Üstüne Görme Nedir ve Nasıl Olur?

Birçok bayanın merak ettiği ve hakkında birçok farklı söylemler bulunan üstüne görme bir diğer farklı adıyla implantasyon kanaması hakkında tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Üstüne Görme Nedir ve Nasıl Olur?

Üstüne Görme Nedir ?

Halk arasında üstüne görmek, üste görmek ve üstüne adet olmak gibi birbirinden farklı değişik isimlendirilen bu durum aslında adet kanaması değildir. Hamileliğin başlangıcında gebeliğin, rahimin iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalar üstüne görme olarak adlandırılmaktadır. Bu kanamalara diğer adıyla implantasyon kanaması denilmekte olup her gebelikte görülmesi söz konusu değildir.

Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki fark ise; kanın miktarı ve rengi normal adet kanamasından farklı olmasıdır. Üstüne görme kanaması, normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensiz bir şekilde gerçekleşir. Üstüne görme kanaması, kişiden kişiye değişiklik göstersede ortalama döllenmeden 10 gün sonra görülebilmektedir.

Hamileliğin rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülen üstüne görme olarak adlandırılan bu kanamalar az miktarda olduğundan bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek sakıncası anne adayı bu kanamayı adet olarak bildiğinden, gebeliğini fark edene kadar gebelik için zarar teşkil eden ilaçlar kullanması, radyasyon veya röntgene maruz kalmasıdır. Anne adayı bunu kimi zaman ayırt edemeyeceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?

Bu kanama normal adet kanaması ile benzerlik gösterdiğinden dolayı aşağıdaki bilgilerden belirtilerini ve farklarını anlayabilmekteyiz.

 • Kanamanın akışı; kanama normal adet kanamasına göre daha azdır.
 • Kanamanın kıvamı; kanama hafif ve düzensizdir.
 • Kanamanın rengi; Kahverengi ve pembemsi olarak görülebilmektedir.

Üstüne Görme Nasıl Olur?

Bayanlar bu tür kanamaları hamileliğin başında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin yer etmesine göre  fark edebilir fakat gebe olduklarının farkında olmadıkları için adet kanaması olduğunu düşünürler. Hamileliğin iki aylık olduğu dönemde gebe bayanlar, adet görmeyince geçen ay görmüş olduğu kanamayı üstüne görmek olarak nitelendirirler, bu tür kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. Kanamanın miktarı ve rengi normal adetten çok farklı olmaktadır. İmplantasyon kanaması olarak adlandırılan ve az miktarda gelen bu kanamanın zararı yoktur ve bebeği etkilemeyecektir.

Üstüne Görme İle Adet Kanaması Arasındaki Farklar?

Akış rengi

Akış rengini görerek normal regl mi implantasyonmu olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Üstüne görme kanama şeklinde kanın rengi kahverengimsi veya pembemsi bir renktir. Bunun sebebi implantasyonun neden olduğu kanın vücuttan atılmasının biraz zaman alması ve kanın bu süre içerisinde tazeliğini yitirerek farklı renge dönüşmesidir. Normal regl kanamalarında ise kanın rengi kırmızı ve kan pıhtı pıhtıdır. İki tür olan bu kanama şekli bu şekilde kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Akış özellikleri

Adet türü kanamanın şiddeti yoğundur, normal olarak 3 gün sürmektedir. Üstüne görme kanaması çok az miktarda küçük bir leke gibidir. İmplantasyon kanamalarının süresi kadından kadına değişiklik göstermekte olup genel olarak üstüne görme 1 ile 3 gün kadar görülebilir. Nadir durumlarda ise 1 haftadan daha fazla sürdüğüde gözlemlenmiştir.

Gerçekleşme zamanı

28 günlük bir adet döngüsünden sonraki zaman diliminde az bir lekelenme olduğunu gördüğünüz takdirde üstüne görme yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü üstüne adet görme olasılığı yaklaşık %0,5, yani 200 kişide 1’dir. Kanama oranı normal adet kanamasına oranla çok daha azdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Kader dedi ki:

  Merhaba, üstüne görme adet sancısı gibi ağrılı olur mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Üstüne görme gibi durumlarda normal adet ağrıları kadar uzun sürmese de sancılar görülebilmektedir.

