Üstüne Görme Nedir ve Nasıl Olur?

Birçok bayanın merak ettiği ve hakkında birçok farklı söylemler bulunan üstüne görme bir diğer farklı adıyla implantasyon kanaması hakkında tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Üstüne Görme Nedir ve Nasıl Olur?

Üstüne Görme Nedir ?

Halk arasında üstüne görmek, üste görmek ve üstüne adet olmak gibi birbirinden farklı değişik isimlendirilen bu durum aslında adet kanaması değildir. Hamilelikte adet görülür mü veya olunur mu sorusunun cevabı ise hamileliğin başlangıcında gebeliğin, rahimin iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalar üstüne görme olarak adlandırılmaktadır. Bu kanamalara diğer adıyla implantasyon kanaması denilmekte olup her gebelikte görülmesi söz konusu değildir.

Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki fark ise; kanın miktarı ve rengi normal adet kanamasından farklı olmasıdır. Üstüne görme kanaması, normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensiz bir şekilde gerçekleşir. Üstüne görme kanaması, kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama döllenmeden 10 gün sonra görülebilmektedir.

Hamileliğin rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülen üstüne görme olarak adlandırılan bu kanamalar az miktarda olduğundan bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek sakıncası anne adayı bu kanamayı adet olarak bildiğinden, gebeliğini fark edene kadar gebelik için zarar teşkil eden ilaçlar kullanması, radyasyon veya röntgene maruz kalmasıdır. Anne adayı bunu kimi zaman ayırt edemeyeceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?

Bu kanama normal adet kanaması ile benzerlik gösterdiğinden dolayı aşağıdaki bilgilerden belirtilerini ve farklarını anlayabilmekteyiz.

 • Kanamanın akışı; kanama normal adet kanamasına göre daha azdır.
 • Kanamanın kıvamı; kanama hafif ve düzensizdir.
 • Kanamanın rengi; Kahverengi ve pembemsi olarak görülebilmektedir.

Üstüne Görme Nasıl Olur?

Bayanlar bu tür kanamaları hamileliğin başında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin yer etmesine göre  fark edebilir fakat gebe olduklarının farkında olmadıkları için adet kanaması olduğunu düşünürler. Hamileliğin iki aylık olduğu dönemde gebe bayanlar, adet görmeyince geçen ay görmüş olduğu kanamayı üstüne görmek olarak nitelendirirler, bu tür kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. Kanamanın miktarı ve rengi normal adetten çok farklı olmaktadır. İmplantasyon kanaması olarak adlandırılan ve az miktarda gelen bu kanamanın zararı yoktur ve bebeği etkilemeyecektir.

Üstüne Görme İle Adet Kanaması Arasındaki Farklar?

Akış rengi

Akış rengini görerek normal regl mi implantasyonmu olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Üstüne görme kanama şeklinde kanın rengi kahverengimsi veya pembemsi bir renktir. Bunun sebebi implantasyonun neden olduğu kanın vücuttan atılmasının biraz zaman alması ve kanın bu süre içerisinde tazeliğini yitirerek farklı renge dönüşmesidir. Normal regl kanamalarında ise kanın rengi kırmızı ve kan pıhtı pıhtıdır. İki tür olan bu kanama şekli bu şekilde kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Akış özellikleri

Adet türü kanamanın şiddeti yoğundur, normal olarak 3 gün sürmektedir. Üstüne görme kanaması çok az miktarda küçük bir leke gibidir. İmplantasyon kanamalarının süresi kadından kadına değişiklik göstermekte olup genel olarak üstüne görme 1 ile 3 gün kadar görülebilir. Nadir durumlarda ise 1 haftadan daha fazla sürdüğüde gözlemlenmiştir.

Gerçekleşme zamanı

28 günlük bir adet döngüsünden sonraki zaman diliminde az bir lekelenme olduğunu gördüğünüz takdirde üstüne görme yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü üstüne adet görme olasılığı yaklaşık %0,5, yani 200 kişide 1’dir. Kanama oranı normal adet kanamasına oranla çok daha azdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 98 YORUM
 1. Selin dedi ki:

  Mrhba benım bı sorum olucak adetım 6 gun gecırktı ıkı gundur az kanamam var ve yaklasık ıkı haftadır zamansız mıde bulantılarım sık ıdrara cıkma sorunum var sızce ne zmn test yapmalıyım ıns hamıleyımdır

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba bir sorum var 1 eylül ‘de eşimle ilişkiye girdik 16 eylül adet olmam gerekiyordu ama gecikti dün de sadece 1 2 damla pembe bir kan geldi ve kesildi kasıklarımda hala ağrı var implantasyon kanaması olabilir mi lütfen yardım edin.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım, yerleşme kanaması olma ihtimali oldukça yüksek görünmektedir. Bir kaç gün içerisinde test yaptırarak kontrole başlayabilirsiniz.

