Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı?

Bir çok genç kızın en çok merak ettiği konuların başında gelen “sürtünme yoluyla hamile kalınır mı?” sorusunu sizler için derinlemesine araştırdık ve sürtünme yoluyla ilişki sırasında dikkat etmeniz gereken tüm bilgileri sizler için derledik.

Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı?

Genç çiftlerin çokça tercih ettiği ilişki yöntemlerinden biri olan sürtünme yoluyla cinsel ilişki özellikle daha önce cinsel birleşme yaşamamış kızların bakireliğini korumak için kullandığı bir yöntemdir. Öncelikle bilinmelidir ki cinsel birleşme tam olmadığında yani vajinanın içine penis tam olarak girmediğinde ve vajinanın üzerine boşalma olmadığında hamile kalma riski çok düşüktür. Fakat penis vajinaya temas ederek üzerine boşaldığında gebelik riski vardır.

Cinsel Birleşme Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Sürtünme yoluyla cinsel ilişki hamile kalma riskine karşı tam olarak koruma sağlamaz. Ayrıca cinsel ilişki sırasında bulaşabilen hastalıklara ve herpes, genital siğil, tahriş gibi mikrobik rahatsızlıklara karşı bir korunma yöntemi değildir.

Sürtünme yoluyla cinsel ilişkiye girdikten sonra adet döneminizde takriben 1 haftalık gecikme yaşadıysanız hamilelik testi yaptırmanızı öneririz.

Bu tür ilişkiler esnasında dikkat etmeniz bir kaç önemli durum vardır. Örnek vermek gerekirse; sürtünme yoluyla cinsel ilişki sırasında erkek arkadaşınızın elinize boşaldığını varsayalım. İlişki sonrasında elinizi temizlemeden vajinanızla temas ettirmeniz durumunda her ne kadar gebelik riski çok düşük olsa da yine de hamile kalma riskiniz vardır.

Bilinmesi gereken bir diğer konu ise ; dış gebeliğin kesinlikle sürtünme yoluyla hamile kalma durumuyla bir alakası yoktur, dış gebelik bebeğin oluşum aşamalarıyla alakalıdır.

Sürtünme yoluyla ilişkiye girildikten sonra ertesi gün hapını her defasında kullanmakta büyük bir hatadır. Ertesi gün hapını gereğinden fazla kullanmak adet düzeninizi bozar ve çeşitli adet rahatsızlıklarıyla birlikte sancılı günlere merhaba dersiniz.

Sürtünme Yoluyla Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Korunma yöntemlerini kullanmayı ihmal etmeyin
 • Kesinlikle vajina üzerine boşalmaktan kaçının.
 • Eğer anal yoldan ilişki yaşamış ve sonrasında anal yoldan bir boşalma gerçekleşmişse ilişki sonrası gereken temizlik yapılmalı ve akıntı haline gelen spermlerin vajinaya temas etmesi engellenmelidir.
 • Aynı yöntemle ilişkiye tekrar girecekseniz bir öncekinden sonra mutlaka genital bölge temizliğini yapmış olmalısınız.
 • İlişki sonrasında mutlaka cinsel bölgenizi temizleyiniz.
 • Eğer sürtünme yoluyla ilişki sonrasında hala bir şüphe duyuyorsanız mutlaka bir jinekoloğa danışınız.

Sürtünme yoluyla cinsel ilişki hakkında size vermiş olduğumuz bilgilerin tamamı tavsiye niteliği taşımaktadır. Tanı ve tedaviler için mutlaka ve mutlaka bir kadın doğum uzmanından yardım almalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Şeyma dedi ki:

  Merhaba erkek arkadaşımla 5 gün önce sürtünme yoluyla ilişkiye girdik peçeteye boşaldı akanları da hemen sildik sonra tekrar üstüne çıktım hamile kalma olasılığım var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Şeyma Hanım, anlattıklarınızdan yola çıkarak değerlendirme yaptığımda gebelik ihtimalini oldukça düşük görüyorum.

 2. Ayla dedi ki:

  İyi günler sevgilimle çıplak bir şekilde anal ilişkiye girdik ve içime boşaldı ama banyoda olduğumuz için hemen suyla yıkandım. Daha sonra vajinama sürtünürken göbeğime hemen altına boşaldı ve aynı anda bezle sildi. Vajinaya temas oldu sadece ama girme falan yok. Spermin gelip gelmediğini bilmiyoruz. Zevk suyu veya farklı bir yolla hamile kalma riski nedir? Ve Ella hapını kullansam faydası olur mu? Çok teşekkür ederim.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ayla Hanım, eğer cinsel ilişkiniz yumurtlama dönemine denk gelmişse ve çok düşük bir miktarda sperm dahi vajinadan içeri girmişse gebelik şansı oluşabilmektedir. En kesin sonuç için bir sonraki adet dönemi beklenmelidir. Adet döneminde 5 gün kadar gecikme oluşursa gebelik testi yaparak kontrol edin. Ertesi gün hapı kullanmak vücudunuzda pek çok farklı yan etkilere sebebiyet verebilir.

