Susamın faydaları nelerdir?

Türk mutfağında sıkça yemeklerimizde yer verdiğimiz susama hiç böyle bir boyutta bakmamıştınız. Sizler için oldukça faydalı olan susamın faydalarından sizlere bahsedeceğiz.

Susamın faydaları nelerdir?

Susam bitkisi özellikle Avrupa, Asya, Anadolu da yetiştirilmektedir. En yaygın biçimde Hindistan da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Susamın tohumları mekanik şekilde sıkıştırılarak susam yağı elde edilmektedir. Protein, kalsiyum, potasyum, mineraller ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Özellikle hamur işi pasta ve böreklerinizde susama bolca yer verebilirsiniz. Türk mutfağında sıkça kullanılan susam genelde un ve unlu mamüllerde lezzet, tat katmak amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Çıtır çıtır simitlerimizin ana malzemelerinden olan susam, aynı zamanda tahinin de ana maddesidir. Oldukça besleyici ve de bir o kadar lezzetli olan susamın olası faydalarından şimdi sizlere bahsedelim, susamın yararlarını görünce sizlerde eminiz ki çok şaşıracaksınız.

Susamın faydaları3

Kan yapar: İçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlığa karşı doğal bir destektir. Kansızlık problemine karşı oldukça etkilidir, kansızlık şikâyeti olan hastaların öğünlerinde susama yer vermeleri yararlı olacaktır.

Kanseri yok eder: İtalya da denekler üzerinde yapılan araştırmada susam içeriği sayesinde kanser hücreleriyle savaştığı ve bu hücreleri yok ettiği belirgin şekillerde gözlemlenmiştir. Özellikle bağırsak kanserine karşı birebirdir.

Böbrekleri korur: Böbrek iltihabı ve böbrekte taş dökmeye karşı çok etkili susamdan elde edilen susam yağı böbrekleri düzenli çalıştıracağından böbrekte meydana gelen aksaklıklarında önüne geçecektir.

Kemikleri güçlendirir: İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerimizin ihtiyacı olan vitamin ve proteinleri sağlayarak kemik ve kas oluşumunu desteklemektedir.

Metabolizmayı güçlendirir: Kuvvet verici özelliği sayesinde vücut direncimizi ve metabolizmamızı belirgin bir şekilde korumaktadır.

Susam hangi hastalıklara iyi gelir

  • 4Vücuda enerji verir,
  • Cinsel gücü arttırır,
  • Solunum yolu hastalıklarını önler,
  • Nefes darlığını önler,
  • Safra taşlarını düşürür,
  • Gaz söktürür ve kötü gazları yok eder,
  • Karaciğeri korur,

Susamın zararları

Hassas bünyede ki kişilerde alerjiye neden olur,

Baş dönmesine yol açar,2

Tansiyonu çıkartabilir,

Fazla kilolara neden olur,

Ciltte sivilceye yol açar,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