 3. Fatma dedi ki:

  Merhabalar. Bir yıldır evliyim ve eşimle bebeğimiz olsun istiyoruz. Yaklaşık 6 aydır korunmuyoruz. Son beraberliğimizin tarihi 31 ağustos. Öncesinde de 2 gün aralıklarla birleşmemiz var. 26 günde bir regl olurum ancak bu ay reglim tam 6 gün gecikti. 6.günün sonunda bir hevesle kan testi yaptırdım ancak sonuç negatif. Ertesi gün şiddetli karın ağrım oldu yaklaşık 1 saat sürdü sonra pıhtı şeklinde kahverengi kanamam oldu.(12 eylül) Ancak reglimin ilk 2 günü günde 3,4 tane ped değiştirirken şimdi günde 1 değiştiriyorum. Onu da hijyen açısından yapıyorum yoksa kanamam çok az. Bugün 2.gün ancak bitti denecek kadar az. Bugün 14 eylül. Üstüne görmede regl gibi sancılar olur mu? Yoksa geciktiğim için mi bu denli koyu kanamam? Üstüne görme konusunu okuduktan sonra gebelik şüphelerim arttı. Ben hangi tarihlerde kan testi ya da gebelik testi yaptırırsam şüphelerim netlik kazanır? Yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Fatma Hanım, adet gecikmelerinde 14. güne dek test yapılmaya devam edilmelidir. Üstüne görme kanamalarının karakteristik özelliklerini yazımızda paylaştık. Kendinizle uyumlu görüyorsanız testlerinize devam edin.

 4. Suheda dedi ki:

  Merhaba, benim bir kaç sorum olacaktı en son 8 ağustos ilk adet günümdü ve 29 30 günde bir adet görürüm.. ve dün gece 12 eylül koyu kahverengi bir akıntım oldu normalde ilk günlerim kırmızı ya da biraz daha koyu renkte gelir ve bezim dolardı bir aksamdan sabaha kadar.Dün gece bir akıntı oluştu sabah kalktığımda bezim o lekeden başka leke yoktu. Ta ki bugün biraz daha kırmızı kan geldi lakin bezim yine dolmadı. Ve aşağı yukarı 3 haftadır göğüslerim ve kasıklarım çok ağrıda akşamları ve acıktıkça öğlenleri… En son adetimden bu yana da ilişkiye giriyordum eşimle. Takip ediyordum döllenme günümü, lakin 3 kere test falanda yaptım hep negatif sonuçlar elde ettim en son cumartesi 9 Eylülde testimi yapmıştım. Bir sorum olacaktı acaba adetliyken gebelik testi yapıla biliyor mu? ve ben hamile ola bilir miyim ki? çünkü göğüslerimin ağrısı halen dinmedi ve kasıklarım normalde hiç böyle ağrılar adet geçirmezdim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar, umarım en kısa zamanda gebelik sonucunu elde edersiniz. Anlattıklarınızdan yola çıkarak durum değerlendirmesi yaptığımda gebelik ihtimalini olabilir gibi görüyorum. Bu ayın 20 sine dek aralıklarla test yapmaya devam edin. Kanamalarınız yerleşme kanaması olabilir.

 5. Zehra dedi ki:

  Merhabalar ben 16 ağustos adet bitimimde ilişkiye girdim ama boşalma falan olmadı ertesi gün hapı aldım ama diğer adet günüme kadar düzenli ilişkiye girdik birçok kez adetimi gününde oldum ama 2 3 gün sürdü ilk gün sadece leke 2.ve 3.gün yoğun oldu ve başka yok aşırı derecede mide bulantılarım var hamile miyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Zehra Hanım, endişelenecek bir durum görmüyorum açıkçası. Ertesi gün hapının yan etkisi olarak adetinizi öyle yaşamış olabilirsiniz. Yinede adet tarihinden sonra 10.günde test yapmanızı öneririm.

 6. Nesli dedi ki:

  Merhaba temmuz 27 de adet oldum adet günlerim düzensiz şekilde 3 veya 4 gün oynuyor ağustos 16 da nisanlımla ilişki yaşadım ilk ilişkimdi kızlık zari yırtıldı ama prevezartif kullanarak yaptı ve boşalma olayı hiç olmadı ilişki sırasında 28 ağustosta adet olmam gerekiyordu fakat 6 gün gecikti hamile olma olasılığı yok diye düşünüyorum sizce neden olabilir bu gecikme bas ağrısı sivilcelenme ve karnımda ara ara ağrılar oluyor fakat hafif şekilde ağustos 31 de çok az 1 damla gibi bir miktarda kahverengi akıntım geldi daha sonra devamı gelmedi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Neslihan Hanım, korunma esnasında prezervatif delinmesi ve zevk suyunun yumurtalıklara ulaşması bile yüzde %5 ihtimal ile gebelik oluşturabilir. Ancak sizin durumunuzu ilk kez cinsel ilişki yaşamaya bağlı adet düzensizliği olarak nitelendiriyorum. Eczaneden alacağınız gebelik testini Eylül 10 gibi yapabilirsiniz.

 7. Ceren Kıran dedi ki:

  Haziran ayında Erkek arkadaşımla sürtünmeli ilişkiden 2 hafta sonra adet oldum. Kanama 2-2.5 gün sürdü ama tam olarak bitmesi 5-6 günü buldu ancak 2. Günden sonraki kanama yok denecek kadar azdı. İlişkiden 5 hafta sonra karın şişliği şikayeti ile acile gittiğimde beta HCG testi istendi ve o sırada yine adet kanamam başladı. Beta HCG sonucu ise 0.100 çıktı. Bu sefer ise adet kanamam 3-4 gün sürdü. Beta hcg adet olduğum için yanlış çıkmış olabilir mi. Ayrıca bu ayın 28 inde adet oldum ve yine 2-3 gün sürdü ve kanamam normale göre azdı. Ayrıca karnımda şişlik devam ediyor ve bastırınca acıyor. Son adetimden 4 gün sonra idrar testi yaptım ve negatif çıktı. Karnımdaki şişlik ve bastırınca acıması beni hala şüpheye düşürüyor hala hamilelik riski var mıdır hocam?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ceren Hanım, adet görmeye devam ederken gebelik oluşma durumu bulunmamaktadır. Karın şişliği nedeniyle gittiğinizde belki gebelik vardı ancak kanamalar ile birlikte düşük yapmışta olabilirsiniz. Ayrıca beta HCG 0.100 değeri gebeliğin negatif olduğunu gösterir.

