Tansiyon Neden Yükselir ve Nasıl Düşürülür?

Özellikle ilerleyen yaşlarda pek çok insan ani tansiyon yükselmesi yaşıyor ya da tansiyon hastalığına yakalanıyor. Peki yükselen tansiyon nasıl düşürülür ve dengeli bir tansiyona sahip olmak için neler yapmalıyız hep birlikte bir göz atalım.

Tansiyon Neden Yükselir ve Nasıl Düşürülür?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde tansiyon hastalıklarıyla karşılaşmaktadır. Tansiyonunuz, örneğin 170/100 mmHg gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşmadığı sürece normal durumlarda önemli bir belirti ortaya çıkmaz.

Tansiyon yükseldiğinde en çok karşılabileceğiniz baş ağrısı, baş dönmesine bağlı ayakta duramama, kalpte ağrı, kulakta çınlama, nefeste darlık, bulanık görme, burunda kanama veya kalp atışlarında düzensizlik gibi yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyen belirtilerdir.

Yüksek tansiyon teşhisi için ölçülen kan basıncında sistolik ve diastolik olmak üzere iki değere bakılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirttiği normal tansiyon değerleri sistolik 130 mmHg, diastolik 85 mmHg’dir.

Yüksek tansiyon tanısı konulması için bu iki değerden birinin yüksek olması yeterlidir. Yüksek tansiyon genel olarak acil müdahale edilmesi gereken bir durum ortaya çıkarmaz fakat nadir olarak inme ya da kısmı felç gibi hayati problemlere sebep olabileceği bilinmelidir.

Bunların yanı sıra böbrek, beyin ve kalbe zarar verebilme ihtimali olduğundan dolayı yüksek tansiyonun düşürülmesi ve belli bir düzeyde tutulması gereklidir. Bu yazımızda ani tansiyon yükselmesinin sebepleri, karşılaşabileceğiniz belirtiler ve yükselen tansiyonu nasıl düşürebileceğiniz hakkında geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir ve Nasıl Düşürülür?

Ani tansiyon yükselmesi çok ciddi problemler doğurabilir. Bu nedenle yükselen tansiyonu düşürmenin yöntemleri bilinmelidir.

Nar veya nar suyu: Nar içerisinde barındırdığı özel maddelerle kan basıncını düzenler ve uzun süre dengeli gitmesini sağlar.

Limon suyu: En çok bilinen yöntemlerden biri olan limon suyu yükselen tansiyona çok iyi gelir. Yarım bardak kadar limon suyu tansiyonu dengeleyecektir.

Sarımsak: İçerisinde bulundurduğu allisin maddesi kan basıncını düzenler ve normal tansiyon değerlerine dönmenizi sağlar.

Soğuk su: Soğuk suyun sinirleri uyarıcı bir etkisi vardır. Soğuk su ile başınızı yıkadığınızda sinirleriniz uyarılacak ve yükselen tansiyonunuz düşecektir.

Greyfurt suyu: Tıpkı limon gibi yarım bardak greyfurt suyu kan basıncını düzenler ve tansiyonu düşürür fakat tansiyonu düşürülecek hastanın herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığı bilinmelidir çünkü greyfurt suyu ilaçlarla ciddi bir etkileşime girebilir ve yan etkiler görülebilir.

Yoğurt: Yüksek tansiyonu hızlıca düşürür ve normal değerlerde seyretmesini sağlayan yoğurt iyi bir tansiyon düzenleyicidir.

Soğan suyu: İçerisinde bulundurduğu ‘‘quercetin’’ maddesi hem iyi bir antioksidan hem de iyi bir kan basıncı düzenleyicidir.

Karpuz çekirdekleri: Bünyesinde bulundurduğu ‘‘cucurbocitrin’’ maddesi kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek tansiyonun asıl nedeni bilinmemektedir. Fakat bir çok çevresel faktörler kişinin yaşam tarzı, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, fazla yağlı beslenmek, günlük limitlerin üzerinde tuz tüketimi ve sigara içmek gibi etmenler tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Bunların yanı sıra diğer etmenleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Böbrek hastalıları
 • Kafa içindeki yüksek basınç
 • Aort bölgesindeki darlık
 • Büyük atardamarın bir kısmında görülen darlıök
 • Böbrek dokularında ya da böbrek atardamarlarında görülen hastalıklar
 • Triod bezi hastalıkları
 • Böbrek üstü bezindeki kabuk kısmının işlev bozukluğu sebebiyle aldesteron ya da kortizon hormanlarındaki dengesiz salgılar nedeniyle görülen Crohn ya da Cushing hastalığı

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nasıl Olur?

Yüksek tansiyon hastalığının en iyi tedavi yöntemi yüksek tansiyon hastalığına yakalanmamak olacaktır. Yüksek tansiyon riskinden korunmak için kişi sağlıklı beslenmeli, dengeli bir kiloda kalmalı, düzenli spor yapmalı, aşırı derecede alkol tüketimi yapmamalı ve sigaradan uzak durmalıdır. Yağ oranı düşük lif bakımından zengin, bol bol taze meyve sebzeler tüketilmeli bunların yanı sıra tam tahıllı ve kepekli besinlerden oluşan menüler tercih edilmelidir.

Günlük tuz tüketiminiz kesinlikle 6 gramdan daha fazla olmamalıdır. Çok fazla tuz tüketmek ani tansiyon yükselmesine sebebiyet verebilir. Düzenli bir şekilde yapacağınız antremanlar kalp damarlarındaki sertleşmelerin önüne geçer ve dolaşım sisteminizdeki bozuklukları giderir. Ayrıca düzenli spor kolesterolünüzü dengede tutar ve normal tansiyon değerlerine sahip olmanızı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Çağatay dedi ki:

  Annem ciddi bir derecede tansiyon hastası aniden fırlıyor büyük tansiyonu 22’yi görüyor baygınlık geçiriyor bazen çok korkuyorum ani tansiyon yükselmesi belirtileri olduğu zaman önerilerinizi uygulasam kendisine düşer mi tansiyonu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Çağatay Bey, ani tansiyon yükselmesi gibi durumlarda yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak annenizin tansiyonunu düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

BİR YORUM YAZ