Susamın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türk mutfak kültüründe geniş bir yelpazeye sahip olan susam, aynı zamanda tüm dünyada alternatif tıp bitkisi olarak kullanılmaktadır. Susam bitkisinin, insan sağlığına olan tüm faydalarını sizler için araştırdık.

Susamın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Susam, dünya gıda üretiminde önemli derecede pazara sahip olan bir bitki türüdür. Sudan, Çin ve Hindistan susam üretiminde başı çeken ülkeler konumundadır. Susamın hem kendisinin hem de yağının insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Vitaminler bakımından zengin içeriğe sahip olan susam bitkisi, E, C ve A vitaminleri yönünden oldukça kullanışlıdır. Bu nedenle susam, alternatif tıp dünyasında da ciddi bir yer tutmaktadır. Susam bitkisi, kendi segmentindeki bitkiler gibi içerisinde fazla miktarda yağ bulundurmaktadır.

Bitkisel besinler grubunda yer alan susam, doyurucu özellik olarak iyi bir konumda yer almaktadır. Ayrıca lif yapısı olarak zengin olan susam, sindirim ve boşaltım sisteminde olumlu etkiler yaratmaktadır. Susamın bilinen faydalarından en önemlisi şeker hastalığına da iyi gelmesidir. Bunun yanı sıra susam tüketildiğinde kansızlık içinde pozitif etkiler yaratmaktadır.

Susamın Faydaları Nelerdir?

Susam kan yapımına faydalıdır

Susam içerisinde yüksek oranda demir bulundurmaktadır. Metabolizma ile buluşan demirin gerekli emilimi yapıldıktan sonra kan üretimini sağladığı bilinmektedir. 100 gramında 14.6 mg demir bulunduran ve yetişkin kişilerde günlük demir ihtiyacının %80’ini karşılayan susam vücuda faydalı olmaktadır.

Susam kansere karşı faydalıdır

İşviçre’de kanser ve susam üzerine yapılan çalışmalarda, susamın içerisindeki etken maddelerin kanserli hücrelere karşı mücadele ettiği tespit edilmiştir. Düzenli olarak ve aşırıya kaçılmadan tüketilen susam kansere karşı metabolizmayı güçlendiren bir etki yaratmaktadır.

Susam böbrek sağlığına faydalıdır

Eski zamanlardan günümüze dek, hem susam hem de susam yağı böbrek ya da mesane taşlarının düşürülmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca düzenli tüketilen susamın böbreklerin kanı süzme işlemini daha iyi yaptığı tespit edilmiştir.

Susam kemik sağlığına faydalıdır

100 gramında 975 mg kalsiyum bulunduran susam, günlük kalsiyum ihtiyacının %90’ını karşılamaktadır. Kemik gelişimi ve kemik sağlığı için önemli bir yer tutan kalsiyumu bolca bünyesinde bulunduran susam düzenli olarak tüketildiğinde ilerleyen yaşlardaki kemik erimesi riskini azaltmaktadır.

Susam bağışıklık sistemine faydalıdır

Susam içerisindeki zengin içerikle beraber metabolizmadaki antikorları güçlendirici etki yaratmaktadır. Düzenli şekilde tüketilen susam metabolizmanın ihtiyaç duyduğu enerji ve direnci kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Susamın diğer faydaları:

  • Enerjik hissetmenizi sağlar
  • Cinsel gücü artırıcı etki gösterir
  • Solunum yollarındaki problemleri giderir
  • Nefes darlığına iyi gelir
  • Safra taşlarını düşürücü etki yapar
  • Kabızlığı giderilmesine yardım eder
  • Karaciğer sağlığının takipçisi olur

Susamın Zararları Nelerdir?

Susam aynı zamanda kuvvetli alerjik tepkimelere neden olabilir. Eğer besin alerjisi gibi bir probleminiz varsa susam tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Ayrıca susam içerisinde yüksek oranda yağ bulundurduğundan dolayı fazla tüketiminde dengesiz kilo alımına sebebiyet verebilir. Bu nedenle dengeli beslenmeye önem veren kişiler için susam zararlı olabilir. Susam gibi, direkt olarak susam yağının da fazla tüketilmesi aşırı kilolara sebebiyet verebilir. Bu nedenle susam tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