   1. Meral dedi ki:

    Merhaba ben nişanlımla sürtünme ilişkiye girdim ilişkiden 4 gün sonra adet oldum ama adetim hiç pembe gelmezdi şimdi pembe geliyor hamile olabilir miyim?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Merhabalar Meral Hanım, adet gününe 4 gün kala girilen bir ilişki sonrasında bu kadar hızlı gebelik ve yerleşme kanaması oluşamaz. Her hangi bir gebelik durumu bulunmadığı kanaatindeyim.

 8. Evrem dedi ki:

  Her ay düzenli olarak adet gören biriyim. 17 ağustosta adet gördüm. Ve 24 ağustosta eşimle korunmasız ilişkiye girdim. Ardından doğum kontrol hapı kullandım 3 gün 12 şer saat arayla 2 adet olarak. Ve ayın 30 unda tekrar akıntı geldi ve kahverengiydi ve az. Kullandığım ilaç hormonlarımı etkilemiş olabilir mi yoksa üstüne görme midir ?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar, doğum kontrol hapları vücuttaki hormon dengesini çok fazla etkilemektedir. Bunun sonucunda adet düzensizliği ve adetin renginde, kıvamında değişiklikler oluşabilmektedir. Üstüne görme ihtimalini biraz daha az görüyorum ancak kesin sonuç için gecikmenin 10 ve 14. günleri arasında her gün idrar testi yaptırmanızı öneririm.

 9. Buse dedi ki:

  Merhaba. Temmuz 8′ de evlendim. 14 ünde adet oldum 4 gün sürüyor ve yoğun oluyor. Gayet düzenliydi adet günlerim 28 gün sürüyor. Ağustos 11 de tekrar adet oldum. Fakat 1 2 gün surdu ve çok azdı. Ardından kahverengi lekelenmem oldu 3 4 gün boyunca. Ağustos 19 da hastanede kan testi yaptırdım. Fakat bir şey çıkmadı. Sizce hamilelik gibi bir durum var mıdır. Yoksa yaptırdığım test doğru sonucumu vermiştir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Buse Hanım, Ağustos 11’de görülen kanamalar her zamanki gibi adet kanamasıydı ancak bu kez süresinde ve kıvamında değişiklikler oluştu. Eğer ilk cinsel ilişkiniz ise bir takım değişikliklere sebebiyet verebilir. Ayrıca gebelik oluşsaydı Ağustos 19’da yaptırdığınız testte hamilelik belli olurdu.

 10. Selin dedi ki:

  Merhaba 27 Temmuzda birlikte olduk 15 gün sonra adet oldum 3 gün sürdü ikinci gün çok kanamam oldu daha sulu ve pembemsiydi ama 1.ve 3.gün normalden azdı. Normalde 6 gün sürer ve çok kanamam oldu ama şehir dışındaydım ve enfeksiyon ilaç kullanıyordum hava değişimi, ilaç vs etkiler mı? Bu ay yine adet oldum 4 gün sürdü yine başlarda çok kanamam oldu kıyafetime geçecek kadar sonra azaldı ama rengi daha farklı gibi geldi üstüne görme de damlalar halinde olur demişsiniz ihtimal var mı sizce?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Selin Hanım, 27 temmuz birliktelik tarihinizden sonra 15.günde gördüğünüz kanamalar tek başına olsaydı üstüne görme olabilirdi ancak bu ay yeniden adet olduğunuzu söylüyorsunuz bu nedenle yerleşme kanaması ihtimali ortadan kalkıyor. Adet düzensizliği de bahsettiğiniz faktörler sonucu oluşabilmektedir. Bu nedenle gebelik ihtimali oldukça zayıf görünüyor.

 11. Betül dedi ki:

  İyi günler doktor hanım ; ben 22 temmuzda sevgilimle bir ilişki yaşadım ve tam o anda adet oldum . Adetim 5 gün sürdü . Bu ay adetim gecikti ve 30 ağustosta oldum . Bu yerleşme kanaması olabilir mi ?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Betül Hanım, 30 Ağustos tarihi yerleşme kanaması için oldukça geç görünüyor. Ayrıca yerleşme kanamasının kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Ben durumunuzu klasik bir adet gecikmesi olarak görüyorum.

 12. Gözde dedi ki:

  Kolay gelsin hocam, ben 29 temmuzda ilişki yasadım 8 saat sonra ertesi gün hapı kullandım bu tarihten bir hafta sonra normal günümde adet oldum ama çok azdı 5 gün surdu ama günde bir ped değiştirecek kadardı. Adetime 3 gün kaldı ama bir haftadır karın ağrısı ve göğüs ağrısı çekiyorum. Üstüne görme ihtimali olabilir mi ?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gözde Hanım, üstüne görme kanamaları sadece bir dönem gerçekleşmektedir ve 2-3 gün kadar akıntılar şeklinde görülmektedir. Siz bir hafta sonra normal adet gününde az da olsa adet olduğunuzu söylüyorsunuz. Şuanda sancılarınız var ancak bu adet döneminde yaklaşık olarak 5 gün gecikme yaşarsanız gebelikten şüphelenebilirsiniz. Ancak çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum.

