Tek başına meme kanseri kontrolü nasıl yapılır?

Antalya’dan Gaye hanımın sorusu olan meme kanserini evde nasıl teşhis edebilir sorusuna cevap olarak bu yazımızda bu başlığa yer veriyoruz

Tek başına meme kanseri kontrolü nasıl yapılır?

Meme kanserine dünya üzerinde yakalanan kadınların oranı %15 gibi büyük bir rakamdır. Orandan da anlaşılacağı üzere dünya üzerinde birçok kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Hal böyle olunca kalıtsal olsun, yaş, menopoz olsun bir daha birçok nedenden dolayı kadınlar risk altındadır. Meme bölgesinde meydana gelen kistler kanserin ilk belirtileridir. Ama şu unutulmamalı her kist meme kanseri değildir. Eğer böyle bir kistlik problemi ile karşı karşıya iseniz en kısa sürede doktorunuza başvurunuz en başında koyulan meme kanseri teşhisteşhis büyük önem taşımaktadır.

Kendi Kendine Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?

meme kanseri teşhis 8Uzman cerrahlar özellikle 40 yaşından sonra ayda bir kez kendi kendine evde meme muayenesi yapılmasını öneriyor. Evde yapılan meme muayenesi için kesin bir formül yok ancak göğüs, koltuk altı, göğüs ucunda oluşabilecek olan değişiklikleri fark edebilirsiniz. Öncelikle ayna karşısına geçerek göğüslerinizi gözle bir kontrol ediniz. Bu muayene sırasında göğüs ölçüsünde veya şeklinde herhangi bir değişim olup olmadığına, cilt üzerinde kırmızı ya da portakal kabuğu görünümlü alanlar ve çukurlaşmalar olup olmadığına iyice bir dikkat ederek bakınız. Göğüs ucunda şekil bozukluğu veya çevresinde meme kanseri teşhis 2kızarık, kaşıntılı alanlar oluşup oluşmadığını kontrol ediniz. Kendi kendine meme muayenesi tamamen kişinin kendi gözlemleri, göğüste daha önceden fark etmediği bir değişiklik olup olmadığını saptatabilir. Bu nedenle kanser içerip içermediğini bilemez böyle bir problemle karşılaşınca değişmeler gözlenmesinin ardından uzman bir hekime başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