Üre Neden Yükselir ve Nasıl Düşürülür?

Bir çok insan ilerleyen yaşlarda görülen böbrek yetmezliği ya da dengesiz beslenme sonucu üremi hastalığına yakalanabiliyor. Yükselen üreyi düşürmek için uygulayacağınız doğal tedavi yöntemleri hastaniye.com’da.

Üre Neden Yükselir ve Nasıl Düşürülür?

Tükettiğimiz gıdalar sonrası insan metabolizması mineral ve vitaminler ile buluşur. Metabolizma içerisindeki sindirilen besinler ile azotlu maddeler tepkimeye girdiğinde vücutta üre oluşur. Ürenin, boşaltım sistemi ile birlikte vücuttan atılması sağlanır. Üremi hastalığı, ürenin idrar yolu ile vücuttan atılamaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Olması gerekenden daha fazla üre, kanda uzun süre tutulduğunda üremi hastalığı meydana gelir. Bu üre, boşaltım sistemi ile birlikte vücuttan dışarı atılmazsa bir süre sonra böbrekleri iflasa sürükleyerek kişinin hayati fonksiyonlarını sonlandırabilir.

Üreme Yükselmesi Neden Olur?

Üre, böbrekler yardımı ile idrara karışır ve daha sonra idrarla birlikte vücuttan atılır. Üre yapı itibarı ile suda erime gösteren azat içerikli bir maddedir. Vücutta oluşan üre, kesinlikle idrar yolu ile atmamız gereken metabolizmaya zararlı maddelerin başında gelmektedir. Fakat, bazı hastalıklar ya da ilerleyen yaş sebebiyle görülen böbrek rahatsızlıkları sonucu üre oranında yükselme olur.

Yetişkin bir insanda olması gereken üre miktarı, 5-25 mg/dL arasıdır. Ancak üre miktarı vücutta bulunan azot, günlük tüketilen sıvı miktarı ve idrar esnasındaki yapım hızına göre bir çok faktörden etkilenmektedir. Bu yüzden üremi hastalığına direkt olarak teşhis koyulmaz ancak bu durumlar ipucu niteliğindedir. 100 ml içerisindeki kanda en fazla 50 mg üre bulunmalıdır. Daha fazlası hayati fonksiyonlar için ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Çünkü yüksek üre miktarı metabolizmada toksitlenme yaparak diğer organların bozulmasına neden olmaktadır.

Ürenin Belirtileri Nelerdir?

Üre ilerleyen süreçte böbrekleri iflas ettirip kişinin hayati fonksiyonlarını sonlandırabileceği için, üre belirtilerinin kısa süre içerisinde anlaşılması ve erken teşhis koyulabilmesi üre hastalığının tedavisi için çok önemlidir. Bu nedenle aşağıda paylaştığımız üre belirtilerini dikkatlice okuyun ve her hangi bir semptom söz konusu olduğunda doktorunuza başvurun.

 • Uzun süren halsizlik gibi durumlarda üre artmış olabilir
 • Kasların eskisi gibi güçlü çalışmasına engel olur
 • Kısa sürede geçmeyen baş ağrıları
 • Mide de bulantı ve kusma, ayrıca iştahsızlık gibi durumlar
 • Ağızda görülen kuruluk üre yükseldiğinin belirtisidir
 • Ağız içerisinde yanma ya da nefesten gelen amonyak kokusu
 • Halsiz ve bitkin olmasına rağmen uykuya çok geç dalabilme ve uyku düzensizliği
 • Solunum bozuklukları üre artışının bir diğer belirtisidir
 • Çok yüksek üre miktarı hastada bilinç kaybı ya da komaya sebep olabilir
 • Hiç bitmeyen hıçkırık gibi durumlarda üre yükselişinin son evresi gelmiş olabilir
 • Aşırı yükselen üre sonucunda paralel komplikasyon olarak zatürre hastalığı meydana gelebilir
 • Kan miktarındaki düşüklük

Gibi durumlar üre hastalığının belirtileri olabilir.

Üre Nasıl Düşürülür?

Yükselen üre hayati fonksiyonları tehdit edebileceğinden bir an önce tedavi edilmelidir. Birazdan sizlerle paylaşacağımız üre için doğal tedavi yöntemleri ile düzenli kullanım sonucunda üre düşürmek için faydalı kullanımlar elde edeceksiniz.

Papatya çayı: Yapılan araştırmalar sonucunda papatya çayının insan vücudundaki üre miktarını düşürdüğü kanıtlanmıştır. Papatya çayı aynı zamanda rahatlatıcı olarakta kullanılmaktadır. 1 bardak kaynar su içerisine atacağınız bir tutam kurutulmuş papatya ile çayınızı demleyebilirsiniz. 4 dakika kadar bekledikten sonra tüketmelisiniz. Bu kürü her gün 2 bardak içerek devam ettirin. Sonuçları elde etmeye başladığınızda hafta da 2 ye düşürebilirsiniz.

Isırgan otu: İyi bir idrar sökücü özelliği olan ısırgan otu aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağı olduğundan dolayı vücudu hem zararlı maddelerden temizler hemde vücuttaki fazla üre miktarının idrar yolu ile atılmasını sağlar. 1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu günde 2 defa demleyerek içebilirsiniz. 1 hafta sonra ara vermelisiniz.

Karahindiba kökü: Metabolizmadaki yabanı maddelerin atılması için kullanılan bir diğer çay türü karahindibadır. İdrar sökücü özelliği ile böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar ve vücuttaki ürenin atılmasına yardımcı olur. 1 yemek kaşığı karahindiba tozunu 1 bardak kaynar su içerisine ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemesini bekleyin ve her gün 2 kez tüketin. 1 hafta kullandıktan sonra 1 hafta kadar dinlenmeye bırakın

Mısır püskülü: Ödem söktürücü özelliğe sahip doğal mısır püskülü ile hem kan basıncını düzenleyebilir hemde vücutta bulunan yüksek üre miktarından kurtulabilirsiniz. 1 fincan kaynar su içerisine yeteri kadar kurutulmuş mısır püskülü ekleyin ve 3 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra afiyetle tüketin. Semptomlar azalmaya başladığında haftada 2’ye düşürebilirsiniz.

Adaçayı: Böbreklerdeki dolaşımı daha hızlı bir hale getiren adaçayı vücuttaki yüksek üre miktarının dışarı atılmasını sağlayarak metabolizmanın dengesini korumaya yardımcı olur. 1 bardak kaynar su içerisine 2 tutam adaçayı ekleyin. 4 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Bu kürü günde 2 defa içerek devam ettirmelisiniz. Hafta bitiminde diğer haftaya kadar tüketmemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