 13. Ebru dedi ki:

  Merhaba. Biz eşimle bebek yapma kararı aldık 1.5 yıllık evliyiz . 10 temmuzda adet olmuştum ki adetim hep 10 unda gelir . 24 temmuzda ilk korunmasız ilişkimizi yaşadık sonrasında belli aralıklarla tekrarladık ve her ilişkiden sonra belime yastık koydum. Ağustosun 10 unda gelmesi gerekirken 4 ünde kanamam oldu bir hafta sürdü pembe kahve ve suluydu . ama pıhtıda geldi bende ağrılı oldu . ve hala 24 temmuzdan beri korunmuyoruz. adet tarihimi bekliyorum gecikme olur inşallah . Sizce bu durumum gebelik olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ebru Hanım, 4 Ağustosta yaşadığınız kanamalar üstüne görme kanamaları ile oldukça uyum sağlamaktadır. Ağustos 10 tarihinde yeni bir kanama olmamışsa şuanda hamile olma ihtimaliniz çok çok yüksek görünüyor. En yakın zamanda kan ya da idrar testi yaptırmanızı öneririm.

   1. ebru dedi ki:

    test yaptım negatif çıktı . artı ayın 2sinde adet oldum . bu düzensizliğin sebebi ne sizce

   2. ebru dedi ki:

    nıye cevap vermiyosunuz

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Merhabalar Ebru Hanım, hormonal dengesizlikler sonucu adet düzensizliği oluşabilir. Kadın doğum uzmanıyla birlikte tedavi sürecine başlamanızı tavsiye ederim.

 14. Melek dedi ki:

  Merhabalar benim adetim her ayin 17 sinde düzenli olarak gelmekteydi. 25 inde ilişkiye girdim sonraki ay 19 unda oldum çok yoğun bir şekilde. Daha sonraki ay 8 inde yani 10 gün erken oldum. Bu ay ise 8 inde beklerken 24 ünde oldum ama normal kanama değil kahverengi leke ve kasıklarda şiddetli ağrı var. Adetim 2 günde kesildi zaten damla damla oldu. Bu sancıların sebebi ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Melek Hanım, öncelikle şunu belirtmeliyim ki sancılarınız ve kanamalarınızın nedeni üstüne görme değil ve herhangi bir gebelik durumu da yok. Düzensiz adet sonucu görülen bu tür durumlar için https://www.hastaniye.com/adet-duzensizligi-neden-olur-ve-nasil-duzelir.html adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

 15. Büşra dedi ki:

  Merhabalar ben normalde düzenli adet görüyorum. Bu sefer birkaç gün erken adet oldum ama tam adet de denilemez damla gibi böyle kahverengi leke geliyor iki gündür aynı durum devam etmekte. Yazınıza baktığımda üstüne görme de 10 gün geçmesi gerekiyormuş on gün de olduktan sonra bu lekelenme durumu olmaya başladı zaten. Benim hamile olma durumum nedir ve ne zaman kesin sonuç için test yapmalıyım acaba? Teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Büşra Hanım, döllenme sonrasında üstüne görme kanamasının oluşabilmesi için ortalama 10 gün geçmesi gerekmektedir. Bu kimi zaman 5, kimi zamanda 15 gün dahi olabilir. Sizin hamilelik ihtimalinizi oldukça yüksek görüyorum. Anlattığınız semptomlar üstüne görme kanaması ile bire bir uyum sağlamaktadır. Kesin sonuç için normalde adet olmanız gereken tarihten itibaren 14 gün kadar beklemeniz bile gerekebilir. Bazen testler 13. güne kadar negatif çıkabiliyor. Bunun dışında adet gecikmesinden 5 gün sonra kan testi yaptırarak da hamileliğinizi kontrol edebilirsiniz.

   1. Büşra dedi ki:

    Merhabalar tekrar bir sorum olacak şimdi de kan gelmeye başladı sanırım hamile değilim

   2. Büşra dedi ki:

    Benim ilk hamileliğimde bebeğimin beyin gelişimi ve birkaç problem olduğundan hamileliği sonlandırmak zorunda kaldık. Doktorum hamile kalacağım süreçte folik asit kullanmam gerektiğini söyledi. Ayın 17 sinde ilacı kullanmaya başladım. 19 unda ilişki durumu oldu. Ve adet günüm normalde 1 inde olması gerekirken işte birkaç gün önce lekelenmeler olmaya başladı damla damla kahverengi geliyordu bu birkaç gün sürdü. Şimdi de kanamam olmaya başlamış karın ağrım filan Yok ama durumum nedir acaba?

 16. Minelnur dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacaktı daha yeni evliyim 2 aydır da korunmamaktayız ben adetimi düzenli gören biriyim 28 günde ve çok ağrılı bir şekilde bu ay 3 gün geçikti kahverengi akıntım geldi sonra lekenmeler şeklinde kan geldi 2 yada 3 gün sürdü genelde çok adet görürüm bu ay az ve sancısız oldum sonra hep kahverengi akıntım pembemsi kan 1 hafta olana kadar devam etti acaba üstüne görmüş olabilir miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Minelnur Hanım, bahsettiklerinizden yola çıkarak değerlendirme yaptığımda hamile kalma ihtimalinizi oldukça yüksek görüyorum. Anlattığınız semptomlar üstüne görme ile oldukça uyuşuyor.

 17. Ela dedi ki:

  Merhaba adetim bu ay yaklaşık 1 hafta gecikti ve öncesinde adet sancısını yaşadım fakat 2 gün sürdü çok az kanamam vardi ped dahi kullanmadım kahverengi damlalar ve bir iki defa yine çok az kırmızı renkte bir akıntım oldum en son ilişkimde adetimden 2 hafta önceydi içe boşalma olmadı arkadan sürtünme oldu sadece bu durumda hamile kalma olasılığım nedir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ela Hanım, eğer adet gecikmenizde ve adet görme şeklinizde bazı kadınsal hastalıkların rolü yoksa, yaşadığınız durum üstüne görme olabilir. Sürtünme esnasında erkek arkadaşınızın zevk suyu vajina içerisinden girebilir ve zevk suyundaki spermler nedeniyle çok çok düşük bir ihtimal olsa da gebeliğe sebebiyet verebilir. Ancak kesin sonuç için adet gecikmesinden sonraki 10 ile 14. günler arasında test yaptırabilirsiniz.