 2. Aslı dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 5,5 ay önce sevgilimle ilişki yaşadık. İçime boşalmadı ancak vajinamın üstüme boşaldı, 12 gün sonra regl oldum. O tarihten beri de düzenli olarak regl oluyorum ancak bu ay normalden kısa süren bir regl oldum. Araştırdığımda üstüne görme ya da normal regl döngüsünü yaşayıp aylar sonra hamile olduğunu fark edenleri görünce endişelendim. Kan testi yaptırdım. 0,1 çıktı. Böyle bir durumda hamilelik söz konusu olabilir mi? Şüpheli ilişkiden 3 ay ve 5 ay sonra kan testi yaptırdım. İkisinde de 0,1 çıktı. Hamilelik söz konusu olsaydı betahcg testinde 3 ve 5. aylarda 0,1 çıkabilir miydi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım, belirttiğiniz değerlere göre sonucunuz referans değerlerde gözükmektedir. Yani bu durumda normalden yüksekte değerlere sahip olmadığınızdan dolayı gebelik ihtimaliniz görünmemektedir.

 3. Tuğba dedi ki:

  Hocam ben ayin 21 de adet olmam gerekiyordu o gün kahverengimsi bir leke geldi sonra daha gelmedi 20 gün geçti iki gündür yine leke geliyor kahverengimsi ve belim ağrıyor acaba hamile olma şansım varmı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksek gözükmektedir. Kesin bir sonuç için kan testi yaptırmalısınız.

 4. Seda dedi ki:

  Merhaba, üstüne görme kaç gün sürer acaba? Adetime daha 1 hafta var ama benimki düzensiz oluyor ayın 3 sinde bazende 7 sinde olur, son 2 günden beri koyu kahverengi akıntı oluyor, akıntı az ama ara hamile olabilir miyim acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Üstüne görme kanamaları 1 ile 3 gün arasında görülür ve normal adet kanamalarına göre daha seyrek gerçekleşir. Durumunuzla alakalı kesin teşhis için kanama gördüğünüz dönemin sonlarında bir test yaptırmanız faydalı olacaktır.

 5. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 9 aylik evliyim 2 ay önce kadın doğum uzmanına gittim sorunum ise korunamama rağmen cocuğum olmuyor vajinal muayene yapıldı. Yoğun bir şekilde akıntım görüldüğü için doktorum fitil ve antibiyotik verdi. O ay 4 gün geç adet oldum. Bu ay ise adetime 10 gün var ve 4 gündür kanamam geliyor fakat koyu kahverengi renginde geliyor sadece idrarımı yaparken peçeteyle sildiğimde geliyor az bir şekilde. Her ay adet ağrısı çekerdim bu ay hiç bir ağrı filan yok sadece aşırı baş dönmesi ve iştahsızlık var. Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ezgi Hanım, anlattıklarınıza baktığımızda üstüne görme belirtileri görülmektedir. Kesin teşhis konulabilmesi için bir sonraki adet dönemini beklemeniz daha mantıklı olacaktır. Şu aşamada yapacağınız testler negatif çıkabilir. Kendinizi üzmeyin ve umutlu bir şekilde bir sonraki adet dönemini bekleyin.

   1. Ezgi dedi ki:

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dun test yaptım negatif çıktı. Fakat adet günüm 26 sında doğru sonuç için o tarihi beklemeliyim.

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Bu gibi durumlarda en iyi sonuç almak için kan testi yaptırmak gerekli. Ancak şuan söylediklerinize göre hamile olmadığınız görülüyor. Bekleyip beklememek size kalmış. Sağlıklı günler dilerim.

 6. Serap dedi ki:

  Merhaba ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim üstüme boşalma felan olmadı ama zevk suyundan şüpheleniyorum. Üstüne görme ilişkiden kaç gün sonra olur bunu öğrenmem lazım.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar. Hamilelik süphesi için bir sonraki adet dönemini beklemeniz gerekmektedir. Bir sonraki dönem içerisinde adet kanamaları yerine üstüne görme lekelenmeleri olabileceğinden kanamaların bitişinde test yaptırmanız gerekmektedir.

 7. Beyza dedi ki:

  Merhaba benim adetim 30 unda olurdu sonra kasım ayında 22 sinde geldi ve bu böyle 3 ay devam etti şubatta yine 22 sinde gelmesi gerekirken gecikmeli olarak martın 7 sinde geldi diğer aylarda nisan 5 i mayısta 8 i olmak üzere devam etti ama bu ay yine gecikti ve ayin 21 inde kahverengi akıntım gelmeye başladı. Bügunde devam ediyro yoğun olmamakla birlikte kırmızıda geliyor, peçeteyle sildikçe ama adet gibi neden olabilir. Yerleşme kanaması olabilirmi, şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Nitekim adet kanamasında bir çok sebebe bağlı olarak gecikme veya erken olma gibi durumlar olabiliyor. Az ihtimal olmakla beraber, hamilelik şüphesi mevcut. Kan tahlili yaptırmanızı öneririm.

BİR YORUM YAZ