Topuk Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yaşam standartları gereği sürekli ayakta kalmak zorunda olan insanlarda topuk çatlakları daha sık görülmektedir. Topuk çatlaklarının tedavisi için uygulayabileceğiniz yöntemler hastaniye.com’da.

Topuk Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Topuk bölgesindeki çatlaklar normal yaşantımızda yürüyüş ve ayakta durma gibi yapacağımız basit işlemleri zorlaştıran bir hastalık türüdür. Topuk çatlamasını önlemek, topuk çatlaması tedavisi kadar önemli bir yer tutmaktadır. Doğru ve düzenli olarak yapılan ayak ve topuk bakımı ilerleyen süreçlerde topuk çatlaması gibi bir problemi önlenmiş olacaktır.

Eğer bakımlara önem verilmemiş ve topuk çatlakları oluşmuş bir ayağa sahipseniz tedavi edilmediği sürece çatlakların boyu ve eni daha da artarak kanamaların görülmesine neden olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf bir insansanız çatlaklarda görülen enfeksiyonlar ciddi iltihaplara neden olabilir.

Topuk çatlakları pek çok faktör sonucu oluşmuş olabilir. Bu nedenle birazdan sizlerle paylaşacağımız topuk çatlamasının nedenlerini iyice öğrenerek kendi yaşantınızdaki alışkanlıkları gözden geçirmeniz nedene yönelik topuk çatlakları tedavisi için iyi bir yöntem olacaktır.

Topuk Çatlakları Nedenleri 

Nem yetersizliği

Topuk çatlaklarının ana nedenlerinden bir tanesi nem yetersizliğidir. Ayak tabanınızdaki cilt yapısı genel olarak sert, pürüzlü ve kuru bir yapıdadır. Bu durumun sebebi topuk derisinde bulunan ter bezi sayısının az olmasından kaynaklanır. Cilt içerisindeki yağlar, cildinizin yumuşak bir kıvam alması ve kuru bir yüzeye sahip olmamanız için vardır. Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz cildin elastik yapısı kaybolacağından topuk çatlaklarına neden olur.

Mineral ve vitamin eksikliği

Eğer vitamin ve mineral yönünden eksik bir beslenme programına sahipseniz cildiniz ihtiyacı olan gereksinimleri karşılayamayacağı için süreç içerisinde topuk çatlakları görülmesi muhtemel olacaktır.

Ayak bölgesindeki baskı

Günlük yaşam standartlarınız eğer uzun süre ayakta durmayı gerektiriyorsa bu durum belli bir dönem sonra topuk çatlaklarına neden olabilir. Çünkü uzun süreler boyunca ayakta durmak ayak ve topuk bölgesine baskı yapacağından topuk çatlamaları görülecektir.

İlerleyen yaşlar

Yaş ilerledikçe hücrelerin kendilerini yenileme hızı düşer ve ölü hücrelerin ciltten temizlenmesi gerçekleşemez. Zamanla yenilenmeyen hücrelerin toplandığı topuk bölgesinde çatlaklıklar görülmeye başlar.

Cilt hastalıkları

Çeşitli bakteri, mantar ve virüslere bağlı egzama, sedef, ayak mantarı gibi deri hastalıkları topuk çatlamasının nedenleri arasındadır. Ayrıca topuk çatlamasının bir başka nedeni de şeker hastalığıdır.

Yüksek kilolar

Aşırı kilolu insanların topuklarına binen yük miktarı fazla olduğundan dolayı topuk çatlamaları normal hale gelmektedir. Özellikle de yüksek kilolu ve sürekli ayakta durmak zorunda olan insanlarda topuk çatlamasına daha çok rastlanır.

Ayakkabı çeşitleri

Ergonomik yapıdaki ayakkabılar kullanmamak topuk çatlamasına neden olmaktadır. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların uzun süre kullanılması ayağın hem kemik hem de cilt yapısında bozukluklara neden olacaktır.

Ayak temizliği

Düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmayan ayaklar mikrobik ortam ve deri hastalıklarına açık hale gelerek topuk çatlaması oluşturur.

Uzun süre banyo yapmak

Çok uzun süreler su altında kalmak cildinizin yağdan arınmasına neden olacağından vücudunuzu topuk çatlamasına açık hale getirecektir.

Kalıtsal özellikler

Aile öyküsünden gelen bir takım genetik özellikler de topuk çatlaklarını sebebi olabilir.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Topuk çatlaklarını önlemek için cildinizi nemli tutacak ve kirlerden arındıracak uygulamalar yapmalısınız. Ayrıca uzman bir cilt doktoru ile görüştükten sonra keratin içerikli Aktif Tamir K+ krem tavsiyesi alabilirsiniz. Keratin içerikli kremler ölü hücrelerin atılmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak topuk çatlaklarının giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmenin takipçisi olarak topuk çatlaklarını önleyebilirsiniz. Cildin ihtiyacı olan retinol vitaminlerini, çinko, demir ve kalsiyum minerallerini bol bol tüketerek hem cilt sağlığını sağlamış olursunuz hem de topuk çatlaklarını gidermiş olursunuz. Bunun yanı sıra topuk çatlaklarını gidermek için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Topuk çatlamasını gideren zeytinyağı

Topuk çatlamasına karşı gönül rahatlığıyla zeytinyağı tedavisi uygulayabilirsiniz. İki ayağınızın gireceği kadar sıcak su doldurduğunuz kovanın içerisine bir miktar zeytinyağı ekleyin. 10 dakika kadar beklettikten ayaklarınızı çıkarın. Sıradaki işlemde zeytinyağını topuklarınıza masaj yaparak uygulayın. 5 dakikalık masaj sonrasında ayaklarınıza giyeceğiniz galoşlar ile sabaha kadar uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda güzel bir duş ile güne başlayabilirsiniz.

Topuk çatlaklarını giderici gül losyonu

Gül losyonu topuk çatlakları tedavisi için en eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Gül losyonu, hücrelerin yenilenmesini hızlandırmasının yanı sıra daha güçlü bir tırnak yapısına da sahip olmanızı sağlamaktadır. Bir miktar gül losyonu ile ayaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Topuk çatlakları semptomları giderilene dek uygulamaya devam edebiliriz.

Topuk çatlaklarını azaltan elma sirkesi

Elma sirkesi ölü derilerden kurtulmak ve hücre yenilenmesini sağlamak için harika bir yöntemdir. Bir kova içerisine koyacağınız soğuk suya bir miktar elma sirkesi ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı bu suyun içerisinde 35 dakika kadar bekletin. Bu uygulamaya topuk çatlakları azalana dek devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Münevver dedi ki:

    3 aydır topuk çatlaklarım var bir arkadaşım karbonat önerdi. Topuk çatlaklarına karbonat iyi gelir mi?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Münevver Hanım, topuk çatlakları için 2 litre su içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin, 10 dakika kadar beklettikten sonra ayaklarınızı suya sokun ve 20 dakika kadar bekletin. Bu uygulamayı topuk çatlaklarınız azalana dek devam ettirin.

BİR YORUM YAZ