 18. Canan dedi ki:

  Haziran ayında erkek arkadaşımla İlişkiden sonra zamanında 2 defa adet oldum. Karın şişliği sebebiyle doktora gittiğimde doktor beta HCG testi istedi ve sonuç 0.100 çıktı. Ancak testin yapıldığı gün akıntım vardı. Bu sebepten test sonucu yanlış çıkmış olabilir mi. Ayrıca bu ay adet günüm 3 gün gecikti ve ilişkiden sonraki iki adetim 2-3 gün sürmüştü.Hamilelik söz konusu olabilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Canan Hanım, beta HCG testi 0.100 değerinde iken gebelik söz konusu değildir. Test sonucunun yanlış çıktığını düşünmüyorum bu problemin nedeni farklı yerlerde aranmalı diye düşünüyorum. Haziran ayında yaşadığınız ilişkiden sonra 3 dönemdir adet görüyorsunuz bu şekilde hamilelik oluşma durumu söz konusu değildir.

 19. Yeliz dedi ki:

  Merhaba 3 ay önce evlendik 15 gün önce mide bulantım bas dönmem ani terlemelerim ve göğüslerimde sislik vardi ayin 22 sinde doktora gittim adetimin başlayacağı gün kan testi yapıldı negatif çıktı ama adetim 5 gün gecikti 5 gün sonra hafif pembemsi sonra kahverengi ve hafif kırmızı kanamam geldi üstüne görme olabilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Yeliz Hanım, adet gecikmeniz 10 güne ulaştığında idrar testi yaparak kesin sonucu öğreneceğinizi düşünüyorum. Bahsettikleriniz üstüne görme durumu ile birebir uyuşmaktadır.

 20. Hatice dedi ki:

  Merhabalar benimde bir sorum olacak Ağustos 5 te eşim fark etmeden içime boşaldı 24 saat sonra ertesi gün hapı aldım ama aynı anda alkolde kullandım 21 inde adet olmam gerekirken 5 gün önce oldum ama hiç ağrım falan olmadı 4 gün sürdü ama sonuncu günü kahverengi olduğunu fark ettim test yaptım çıkmadı ama bugünde bembeyaz bir akıntı başladı bu nedendir cevaplarsanız sevinirim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hatice Hanım, ertesi gün hapları adet döngüsünde, kıvamında ve renginde değişimler yapabilmektedir. 16 ağustosta yaşadığınız üstüne görme olsun olmasın, bugünlerde yapacağınız idrar testi gebelik için size kesin sonucu verecektir.

 21. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben her ay 28 günde bir reglmi düzenli olan biriyim 3 yıldır korunuyoruz bu ay korunmadık normalde ayin 23 olmam gerekirken reglmi ayin 17 oldum ayrıca ilk gün normal oldum ama diğer günler kesildi denecek kadar az. Ayrıca kahve rengimsi bir akıntı geliyor son 3 gündür benim reglim 6 gün sürer her zaman ama neredeyse 2 gün normal oldum bitti. Akıntı gibi gelmeye başladı üstüne görme olabilir mi yalnız bu günler içerisinde tatildeydim deniz suyu da etkiler mi reglimi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Zehra Hanım, anlattığınız semptomlar ve yaşadığınız belirtiler üstüne görme belirtileri ile oldukça uyuşuyor. Deniz suyunun regl üzerine kesin bir etkisi var demek yanlış olur ancak enfeksiyonlar sonucu adette düzensizlik görülebilir. Gebelik durumunuzu öğrenebilmek için bu ayın 27-28’i gibi idrar testi yaptırmanızı öneririm.

 22. Gül dedi ki:

  Merhabalar 2 aylık evliyim hiç korunmadık bu ay adetim erken geldi 28 inde olması gerekirken 21 inde oldu ama diğer adetime göre daha az oluyor ve bugün 4. günü acaba üstüne görme ihtimali olabilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gül Hanım, üstüne görme olma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Eğer normal adet dönemlerinizdeki sancılardan daha az görülüyor ve kanamalar hafif ya da lekelenme şeklinde oluyorsa gebelik yerleşmesi olabilir.

   1. gül dedi ki:

    cevabiniz icin teşekkür ederim eger test yapmam gerekiyorsa ne zaman yapmaliyim

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Test için normal adet tarihinden bir hafta kadar geçmesini beklemeniz kesin sonuç için ideal bir seçim olacaktır.

 23. Buse dedi ki:

  Merhaba ben temmuz 14 ünde adet olmuştum. Adetim 4-5 gün sürüyor. Ve yoğun geliyor. Ağustosun 11 inde ise 1 buçuk gün ve çok az surdu. Ardından 2-3 gün iç çamaşırımda kahverengi kahve telvesi seklinde lekeler vardi. Kan testi yaptırdım negatif çıktı. Ama daha önce hiç böyle olmamıştı. Yeni olduğu için çıkmamış olabilir mi?. Bir daha yaptırmam da fayda var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Buse Hanım, adet döneminin gerçekleşeceği tarihten 5 gün ve sonrasında yapacağınız idrar testi doğru sonucu verebilmektedir. Şuan yeniden yapacağınız idrar testi hamilelik için kesin sonucu size verecektir.

