılır?

 • Kendinizi sürekli motive edecek şeyler düşünmek.
 • Suratınızı, ensenizi ve kollarınızı soğuk su ile yıkamak.
 • Zorunlu olmadıkça kesinlikle loş ortamlarda çalışmamak.
 • Açık havada 10 dakikalık bir yürüyüş uykunuzu kaçırmak için iyi bir yöntemdir.
 • Müzikle ders çalışabiliyorsanız müzik açmak veya yolculuk yapıyor iseniz radyonuz hep açık kalması.
 • Yolculuk yapıyorsanız sizi konuşturacak bir yol arkadaşı, masa başında iseniz sizinle çalışacak bir arkadaş uykunuzu kaçırmada yardımcı olur.

Uyku kaçırmak için diğer öneriler

 • Taze sıkılmış meyve suları uyku kaçırmada birebirdir.
 • Kola hepimizin rahatça evinde bulacağı etkili bir uyku kaçırıcıdır.
 • Şekersiz sade kahve içilmesi bilinen en etkili uyku kaçırma yöntemidir.
 • Kafeini yüksek içecekler tüketilmesi uyku kaçırmak için en iyi yöntemlerdendir.
 • Sakız çiğnemek mideyi uyarıp çalışmasını sağladığı için vücudun uykuya düşmesini engeller.

Not: Sürekli bir şekilde uykunuzu kaçırmak bazı hastalıklara yol açabileceğini unutmayın. Uyku kaçırma durumunu sürekli hale getirmek bazı sağlık sorunlarınıda beraberinde getirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ömer dedi ki:

  Ben nedense kahve içince daha çok uykum geliyor. Sanırım sıcak bir gıda olması beni daha çok mayıştırıp uykuya itiyor ama marketlerde kahvelerin soğuk çeşitleri var onlarda uyku kaçırmak için denenebilir.

 2. Melek dedi ki:

  Ben uykumu kaçırmak için genelde kahve içiyorum acayip işe yarıyor. Özellikle de geceleri ders çalışacaksam 2 bardak Türk kahvesi içiyorum sabaha kadar gözlerin apaçık duruyor.

  1. Havva dedi ki:

   Uyku kaçırmak için ilaç falan kullanıyorlar gerek yok cidden Türk kahvesinin bu kadar etkili olacağını düşünmemiştim.

 3. Ahmet dedi ki:

  Uykunuzun kaçmasını istiyorsanız bir kavanoza toprak doldurun ve uykunuz geldiğinde açıp koklayın. Uyku kaçırmak için birebirdir. Özellikle uzun yola çıkacaklar bu tavsiyeme uyabilir.

 4. Sedat dedi ki:

  Kahve içiyor herkes uyku kaçırmak için. Ben kahveyi pek sevemiyorum ya böyle dışarıya çıkıp temiz hava almak yüzünü bol suyla yıkamak daha iyi açıyor uykumu.

BİR YORUM YAZ