Tetanoz Aşısı Nedir, Kaç Yıl Korur?

Bir çoğumuz tetanoz hastalığının paslanmış çivi nedeniyle olduğunu düşünürüz. Peki aslında tetanoz nedir ve tetanoz aşısı ne kadar süre korur hepsi hastaniye.com’da.

Tetanoz Aşısı Nedir, Kaç Yıl Korur?

Tetanoz aşısı tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan bir aşı yöntemidir. Çocukluk döneminde kesin sonuç sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından beş doz olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Halk arasında tetanoz aşısı difteri, boğmaca aşısı olarak da yaygın biçimde bilinmektedir.

Özellikle yaralanma durumunda yarasının oranına göre doktor ön görüsü ile uygulanır. Çocukluk yıllarında uygulanan bu aşı üç hastalığa karşı muazzam bir etki gösterir. Bunlar Ölü difteri, boğmaca ve tetanozdur. Aşının içerisinde belirttiğimiz hastalıklara karşı bağışıklığınızı arttıracak mikroplar bulunmaktadır.

Bu mikroplar vücuda enjekte edildikten belli bir süre sonra vücuttaki antikorlar mikroplu hücreleri bulup yok eder ve vücudun bu mikroplara karşı bağışıklık kazanarak hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Descombey, tetanoz aşısını bulduğunda tarihler 1924 yılını gösteriyordu. Tetanoz aşısının güvenirliği bakımından bir çok çalışma gerçekleştirilmiş ve günümüze dek en gelişmiş noktasına ulaşılmıştır. Ülkemizde 1989 yılından itibaren çocukluk çağı aşı tablosunda yer alan tetanoz aşısı yine bu tarihten itibaren düzenli olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Tetanoz aşısı türü bakımından tek sefer yapılıp ömür boyu koruma sağlayan bir aşı olmadığı için belirli dönemlerde belirli dozlarda yapılmaktadır. Tetanoz aşısı takribi olarak yetişkinlerde 5 ile 10 yıl boyunca koruma sağlamaktadır. Tetanoz aşısının uygulanması için belirtilen uygun zamanlar aşağıdaki gibidir.

Gebelik dönemi: Bebeğin ilk aşısı anne karnındayken yapılmış olur. Gebeliğin 20.haftasından sonra 2 doz seklinde uygulanır.

Bebeklik dönemi: Bebek dünyaya gözlerini açtıktan sonra 2. , 3. ve 4. aylarında 3 doz olacak şekilde aşısı yapılır. Devamında 16. ve 24. aylarda 4. doz uygulanır.

Çocukluk dönemi: 7 yaşına gelindiğinde aşının 5. dozu uygulanır ve aşı tamamlanır.

Yetişkinlik dönemi: 5 ile 10 yılda bir düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Bu aşı türü kas dokusu içine yapılan bir enjeksiyon türüdür. Ancak aşı kalça yerine koldan yapılmaktadır. Sağ veya sol koldan tetanoz aşısı yapılabilir.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen yan etkisi aşının yapıldığı bölgede meydana gelen kızarıklık, hafif ağrı ve şişliktir. Uygulanan 4. Ve 5. Dozların arından rastlanan bu etkiler kısa bir süre içerisinde ortaya çıkar.  Bazı durumlarda nadiren de olsa aşı yapılan kolun tamamen şiştiği görülmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 6 gün süren bu yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Tuğba dedi ki:

  1.oğlum 5.5 yaşında onda tetanoz aşısı vuruldum 2.oğlum 3 yaşında onu hatırlamıyorum. Hastanede paslı hasta makasıyla hafif derin olmayan bir kesi oluştu. Aşı oldum. Sorun olur mu?

 2. Yalçın dedi ki:

  Tetanos aşısı olalı 6 yıl oldu ayağıma küçük merak battı kan akmadı aşı olmak gerekir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Yalçın Bey Merhabalar, bu tür durumlarda kesin sonuç için kan tahlilleri istenebilmektedir. İlk olarak hastanenin acil bölümününe görünmenizi tavsiye ederim.

   1. Nazlı dedi ki:

    Benim kızım da dördüncü sınıfa geçti dün Paslı sis boğazını sıyırdı hastaneye götürdüm okulda ki aşı koruyor dediler acaba bire devlet hastanesine götürmeli miyim?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

     Merhabalar Nazlı Hanım, her ihtimale karşı bir sağlık kuruluşuna çocuğunuzu göstermeniz daha mantıklı olacaktır.

 3. Tunahan dedi ki:

  Ayağımı demir yay kesti 8-10 ay önce 8.sinif tetanos aşısı olmuştum demir paslı değildi sıkıntı olur mu

  1. Dr. Pelin Cora dedi ki:

   Yapılan aşı minumum 5 yıl boyunca koruma sağlayacağından paslı olsa bile sıkıntı olmayacaktır.

   1. Tunahan dedi ki:

    Çok saolun yan etkilerine falan baktım çok korktum

 4. Hasibe dedi ki:

  Bana 40 gün önce filan tetonoz ve kuduz aşısı yapıldı ve bugün elime küflü çivi battı ve kanadı tekrardan tetenoz aşısı yaptirmam gerekir mi?

  1. Ahmet dedi ki:

   Aynı durum banada olmuştu, tekrardan aşı yaptırmanız gerekmiyor.

 5. Erkan dedi ki:

  Okul yıllarında ilk okulda yapılmıştım en son valla ondan sonra bir daha hiç yapılmadım doktor yolu gözüktü bize sanırım artık.

 6. Celil dedi ki:

  İlk okulda bu aşı yüzünden vurulmamak için dersten kaçtım neydi o günler ama bir kaç sene var akıl başa gelince kendi ayağımla gidip yaptırdım.

BİR YORUM YAZ