Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Tırnak mantarları birçok kişinin karşılaştığı rahatsız edici bir durumdur. El ve ayak temizliğine önem vermeyen ve hava almayan ayaklarda daha çok görülen tırnak mantarının tedavi yöntemleri hastniye.com’da.

Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, ayak derisinde sıkça karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Tırnak mantarında, mantarlar cildin en dış tabakasındaki keratinle tepkimeye girer ve birlikte yaşamaya başlarlar. Fakat kimi zaman güçlü mantarlar tırnak gibi sert keratinden oluşan yapıya kadar sızabilir ve tırnak mantarı oluşturabilir.

Bu çeşit mantarlar yaygın olarak ayak tırnaklarında görülmektedir fakat bazen el tırnaklarında da meydana gelebilir. Tırnak mantarı, genel olarak tırnağın alt kısmından başlangıç yaparak tırnak kökü tarafına doğru ivmelenir. Daha sonra tırnağın kök kısmında lateral bölgesinde çizgisel yayılmalar gösteren mantar, tırnağın kalın, gevşek ve diskolorasyon bir yapıda görülmesine neden olur.

Süreç içerisinde tırnağın neredeyse tamamı hasar görmüş olur. Tırnak mantarı hastalığına yakalanmış insanlar genellikle paralel olarak parmak arasında görülen tinea veya ayak tabanı mokasen mantarını da vücudun ta taşımaktadırlar.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Mantar, bakteri ve virüs gruplarından bazılarının derideki keratin içerisinde yuvalandıktan sonra üreyip çoğalması tırnak mantarına neden olur. Tırnak bölgesi, özellikle de mantarların yaşam fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gayet elverişli ortamlar sunmaktadır. Tırnak mantarları daha çok ayak parmaklarında ve hatta ayak baş parmağında daha çok görülmektedir.

Tırnak mantarı oluşmasının ana nedenleri

 • Ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması
 • Malzemesi kötü ve hava akışı bulunmayan ayakkabılar giyinme
 • Ayak temizliğinin yeteri kadar yapılmaması

olarak sıralanabilir.

Mantarlar el tırnaklarında ayak tırnaklarına göre çok daha az oluşum göstermektedir. Çünkü eller sürekli hava alır ve ayaklar kadar nemli kalmazlar. El tırnağı mantarları daha çok elleri sürekli nemli kalan, su ile ilgili çok fazla iş yapan ve el temizliğine önem vermeyen insanlarda görülmektedir. Ayrıca tırnak mantarı şeker hastalarında ve dolaşım sistemi bozukluğu yaşayanlarda daha çok meydana gelmektedir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarının tedavisi, hem estetik hem de bakteriyel yönden 2 seans olacak şekilde yapılır. İlk olarak mantarın bulunduğu bölgeler tamamen temizlenir. Ancak bu tedaviyi gerçekleştirmek için kesin teşhis gerekmektedir. Çünkü mineral ve vitamin eksikliği dolayısıyla görülen tırnak şekil bozuklukları ile tırnak mantarının belirtileri aynı olduğundan çoğu zaman karışıklık görülmektedir.

Eğer tırnak mantarı nedeni ile, tırnağınız bir bütün olarak çok kötü bir görünüme kavuşmuş ve şekil bozukluğu gibi durumlar meydana gelmişse estetik cerrahi yöntemi kullanılması gerekmektedir. Fakat, yeni oluşan tırnak mantarlarını gidermek için doktorunuz size ilaçlar reçete edecektir. Yeni oluşan mantarlar bu şekilde tedavi edilerek tırnak mantarına kesin çözüm elde edilebilir.

Tırnakta şekil bozukluğunu gidermek içinse bazı tırnak şekillendirici ve törpüler kullanılabilir. Tırnak mantarı tedavi edildikten sonra alınan tırnağın yerine alttan yenisi gelecektir. Yeni gelen tırnağın şekli bozuk çıkmaması için büyürken bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Çözüm

Tırnak bölgesinde görülen hastalıklar zor tedavi olan ve oldukça uğraş verdiren problemlerdir. Bu nedenle bazı tıbbi yöntemler tırnak mantarı tedavisinde yetersiz kalabilir. Bu nedenle tırnak mantarı tedavisinde daha kalıcı çözümler elde etmek istiyorsanız doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu bitkisel çözümleri tırnak mantarı iyileşene dek uygulamaya devam edebilirsiniz.

Tırnak mantarına iyi gelen çayağacı yağı ve zeytin yağı

İçerisindeki anti-bakteriyel özelliklerle birlikte çayağacı ve zeytin yağının karışımı tırnak mantarının tedavisinde oldukça etkilidir. Günaşırı bir şekilde kullanacağınız bu karışımı tırnak mantarı tedavi olana dek uygulayabilirsiniz

Tırnak mantarı giderici limon

Limon içerisindeki zengin antioksidan yapıyla birlikte tırnak mantarına iyi gelir. Tırnak mantarı görülen parmağa bir limonun uç kısmını kestikten sonra tamamını batırın ve 30 dakika kadar bekleyin.

Tırnak mantarı gideren elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde yüksek miktarda anti-bakteriyel maddeler bulundurmaktadır. Bir kova içerisine su koyduktan sonra tırnak mantarı olan ayağınızı yerleştirin. Daha sonra yaklaşık yarım su bardağı elma sirkesini suya ekleyin. Yarım saat kadar bekledikten sonra durulanın. Bu uygulama tırnak mantarı tedavisi için çok etkilidir.

Tırnak mantarına iyi gelen sarımsak

Sarımsak yüksek miktarda antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle eski zamanlardan günümüze dek sarımsak tırnak mantarı tedavisinde kullanılmıştır. Öncelikle 1 bağ sarımsak içerisindeki tüm dişler iyice rendelenir. Daha sonra bu sarımsaklar, tırnağı yatıracağınız kadar su içerisinde yaklaşık 40 dereceye kadar ısıtılır ve soğumaya bırakılır. Su normal sıcaklığına döndüğünde mantar olan tırnak su içerisine yatırılır ve 30 dakika kadar beklendikten sonra durulama işlemi yapılır.

Tırnak mantarı için doğal çözüm karbonat

Antiseptik bakımından oldukça zengin olan karbonat tırnak mantarı tedavisi için iyi bir alternatiftir. 1 yemek kaşığı karbonatı 1 bardak su içerisine ekledikten sonra macun kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra tırnak mantarı bulunan bölgeye sürerek iyileşme sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sevil dedi ki:

  Ya ben şey sormak istiyorum bu tırnak mantarı için çok etkili bir ilaç yok mu satın alabileceğimiz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sevil Hanım, size tırnak mantarı için etkili ilaç isimleri vereceğim. Wartner nail expert, Onyster Cream 10Gr ve Svr Xerial 40 Nails 10Ml tırnak mantarı için en etkili ilaçlar arasında yer almaktadır.

 2. Hakan dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar kendimde tırnak mantarı olduğundan şüpheleniyorum bu tırnak mantarının belirtileri nelerdir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Hakan Bey, eğer tırnağınız kurumuşsa, şekil bozukluğu varsa, hemen kırılıyorsa, parlaklığı gitmişse, renginde koyulaşma olduysa ve o tırnaklardan koku geliyorsa tırnak mantarı belirtileri yaşıyorsunuz demektir.

BİR YORUM YAZ