Tetanoz Aşısı Nedir, Kaç Yıl Korur?

Bir çoğumuz tetanoz hastalığının paslanmış çivi nedeniyle olduğunu düşünürüz. Peki aslında tetanoz nedir ve tetanoz aşısı ne kadar süre korur hepsi hastaniye.com’da.

Tetanoz Aşısı Nedir, Kaç Yıl Korur?

Tetanoz aşısı tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan bir aşı yöntemidir. Çocukluk döneminde kesin sonuç sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından beş doz olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Halk arasında tetanoz aşısı difteri, boğmaca aşısı olarak da yaygın biçimde bilinmektedir. Özellikle yaralanma durumunda yarasının oranına göre doktor ön görüsü ile uygulanır. Çocukluk yıllarında uygulanan bu aşı üç hastalığa karşı muazzam bir etki gösterir. Bunlar Ölü difteri, boğmaca ve tetanozdur. Aşının içerisinde belirttiğimiz hastalıklara karşı bağışıklığınızı arttıracak mikroplar bulunmaktadır. Bu mikroplar vücuda enjekte edildikten belli bir süre sonra vücuttaki antikorlar mikroplu hücreleri bulup yok eder ve vücudun bu mikroplara karşı bağışıklık kazanarak hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Descombey, tetanoz aşısını bulduğunda tarihler 1924 yılını gösteriyordu. Tetanoz aşısının güvenirliği bakımından bir çok çalışma gerçekleştirilmiş ve günümüze dek en gelişmiş noktasına ulaşılmıştır. Ülkemizde 1989 yılından itibaren çocukluk çağı aşı tablosunda yer alan tetanoz aşısı yine bu tarihten itibaren düzenli olarak uygulanmaya başlanmıştır. Tetanoz aşısı türü bakımından tek sefer yapılıp ömür boyu koruma sağlayan bir aşı olmadığı için belirli dönemlerde belirli dozlarda yapılmaktadır. Tetanoz aşısının uygulanması için belirtilen uygun zamanlar aşağıdaki gibidir.

Gebelik dönemi: Bebeğin ilk aşısı anne karnındayken yapılmış olur. Gebeliğin 20.haftasından sonra 2 doz seklinde uygulanır.

Bebeklik dönemi: Bebek dünyaya gözlerini açtıktan sonra 2. , 3. ve 4. aylarında 3 doz olacak şekilde aşısı yapılır. Devamında 16. ve 24. aylarda 4. doz uygulanır.

Çocukluk dönemi: 7 yaşına gelindiğinde aşının 5. dozu uygulanır ve aşı tamamlanır.

Yetişkinlik dönemi: 5 ila 10 yılda bir düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Bu aşı türü kas dokusu içine yapılan bir enjeksiyon türüdür. Ancak aşı kalça yerine koldan yapılmaktadır. Sağ veya sol koldan tetanoz aşısı yapılabilir.

Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?

En sık görülen yan etkisi aşının yapıldığı bölgede meydana gelen kızarıklık, hafif ağrı ve şişliktir. Uygulanan 4. Ve 5. Dozların arından rastlanan bu etkiler kısa bir süre içerisinde ortaya çıkar.  Bazı durumlarda nadiren de olsa aşı yapılan kolun tamamen şiştiği görülmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 6 gün süren bu yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Alperen dedi ki:

  Merhaba tetanoz aşısı hastalık bulaştıktan sonra kuluçka döneminde yapılırsa yinede panzehir etkisi görürmü ben elimi demirle kesmiştim 2 gün boyunca hiç bişey olmadı sonra içim rahat etmedi diye gidip vuruldum acaba geç kalmışmıyımdır cevap verirseniz çok sevinirim stres yaptım iyice

 2. Ayse dedi ki:

  Esimim ayagina civi batti ve eczanede ona kolundan degil de tatenoz asini kalcadan yapmislar bir sorun olur mu

 3. Buse dedi ki:

  Dün ayağıma çivi girdi üstüne basamıyorum tetenoz olmak gerekiyormu?

 4. Arif T. dedi ki:

  Tetanoz oldum tam bir hafta sonra kolum cok kötü şişti ve ateş gibi oldu hastaneye tekrar gittim reaksiyon olmuş dedi doktor kolonya ile madaj yap dedi hala kokumda agrı var şiş az kaldı ve 4 hafta sonra diger doz yapılması gerekir dedim doktora olmasam olurmu dedim doktorda yanlışlıkla kuduz mu oldun dedi sanki aşıyı ben yaptım hastane hemsiresi yaptı. ikinci hafta oldu hala kolumda agrı var cam kesiyi oldu tetanoz olurmu ve ikinci dozu yaptırmalımıyım acaba suan ne yaoacagımı bilemiyorum

 5. Hasibe dedi ki:

  Bana 40 gün önce filan tetonoz ve kuduz aşısı yapıldı ve bugün elime küflü çivi battı ve kanadı tekrardan tetenoz aşısı yaptirmam gerekir mi?

 6. Selin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben iki sene önce tetanoz aşısı oldum. Ancak jilet elimi kesti, aşı olduğumu unutmuşum tekrar oldum. Bir sıkıntı olur mu? Çok endişelendim…

 7. Seyit Tuncer dedi ki:

  Ayağıma paslı çivi battı çiviyi çıkardım tetanos aşısı olalı 6-7 yıl oldu tekrar aşı olmam gerekirmi

 8. rabis dedi ki:

  Jilet kesigi dikiş atildi. Onun uzerine de aşı yaptilar dün 16:00 gibi oldum suan sat 05.16 yani sabah. Sol kolumda ağrı var. Kesiğin ağrısımı yoksa aşınınmı bilemiyorum. Kolumda acıyor ne yapabilirim.

  1. Hemşire dedi ki:

   Endişelenecek bir durum yok , aşı veya kesik ağrısı yada her ikiside olabilir. Sıkıntı etmeyin yani 1-2 güne düzelir.

 9. Berkan dedi ki:

  Hayatımda kaç kere yaptırdım bilmiyorum ama 2 sene önce okulda yapıldığını çok iyi hatırlıyorum . Kaç doz olursa olsun 5 yıl korur mu yani o aşı ?

 10. MERT KORU dedi ki:

  En on sene oldu olalı bir kez daha olmamız gerekiyor anlaşılan o ki.

 11. Özlem suna dedi ki:

  Aşılara gereken önemi vermiyoruz aşı bir çok hastalığın önlemesinde hayati önem taşımakta olduğunu unutmayınız.

 12. Celil ALPER dedi ki:

  İlk okulda bu aşı yüzünden vurulmamak için dersten kaçtım neydi o günler ama bir kaç sene var akıl başa gelince kendi ayağımla gidip yaptırdım.

 13. Tuna Tarık dedi ki:

  Ben yeni yapıldım çok ağrım oldu ama bir kaç saate geçti ağrılarım şimdi yara vere bir çok şeye karşı önlemimi almış oldum.

 14. Erkan CORAS dedi ki:

  Okul yıllarında ilk okulda yapılmıştım en son valla ondan sonra bir daha hiç yapılmadım doktor yolu gözüktü bize sanırım artık.

BİR YORUM YAZ