 24. Emine dedi ki:

  Merhaba erkek arkadaşımla temmuzun ilk haftası regl dönemimin hemen ertesi günü cinsel birliktelik yaşadık 27 temmuz da tekrar regl oldum sancılı pıhtılı normaldi ve 22 ağustosta tekrar regl oldum sancılı yoğun ve pıhtılıydı ama 3. günü kesildi daha önce olmamıştı acaba hamile olabilir miyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Emine Hanım, anlattığınız adet dönemi tarihleri ve adetin gerçekleşme şekillerine göre gebelik oluşma ihtimali oldukça düşük görünüyor. Cinsel ilişki döneminizden sonra herhangi bir adet gecikmesi ya da üstüne görme gibi bir durumun yaşanmadığı kanısındayım. Sadece adet dönemlerinizde düzensizlik göze çarpıyor. Gebelik ihtimali içinde şuanda idrar testi yaptırabilirsiniz.

 25. Gizem dedi ki:

  Merhabalar, adet olmama 1 hafta 10 gün falan var ama kahverengi akıntım ve pembe lekelenmelerim oluyor, üstelik sabah 3 kere boş kustum . Konuşurken falan da kusma hissi oluyor ama kusamıyorum. Gün içinde de akıntılarım devam ediyor. Üstüne görme olabilir mi? Testi en yakın ne zaman yaptırmam gerekir doğru sonuç vermesi için gebelik belirtisi midir bu ? Teşekkürler

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gizem Hanım, anlattıklarınızdan yola çıkarak değerlendirme yaptığımda gebelik ihtimalini yüksek görüyorum. Eşinizle cinsel ilişki yaşadığınız tarihi ve adet döngünüzün kaç günde bir gerçekleştiğini söylerseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

 26. İlknur dedi ki:

  Merhaba, 8 gün adetim geçti. 8.gün kahverengi baya bir leke geldi. Şimdide sadece peçete ile silince kırmızı leke geliyor.sizce üzerine adet görmüş olabilir miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar İlknur Hanım, normalde üstüne görme kanamaları ortalama olarak adet gününden 5 gün önce ve 5 gün sonra aralığında görülmektedir. Ancak sizinki ekstrem bir durum olarak geç yumurtlama sonucunda adetten sonraki 8.gün görülebilir ve gebelik ihtimali mümkündür. İdrar testi yaptıktan sonra tekrar bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler…

 27. Kader dedi ki:

  Merhabalar, normalde 1 aydır evliyim hiç korunmadan ilişki yaşadık ve adetimden 3 gün geçti biraz salya seklinde pembemsi hafif kırmızıya yakın renkte kan geliyor az denemez ama çok ta denemez ve çok sancılı geçerdi adetim şuan ara ara geliyor sancı? Sizce hamile miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kader Hanım, adet döneminizin 3 gün geçtiğini söylediniz ve pembemsi kırmızı akıntıların olduğundan bahsettiniz. Bu durum yerleşme kanamasının belirtileri konumundadır. Bu nedenle hamilelik ihtimalinizi oldukça yüksek görüyorum. İdrar testi yaptıktan sonra sonucu bize bildirebilirsiniz.

 28. Sinem dedi ki:

  Merhaba esimle 3 aydır korunmuyoruz bu ay adetim 8 gün gecikti 8. gün ilk önce kahverengi kan geldi ardından açık kırmızı kanamam oldu ara ara adet sancısı gibi sancım oluyor normalde çok sancılı geçiririm adet dönemlerimi üstüne görme olabilir mi yoksa ümidimi kesmeli miyim bu ay şimdiden teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sinem Hanım, anlattıklarınızdan yola çıkarak değerlendirme yaptığımda gebelik ihtimalinizi oldukça yüksek görüyorum. İdrar testi ya da kan testi yaptırabilirsiniz.

 29. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Erkek arkadaşımla adetimin 7. günü yumurtlama dönemim olmadığını düşünerek korunmasız ilişki yaşadık ama ben 12 saat sonra ertesi gün hapı aldım. İlacı aldıktan sonra bir sonraki adetim 28. Gün yani beklediğim tarihte başladı fakat ardından adetimin 17. Günü 4 gün süren kırmızı ve pıhtılı şekilde kanamam oldu. Bu durum üstüne görme gibi bir durum olabilir mi yoksa 2. Ay yaşadığım bu düzensizliğin sebebi kullandığım ertesi gün hapının etkisi midir? Göğüslerimde de hafif bir büyüme var ama hassasiyet yok. Ayrıca son 3 aydır lustral isimli bir antidepresan kullanıyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Zeynep Hanım, söylediklerinizden yola çıktığımızda üstüne görme gibi bir durum oldukça zayıf bir ihtimal olarak görünüyor. Erken adet olmanızı ve adet şeklinizi ertesi gün hapının yan etkileri olarak görüldüğünü tahmin etmekteyim.

 30. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benim adetim ayın 12sinde olurken 10unda az miktarda ve kahverenginde kan geldi ve davam etmeden kesildi 6 aydır korunmuyoruz yerleşme kanaması olabilirmi teşekkürler

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ayşe Hanım, üstüne görmenin diğer tüm belirtilerine uygunluk gösteriyorsa yerleşme kanaması olma ihtimali hayli yüksek.

