Ülseratif Kolit hastalığının belirtileri ve tedavisi?

Samsun’dan Ahmet beyin sorusu olan ülserif kolit nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında merak ettiği tüm soruları cevaplandırıyoruz.

Ülseratif Kolit hastalığının belirtileri ve tedavisi?

Kalın bağırsağın iltihabi hastalıklarına kolit denilmektedir. En bilinen türü ise ülseratif kolittir. Ülseratif kolit birçok hastalıkla benzer özellikler göstermektedir. Hastanın klinik laboratuarlar, endoskopik tetkik ve biyopsi, radyolojik tetkikler ve histopatolojik tetkik, hastalıkların ayırıcı tanısında birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. İnce bağırsak ve kalın bağırsağın enfeksiyonları, AIDS, bağırsak parazitleri, bağırsak fıtıklaşmaları akabinde divertikül denilen bağırsak cepleşmelerinin iltihaplanması, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyasyona bağlı gelişen radyasyon koliti, birçok hastalıkta kullanılan antibiyotikler, bazı romatizma ilaçları, bazı romatizmalı hastalıklar ülseratif kolit benzeri hastalıklara yol açar.

Ülseratif Kolit hastalığının belirtileri nelerdir?kolit 2

Bu hastalık kalın bağırsağın en alt kısmında rektumda başlayarak ve yukarıya doğru mukoza ve submokozal bir takım etkiler gösterir. Bağırsaklarda ise daha çok yüzeysel etkiler oluşturmaktadır. Kolit daha çok kalın bağırsaklarda sınırlı kalmaktadır. Bazen hastalık bağırsağın tüm katmanlarını kaplayarak bağırsak delinmesi, fistül ve apselere neden olur. Hastalık hafif, orta ve ağır formlarda görülür. Kramp şeklinde karın ağrısı, kanlı mukuslu ishal, tenezm (tam boşalamama hissi),hastalığın orta ve ağır formları ise bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı ve iştahsızlığa da yol açar.

kolit 1Ülseratif Kolit hastalığının tedavisi nelerdir?

Ülseratif kolit tedavisinin temel amacı yaşam seyrini artırmak, hastayı korumayı sağlamaktır. Yapılacak olan ilk müdehale bağırsağın iç tabakasının bütünlüğü korumak ve kanser gelişme riskini azaltmaktır. Ülseratif kolit hastalarında yaşamları boyunca hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli alevlenmeye yakalanma riski %10’dur. Hastalığın tedavisi ilaçla tedavisi ile tedavi edilmelidir. Aminosalisilatlar gibi kolit 3inflamasyonu önleyici ilaçlar belirtileri kontrol etmede yetersiz kalırsa çok uzun süreli olmayacak şekilde steroid ilaçlar kullanılabilir. Steroidlerin yetersiz kaldığı veya daha fazla devam ettirilemediği durumlarda bağışıklık düzenleyici ilaçlar ilaçlara yönlendirilmelidir hasta. Son zamanlarda geliştirilen biyolojik ajanlar bir diğer alternatif olarak bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hastaların büyük bir kısmının ömür boyu ilaç tedavisi almaları gerekmektedir. Bu nedenle kullanılan ilaçların uygun kullanım alanlarını, faydalarını, etkinlik derecesini ve olaşabilecek riskleri bilmek oldukça önemlidir. Hastalığın alevlenme dönemlerinde kullanılan ilaçlar ve dozları yeniden düzenlenmelidir. Bu dönemde hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmeleri ve ağızdan gıda alımlarının kesilmesi gerekebilmektedir. En son aşama bir sonuç alınamıyorsa eğer cerrahi müdehale seçeneğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. GAYE BARUT dedi ki:

  Burada belirtmiş olduğunuz bir çok belirtileri taşıyorum içim bir korku saldı ne zamandır bu belirtileri taşıyorum. En kısa sürede doktora görüneceğim.
  Sağolun.

  1. EDİTÖR dedi ki:

   Gaye hanım geçmiş olsun öncelikle
   Hiç bir panik durumuna düşmenize gerek yok en kısa sürede doktorunuza görünerek sorunun nereden kaynaklandığını öncelikle belirleyerek akabinde ona göre bir tedavi yöntemi süreci izleyeceksiniz.

   1. Gaye Barut dedi ki:

    Çok sağolun hocam içime biraz olsun su serptiniz.

BİR YORUM YAZ