   1. Ayla dedi ki:

    Yumurtulama dönemine denk gelmedi hocam . Bugün de Ella ertesi gün hapını kullandım. Hamile kalma durumum yüksek mi . Teşekkür ederiM.

 3. Selin dedi ki:

  Sevgilimle sürtünme ile ilişki yaşadık yalnız vajinamın içine boşalmadı ve ondan sonra hemen sildik 9 gün sonra da adet kanamam başladı fakat ilk başta kahverengi sıvı geldi hamilelik olabilir mi?.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Selin Hanım, eğer tam olarak adet gününüzde kanamanız başlamış ve adetinizin ağrısı, kan akışkanlığı, rengi aynı ise gebelik ihtimaliniz düşük görünüyor.

 4. Yasminee dedi ki:

  Erkek arkadaşım kalçamın arasına şeyini sürttü. Ama hiçbir şekilde anal seks falan olmadı. Sürtmesiyle boşalması bir oldu. Ancak kalçamın arasına değil sırtıma boşaldı. Ben anında ayaklandım hemen ıslak mendille arkamı sildik. Sonra ben de yine bir şey olmasın diye kalçamın arasını ıslak mendille sildim. Sonra vajinami da sildim. Altımda iç çamaşırım vardı vajinama çıplak bir şekilde sürtünme elleme gibi bir şey olmadı. Vajinama gelmediğini düşünüyorum ama yine de korkuyorum. Hamilelik riskim var mıdır? Cinsel konularda tecrübesiz olduğum için sorun ediyorum.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar, söylediklerinizden yola çıkarak değerlendirme yaptığımızda hamile olma ihtimaliniz oldukça düşük görünüyor. Bir sonraki adet döneminizde gecikme olduğu takdirde kan testi yaptırarak sonucu öğrenebilirsiniz.

 5. Sima dedi ki:

  Merhabalar ben 10 şubatta nişanlımla sürtünerek çıplaktık ikimizde ilişki yaşadık içime boşalma falan olmadı boşalacağını hissettiğinde lavaboya gitti orada boşaldı. Zevk suyu değmiş olabilir tam hatırlamıyorum. Yaklaşık bir hafta sonra bir anda içime bir şüphe oluştu acaba hamile miyim diye bir hafta arayla idrar testi alıp yaptım negatif çıktı. Adetim de 4-5 gün gecikme oldu. 8 martta adet oldum fakat 2.gün aşırı derece uyku ve mide bulantısı ve sık idrara çıktım. Mide bulantısı hapı içtim. 3.gün biraz azaldı ve kahverengi leke geldi acaba hamile miyim. Çok korkuyorum.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sima Hanım, belirtiler gebelik olabileceği yönünde ve kanamalar yerleşme kanaması olabilir. En kesin çözüm için kan testi yaptırmak doğru olacaktır.

 6. Selin dedi ki:

  Erkek arkadaşımla sürtünmeli ilişkiye girdim üzerimizde kıyafetlerimiz varken. Polikistik over sendromum var ayrıca. Boşalma oldu mu olmadı mı bilmiyorum ama ıslaklık vardı. Adet gecikmem oldu ne hamile miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Selin Hanım, anlattıklarınıza bakıldığında hamile olma ihtimaliniz oldukça düşük görünmektedir. Kesin sonuç için kan testi yaptırmalısınız.

 7. Merve dedi ki:

  Merhaba dün erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik bende iç çamaşırı vardı onda da eşofman vardı ama içinde boxeri var mıydı hatırlamıyorum ama sanırım yoktu. Sürtünmeden sonra baktim erkek arkadaşımın eşofmanı ıslanmış sonra benimkine baktım iç çamaşırımın üst kısmında ıslaklık vardı. İç çamaşırımı çıkardım bulaşan yeri sildim ama korkuyorum acaba hamile miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Merve Hanım, eğer bu ilişkiyi yumurtlama döneminde yaşamış ve üzerinizden sızarak vajinanıza sperm girişi olmuşsa hamilelik oluşabilir. Ancak sizin anlattıklarınıza göre gebelik şansını çok düşük görüyorum. Kesin sonuç için kan testi öneririm.

BİR YORUM YAZ