 31. Sıdıka dedi ki:

  Merhaba hocam biz nişanlımla tam birleşme olmadan ön sevişme gibi bir şey yaşadık sonra o boşaldı ve eline bulaştı daha sonrasında elini benim vajinamın içine koymuştu ama elini sildiğini söyledi bana ben de sildi diye hatırlıyorum benim adet döngü sürem 23 gündü ve telefonumda bir uygulamadan takip ediyorum günlerimi zaten düzensiz bir adet döngüsüne sahibim bundan önceki adetimde 3 gün gecikmem olmuştu ama bu olay şimdiki adet günümden 1 hafta önce oldu daha sonra adetim 4 gün gecikti sonra hastalandım hiçbir anormallik yoktu normal adet sancısı ilk gün çok olurdu yine çok oldu kanamanın renginde alışkanlığında herhangi bir sorun yoktu 4 gün sürerdi her zaman yine 4 gün sürdü ama biz nişanlımla 2 yıl nişanlı kalıp evlendikten 2 yıl sonra çocuk yapmayı planlanırken bu olaydan sonra adetimin 4 gün gecikmesi bizi biraz şüpheye düşürdü sonra uygulamadan baktım benim döngü sürem 23 den 28 e çıkmış 2 3 seferdir 28 güne bir hastalanıyormuşum fakat ben bunu gecikme sanmışım yine de hamile olma ihtimalim var mi sizce?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sıdıka Hanım, anlattıklarınızdan tekrar yola çıkarak bir kontrol yaptığımda gebelik ihtimaliniz oldukça düşük görünüyor. Adet dönemi geçtikten 5 gün sonra kan testi yaptırınız.

   1. Sıdıka dedi ki:

    Teşekkürler

 32. Melike dedi ki:

  Merhaba 3 buçuk aylık evliyim eşimle 1 buçuk aydır korunmuyoruz. Adetim her ay düzenli bir şekilde 13 ünde olurken bu ay 10 unda oldu. Normalde hep koyu kırmızı ve kan pıhtısı halinde gelirken bu kez su gibi ve pembemsi geliyor.Ve adetlerim hep sıkıntılı yoğun bir şekilde ağrılı geçerdi. Şimdi hafif bir ağrı var. Hamile olma ihtimalim var mı acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Melike Hanım, anlattığınız semptomlara göre hamilelik ihtimaliniz oldukça yüksek görünüyor. Normalde olması gereken adet gününüzden 5 gün geçtikten sonra idrar testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç için kan testi yaptırabilirsiniz.

 33. Tugce dedi ki:

  Merhaba esimle 1 aydir korunmuyoruz bu adetime 1 hafta kala adet oldum 2 gun normal adet kanamasi gibi kan geldi pihti pihti kan akisida oldu bu 2 gun icinde 3. Gun adetim kesildi 2 gun sonra esimle iliskiye girdigimizde acik pembe kan kahveremgimsi kan geldi acaba ustune gorme olabilir mi

 34. Sıdıka dedi ki:

  Merhaba ben nişanlımla ilişkiye girmedim ama ön sevişme gibi bir şey yaşadık ve o da eline boşaldı daha sonrasında elini silip silmediğini hatırlamıyorum elini benim vajinamın içlerine doğru koymuştu daha sonrasında adetim 4 gün gecikti normalde de düzensiz bi adet döngüsüne sahibim 4 gün sonrasında kan geldi kanama normal kırmızı ve pıhtılı geldi normal adet sancısı ilk gün çok olurdu her zaman yine çok oldu yine de içim içimi yiyor büyük bir belirti olmadığı hâlde acaba hamilemiyim diye düşünüyorum

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Adet sırasındaki kan rengi, kıvamı ve akışkanlığı daha öncekiler ile aynı ise hamile olma ihtimaliniz düşük görünüyor. En doğru bilgi için kan testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

   1. Sıdıka dedi ki:

    Aynı görünüyor fakat insanın içine şüphe düşünce acaba değilmidir diye düşünüyor

 35. Tugce dedi ki:

  Eşimle çocuk istiyoruz ve 1 aydır korunmuyoruz bu ay adetime 1 hafta kala kanamam oldu açık pembe, zaman geçince kahverengimsi bir renk alıyor. Biraz adet sancım da var kanamamdan önce kahverengimsi ufak lekelenmeler oluyordu. Acaba üstüne görme olabilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe Hanım, belirtilere bakılırsa gebelik ihtimaliniz yüksek görünüyor. Gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler.

   1. Tugce dedi ki:

    Ama 2 gun normal akisinda adetim geldi.. Pihtipihti geldi 3 gun kesildi .. 2 gun sonra esimle iliskiye girdigimizde acik pembe kan geldi hamile olmam mumkun olabilir mi bilemedim icimde suphe kaldi

 36. Kader dedi ki:

  Merhaba, üstüne görme adet sancısı gibi ağrılı olur mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Üstüne görme gibi durumlarda normal adet ağrıları kadar uzun sürmese de sancılar görülebilmektedir.

 37. Aslı dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 5,5 ay önce sevgilimle ilişki yaşadık. İçime boşalmadı ancak vajinamın üstüme boşaldı, 12 gün sonra regl oldum. O tarihten beri de düzenli olarak regl oluyorum ancak bu ay normalden kısa süren bir regl oldum. Araştırdığımda üstüne görme ya da normal regl döngüsünü yaşayıp aylar sonra hamile olduğunu fark edenleri görünce endişelendim. Kan testi yaptırdım. 0,1 çıktı. Böyle bir durumda hamilelik söz konusu olabilir mi? Şüpheli ilişkiden 3 ay ve 5 ay sonra kan testi yaptırdım. İkisinde de 0,1 çıktı. Hamilelik söz konusu olsaydı betahcg testinde 3 ve 5. aylarda 0,1 çıkabilir miydi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım, belirttiğiniz değerlere göre sonucunuz referans değerlerde gözükmektedir. Yani bu durumda normalden yüksekte değerlere sahip olmadığınızdan dolayı gebelik ihtimaliniz görünmemektedir.

