Strese İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Günlük hayat içerisinde yaşadığımız problemler gün sonunda vücudumuz da gerginlik, kaygı ve stres olarak gün yüzüne çıkabilmektedir. Tam da bu noktada strese karşı hangi besinlerin iyi geldiğine birlikte göz atalım.

Strese İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Hayat şartları, ekonomik durumlar, iş hayatı, trafik sıkıntısı, geleceğe dair kaygılar ya da metropol şehirlerde yaşamak gibi durumlar genel olarak hayatımızı ve vücudumuzu strese sokan durumlar anlamına gelebilir.

Sinir ve stres, insanoğluna bahşedilmiş mekanizmanın bir tepki öngörüsü olarak doğal bir süreçtir fakat uzun süren ve baskı haline gelen psikolojik sinir ve stres gibi durumlar ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıklar, kan basıncında bozulmalar, kalp rahatsızlıkları, mide problemleri olarak sayılabilir.

Şiddeti yüksek olmayan stresten uzaklaşmak için, düzenli egzersiz ve sporla birlikte kafein miktarı düşük içecekleri tüketerek uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Ayrıca strese karşı iyi gelen bitki çaylarını da kullanarak vücudunuzda rahatlama ve gevşeme sağlayabilirsiniz.

Fakat doktorları tarafından psikolojik ilaçlar kullananlar birazdan sizlerle paylaşacağımız strese iyi gelen çayları tüketmeden önce psikologlarına danışmalarını önermekteyiz.

Strese İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Papatya çayı: Uyku bozukluğu, sinir ve stres, kaygılanma gibi durumlara karşı papatya çayı çok etkin bir çözümdür. Papatya çayı aynı zamanda, sindirim sistemini düzenler ve mide içerisindeki zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlar.

Papatya çayının içerisinde bulunan kimyasal bileşen özellikte mucizevi maddeler merkezi sinir sisteminde yaşanılan problemleri giderip rahatlatıcı bir etkiye kavuşmanızı sağlar. Bu nedenle papatya çayı tüketildiğinde strese iyi gelir. Genellikle tüketilmesini önerdiğimiz papatya çayı rahatlatıcı bileşenlere sahip olduğundan dolayı gebe kadınların tüketmesi uygun değildir.

Papatya çayı bir takım sedatif etkilere sahiptir. Bu nedenle tükettikten sonra rahatlama yarattığından fazla dikkat gerektiren işleri yapmamaya çalışmalısınız. Papatya çayının stres azaltıcı etkilerinden yararlanmak için 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı 1 bardak kaynar su içerisine ekleyip 4 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Çarkıfelek çayı: İçerisindeki -flavone chrysin- sakinleştirici maddesini bulunduran çarkıfelek çayı, problemlerle dolu geçirdiğiniz bir günün akşamında kullanarak bütün sinir ve stresinizi azaltabileceğiniz mükemmel bir bitki çayı türüdür. Uyku düzensizliği yok eden ve sinir, stres, gerilim gibi psikolojik problemlere iyi gelen çarkıfelek çayı ilk olarak Amerika’da ki yerliler tarafından bulunmuştur. Çarkıfelek çayının stresi azaltan etkilerinden faydalanmak için 2 çay kaşığı çarkıfelek çayını 1 bardak kaynar suya ekleyip 5 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Ginseng çayı (sibirya): Ülkemizde bulunması biraz zor olsa da sibirya ginsengi özellikle de yabancı ülkelerde kültürü çok eskilere dayanan bir bitkidir. Eski çağlarda ginseng kökü ve ginseng bitkisinden elde edilen ilaçlar sinir, stres ve gerginlik gibi problem yaşayan insanların tedavisinde kullanılıyordu. Bu nedenle ginseng çayı tüketerek sizde yaşamış olduğunuz stres ve kaygıyı kısa süre içerisinde aşabilirsiniz. 1 çay kaşığı ginseng bitkisini 1 bardak kaynar su içerisine ekleyin ve 3 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Strese İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Süt ve süt ürünleri: Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri içerisinde tirosin adlı bir maddeye sahiptirler. Tirosin düzenli tüketildiği durumlarda beynin içerisindeki serotonin daha fazla salgılanmasını sağlamaktadır. Serotonin hormonunun ise mutluluk kat sayısını üst seviyelere çıkaran, gerginliği azaltan ve kaygıyı yok eden bir yapısı olduğundan dolayı bu besinler strese iyi gelir.

Bitter çikolata: İçerisinde yüksek oran Phenethylamine maddesini bulunduran bitter çikolata, merkezi sinir sistemini uyararak beynin bir takım hormonları salgılamasını tetikler. Bu sırada beyinden endorfin ve serotonin hormonları salgılanarak vücuda mutluluk, huzur ve rahatlama hissi verilir. Bu nedenle çikolata türü yiyecekler strese iyi gelir.

Turunçgil meyveleri: Meyve şekeri, vücuda çok iyi gelen fonksiyonlar yaratmaktadır. Özellikle portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi meyveler beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlarken mutluluk sağlayan hormonların salgılanmasını artırarak strese iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selen dedi ki:

    Papatya çayının faydasını çok gördüm. Gerçekten işe yarıyor denemenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