Tırnak Soyulması Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Tırnak soyulması özellikle de vücut bakımını ihmal etmeyen kadınlar için büyük bir problem haline gelmektedir. Tırnak soyulmasını önlemek için yapabileceğiniz tüm doğal yöntemleri sizler için hazırladık.

Tırnak Soyulması Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Parmakları koruyan bir kalkan görevi gören tırnaklar, günümüz kadınlarının estetik anlamda önem verdikleri görünümlerin başında gelmektedir. Kendilerini bakımlı ve alımlı hissetmek kadınlar için tırnak bakımı çok önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için kadınlar vakitlerinin önemli bir kısmını tırnak şekillendirmek, renkli ojelerle marjinal görüntüler yaratmak için ayırmaktadır.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz son yıllarda erkeklerinde tırnak bakımına daha çok önem verdiği bir dönem geçirmekteyiz. Ancak bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olmanın ilk yolu da sağlıklı tırnaklardan geçmektedir. Bu bağlamda tırnak sağlığında karşılaşılan en önemli problemlerden bir tanesi de tırnak soyulması olmaktadır.

Tırnak Soyulması Nedenleri Nelerdir?

Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Keratin maddesi hem saçların hem de tırnakların temel taşı konumundadır. Bu nedenle vücudumuzun günlük keratin ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudun keratin maddesini karşılayabilmesi için bol bol A vitamini ve çeşitli minerallere ihtiyaç duymaktayız. Eğer yeteri kadar vitamin ve mineral alamazsak tırnak soyulmasına neden olabilir. Erken sürede tedavi edilmeyen tırnak soyulması vakaları ilerleyen süreçte tırnak enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Mevsim değişiklikleri

Mevsim geçişlerinde hava koşulları sık değişiklik gösterdiğinden cildin nem dengesi bozulabilir ve tırnak soyulmasına neden olabilir.

Farklı ilaç kullanımları

Bazı ilaçların tırnak soyulması gibi yan etkileri bulunmaktadır. Eğer kişide sahip olduğu bir rahatsızlık sonucu düzenli ilaç kullanımı varsa bu ilaç vücutta değişim etkileşimlere girerek tırnak soyulmalarına sebebiyet verebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmış iseniz doktorunuza başvurabilir ve ilaç değişikliği yapabilirsiniz.

Cilt hastalıkları

Dikkat etmeniz gereken ve tedavi edilmediğinde ciddi hasarlara sebep olan cilt hastalıkları da tırnak soyulması yaratabilir. Eğer mantar, egzama ya da sedef gibi bir cilt hastalığına sahipseniz bu rahatsızlıklar tırnak gücünü olumsuz yönde etkileyebilir ve tırnak soyulmasına sebep olabilir.

Kimyasal temizleyiciler

Evinizde genel temizlik için kullandığınız çamaşır suyu, parlatıcı ve koku esanslı temizlik maddelerine uzun süre maruz kalmanız sonucu tırnaklarda soyulma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Kozmetik temizleyiciler

El ve tırnak bakımı için kullandığınız kozmetik ürünlerde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz kozmetik ürünler tırnak soyulması nedeni olabilir.

Fazla nem ve su

Uzun süre banyoda kalmak, havuz ve deniz gibi yerlerde uzun süre su içerisinde durmak gibi durumlar zaman içerisinde tırnağın PH değerini bozarak soyulmalara sebebiyet verebilir.

Takma Tırnaklar

Takma tırnakları kullanmak için tırnak üzerine uyguladığınız yapıştırıcı etkideki maddeler süreç içerisinde tırnağın güçsüzleşmesine ve soyulmasına neden olmaktadır.

Tırnak Soyulması Nasıl Önlenir?

 • Kalsiyum ve A vitamini yönünden zengin içerikli besinler tüketmelisiniz
 • Mevsim değişikliklerinde tırnağın nem değerlerini %40 ile %60 arasında tutmalısınız
 • Eğer kullandığınız ilaçlardan dolayı tırnak soyulması gerçekleşiyorsa doktoronuza danışmalısınız
 • Egzama ya da sedef gibi hastalıklar için kullandığınız merhemleri tırnak bölgesine de uygulamalısınız
 • Genel temizlik işleri yaparken kimyasal madde kullanmak zorundaysanız mutlaka koruyucu eldivenler kullanmalısınız
 • Tırnaklarını uzun süre su içerisinde bulundurmaktan kaçınarak tırnak soyulmasını önleyebilirsiniz
 • Takma tırnak kullanımını seyrek olarak uygulamalısınız ve kullanım sonrasında tırnak temizliğine özen göstermelisiniz.

Tırnak soyulması için pratik öneriler video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar bu dertten bende muzdaribim tırnak soyulmasına bitkisel çözüm bilen varsa söyleyebilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Gizem Hanım, tırnak soyulmasına karşı size bitkisel çözüm kürü önereceğim. 1 çorba kaşığı zeytin yağı ile 1 çorba kaşığı badem yağını iyice karıştırıp homojen hale getirdikten sonra tüm tırnaklarınıza uygulayıp 10 dakika kadar bekliyorsunuz. Bu işlemi her gün yatmadan uyguluyorsunuz ve çok daha güçlü tırnaklara kavuşuyorsunuz.

 2. Kemal dedi ki:

  Hocam ya benim bu tırnak üstü derim soyuluyor anlamadım acaba bu tırnak soyulması hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kemal Bey, tırnak soyulmasının sebebini vitamin eksikliği olarak düşünüyorsanız, E, C ve B vitaminleri yönünden zengin beslenmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü tırnak soyulması bu vitaminlerin eksikliğinde görülür.

BİR YORUM YAZ