 38. Tuğba dedi ki:

  Hocam ben ayin 21 de adet olmam gerekiyordu o gün kahverengimsi bir leke geldi sonra daha gelmedi 20 gün geçti iki gündür yine leke geliyor kahverengimsi ve belim ağrıyor acaba hamile olma şansım varmı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksek gözükmektedir. Kesin bir sonuç için kan testi yaptırmalısınız.

 39. Seda dedi ki:

  Merhaba, üstüne görme kaç gün sürer acaba? Adetime daha 1 hafta var ama benimki düzensiz oluyor ayın 3 sinde bazende 7 sinde olur, son 2 günden beri koyu kahverengi akıntı oluyor, akıntı az ama ara hamile olabilir miyim acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Üstüne görme kanamaları 1 ile 3 gün arasında görülür ve normal adet kanamalarına göre daha seyrek gerçekleşir. Durumunuzla alakalı kesin teşhis için kanama gördüğünüz dönemin sonlarında bir test yaptırmanız faydalı olacaktır.

 40. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 9 aylik evliyim 2 ay önce kadın doğum uzmanına gittim sorunum ise korunamama rağmen cocuğum olmuyor vajinal muayene yapıldı. Yoğun bir şekilde akıntım görüldüğü için doktorum fitil ve antibiyotik verdi. O ay 4 gün geç adet oldum. Bu ay ise adetime 10 gün var ve 4 gündür kanamam geliyor fakat koyu kahverengi renginde geliyor sadece idrarımı yaparken peçeteyle sildiğimde geliyor az bir şekilde. Her ay adet ağrısı çekerdim bu ay hiç bir ağrı filan yok sadece aşırı baş dönmesi ve iştahsızlık var. Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ezgi Hanım, anlattıklarınıza baktığımızda üstüne görme belirtileri görülmektedir. Kesin teşhis konulabilmesi için bir sonraki adet dönemini beklemeniz daha mantıklı olacaktır. Şu aşamada yapacağınız testler negatif çıkabilir. Kendinizi üzmeyin ve umutlu bir şekilde bir sonraki adet dönemini bekleyin.

   1. Ezgi dedi ki:

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dun test yaptım negatif çıktı. Fakat adet günüm 26 sında doğru sonuç için o tarihi beklemeliyim.

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Bu gibi durumlarda en iyi sonuç almak için kan testi yaptırmak gerekli. Ancak şuan söylediklerinize göre hamile olmadığınız görülüyor. Bekleyip beklememek size kalmış. Sağlıklı günler dilerim.

 41. Serap dedi ki:

  Merhaba ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim üstüme boşalma felan olmadı ama zevk suyundan şüpheleniyorum. Üstüne görme ilişkiden kaç gün sonra olur bunu öğrenmem lazım.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Hamilelik süphesi için bir sonraki adet dönemini beklemeniz gerekmektedir. Bir sonraki dönem içerisinde adet kanamaları yerine üstüne görme lekelenmeleri olabileceğinden kanamaların bitişinde test yaptırmanız gerekmektedir.

 42. Beyza dedi ki:

  Merhaba benim adetim 30 unda olurdu sonra kasım ayında 22 sinde geldi ve bu böyle 3 ay devam etti şubatta yine 22 sinde gelmesi gerekirken gecikmeli olarak martın 7 sinde geldi diğer aylarda nisan 5 i mayısta 8 i olmak üzere devam etti ama bu ay yine gecikti ve ayin 21 inde kahverengi akıntım gelmeye başladı. Bügunde devam ediyro yoğun olmamakla birlikte kırmızıda geliyor, peçeteyle sildikçe ama adet gibi neden olabilir. Yerleşme kanaması olabilirmi, şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Nitekim adet kanamasında bir çok sebebe bağlı olarak gecikme veya erken olma gibi durumlar olabiliyor. Az ihtimal olmakla beraber, hamilelik şüphesi mevcut. Kan tahlili yaptırmanızı öneririm.

   1. Ayşe dedi ki:

    Merhaba , size bir sorum olacaktı. Nişanlımla 2 senedir düzenli bir cinsel hayatim var. Prezervatif ile korunuyoruz. 6 ağustos da adet görmeye başladım ve o gün ağrı kesici içtim, adetim her zamankinden az geldi, ilaç yüzünden kesilmiştir diye düşündüm ağır bir ağrı kesiciydi diye. 14 ağustosta ve 15 ağustosta prezervatif yöntemi ile korunarak ilişkiye girdik. 16 ağustosta çok açık bir pembe ile hafif sarımsı akıntım başladı. 3-4 gün sürdü ama çok az akıyordu küçük tuvaletten sonra farkına vardım. Şuan hala normalin dışında bir akıntım var ama renksiz ve su gibi. Normalde idrar yollarımla ilgili sistit hastalığın sahibim ama idrarımda yanma vs olmadığı için ne olduğunu anlayamıyorum. Hamile olma olasılığım var mıdır? Teşekkürler…

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Merhabalar Ayşe Hanım, adet tarihleriniz düzenli mi? Her 28 günde bir adet görüyor musunuz? 15 ağustosta yaşadığınız cinsel ilişki sonrasında 16 ağustosta gelen pembe akıntının üstüne görme gibi bir durum ile alakası yoktur ancak daha önce yaşadığınız cinsel ilişkinin sonucunda gebelik oluşmuş olabilir. Fakat Ağustos 20 tahmini olarak yumurtlama döneminiz olduğundan dolayı gebelik ihtimalini düşük görüyorum.

BİR YORUM YAZ