Trans Yağ Nedir ve Zararları Nelerdir?

Uzun süre boyunca ya da aşırı tüketimler sonucunda trans yağlar vücudun tüm dengesini alt üst edebilmektedir. Trans yağların insan sağlığına olan tüm zararlarını sizlere hazırladığımız makalede bulabilirsiniz.

Trans Yağ Nedir ve Zararları Nelerdir?

Trans Yağ Nedir?

Hidrojenasyon işlemi ile birlikte yani 21-22 derecede sıvı halde bulunan çoklu doymamış yağların, yüksek ısı (260 derece), basınç ve hidrojen ile birlikte margarine dönüştürülmesi işlemine trans yağ üretimi denilmektedir.

Normalde trans yağ, hayvan etlerinde ve sütünden elde edilen tereyağ içerisinde bulunan bir yağ türüdür. Tereyağ ve kırmızı et içerisindeki trans yağlar azami miktarlarda tüketildiğinde vücut sağlığına her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hatta iyi çeşit trans yağların bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kansere karşı mücadele ettiği de bilinmektedir. Ancak fabrikasyon şekilde mısır, soya, ayçiçek ve benzeri bitkisel yağların yüksek ısı yardımı ve hidrojen katkısı ile birlikte üretimi sonucunda oluşan trans yağ, insan sağlığını yüksek miktarda tehdit etmektedir.

Trans Yağ Zararları 

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda fabrikalarda tamamen yapay bir şekilde üretimi gerçekleştirilen trans yağların insan sağlığına hiç bir faydasının bulunmadığı tespit edilmiştir. Trans yağ tüketimi sonucunda oluşabilecek zararlar aşağıdakiler gibidir;

Omega 3 Yağ Faydalarını Yok Eder

Trans yağ giren vücuttaki omega – 3 yağ dolaşımı engellenmektedir. Bu nedenle beyin fonksiyonları bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Çocuklarda gelişim bozuklukları, dikkatte eksiklik ve odaklanamama gibi problemlere yol açabilir.

Trans Yağ Kalbe Zararlıdır

Doymuş yağ tüketildiğinde kolesterolü artırıcı etkilerde bulunmaktadır ancak herhangi bir kalp rahatsızlığına sebebiyet vermemektedir. Ancak trans yağ tüketimi kötü kolesterolü artırır ve iyi kolesterol miktarını da aşağılara çeker.

Bu durumda kalp hastalıkları ile karşı karşıya kalınır. Önceleri ülkemizde margarin tüketimi yoktu ve kalp hastalıkları ile pek sık karşılaşılmıyordu. Ancak margarin üretimi ve tüketimi yaygınlaştıktan sonra ülkemizde kalp hastalığı sayısında önemli artışlar görülmüştür.

Kötü Kolesterolü Yükseltir

Lipoprotein düşük yoğunluklu ise (LDL), kandaki kötü kolesterol miktarını gösterir. Trans yağlar tüketildiğinde lipoprotein miktarını üst seviyelere çekmektedir. Bu durum sonucunda atardamarlarda plak oluşumu üst seviyelere çıkar ve kan akışını durma noktasına getirebilir. Bu durumda hem damar sertleşmesine hem de kalp hastalıklarına yol açar.

İyi Kolesterolü Azaltır

Lipoprotein yüksek yoğunluklu ise kandaki iyi kolesterol miktarını gösterir. Kolesterolün fazlasını karaciğere yönlendirme işlemi yapan iyi kolesterol miktarını düşürerek damarlardaki plakların temizlenememesine neden olur.

Gebe Kadınlarda Bebek Kilosunu Düşürür

Annenin karnındaki ceninin boyutunu büyütür ve kilosu düşük bebek doğumuna sebebiyet verir.

Trigliseriti Yükseltir

Damar sertleşmesi hastalığına sebep olan yağ asitlerinin oranını üst noktalara çekerek damar hastalıklarına neden olur.

Diyabet Riskini Yükseltir

Trans yağ uzun süre tüketildiğinde kandaki kolesterol dengesini tamamen bozarak şeker hastalığına yakalanma riskinizi yükseltir.

Hücre Yapısında Bozukluk Yaratır

Trans yağ tüketimi aşırı derecelerde gerçekleşmeye başlarsa, ya da uzun yıllar boyunca düzenli trans yağ tüketilirse, serbest radikaller hücreler içerisinde çok daha rahat hareket etmeye başlayacaktır. Hücrenin güvenlik duvarı zaaflar vermeye başlayacak ve kötü karakterli hastalıklar baş gösterecektir.

Trans Yağ Damarlara Zararlıdır

Enflamasyon yaratarak damarların yıpranmasına neden olan trans yağ dolaylı olarak kanın pıhtı atmasına sebep vererek kan akışını keser ve kalp krizi ile birlikte felç geçirme riskini yükseltir. Bunun yanı sıra damar yıpranması sonucunda büyük iç kanamalar geçirebilir ve ölümle karşılaşılabilir.

Trans Yağ Bulunan Yiyecekler

Trans yağ daha çok hazır gıdalar içerisinde bulunmaktadır. Market ürünleri ve fast food türü yemeklerde trans yağ ile sıklıkla karşılaşılır.

 • Fast Food Ürünleri
 • Elmalı tart çeşitleri
 • Tavuk kızartmaları
 • Patates kızartmaları
 • Börekler ve sandviçler
 • Kek çeşitleri, waffle
 • Margarinler
 • Donmuş hazır ürünler (börek, pizza, balık,)
 • Cipsler, çerezler ve krakerler
 • Kurabiyeler, hazır dondurmalar ve popcornlar
 • Süt tozu ve kahve tozu gibi ürünlerde trans yağ bulunmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