Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Spor sonrası birçoğumuzun karşılaştığı ve en yaygın problemlerden olan kas ağrıları için yanlış uygulanan yöntemlere elveda. Kas ağrılarınıza iyi gelecek tüm yöntemleri sizler için hazırladık.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Spor, fitness ve antrenman yapan bir çok kişi ağır idmanların sonrasında kas ağrısı, halk arasında (hamlık) ile karşılaşmaktadır. Aslında iyi yönünden bakmak gerektiğinde bu ağrılar antrenmanın doğru ve etkili bir şekilde yapıldığı anlamına gelmektedir. Çünkü çalıştırılan bölge gerçekten yorulmuş kaslar zorlanmış ve yeniden toparlanmak için yola koyulmuş bile demektir. Tabi şöyle bir durum var ki, iyi bir antrenman yaptık diye bu ağrılara göz yummak zorunda değiliz. Sonuç olarak daha sağlıklı vücutlara kavuşmak için spor yapıyoruz ve ağrılar bir sağlık sorunu haline gelebilmektedir. Bu nedenle bilinçli olarak antrenman yapmalı, yine bilinçli olarak ağrılara izin vermeli ve gereğinden fazla olan ağrılara müdahale edip vücudumuzu rahatlatmalıyız.

Spor Sonrası Kas Ağrıları Neden Olur?

Vücut geliştirme ve olimpik antrenmanlarda daha üst seviyelere çıkabilmek için kaslarımızın sınırlarını her defasında daha fazla zorlarız. Bu zorlamalar sonucunda kas dokularında, ufak çaplı açılma, yırtılma gibi semptomlar görülür. Dinlenme evresine girildiğinde ise kasın yapı taşı olan protein ağırlıklı karbonhidrat tüketimi gerçekleştirilerek metabolizma hızlı bir şekilde kasları tamir ederek eskisinden daha güçlü hale getirir. İşte tam da bu olay sırasında hücrelerde bir çok kimyasal tepkimeler görülür. Kasların kendilerini onarma sürecinde ilk görülen kimyasal tepkime fazla şekilde laktik asit salınımı dır.

Kaslar tarafından parçalanan glikozdan dolayı laktik asit açığa çıkmaktadır. Bu laktik asit grubu kas hücrelerinin üzerinde toplanır ve zaman geçtikçe fazlalaşır. Yüksek miktardaki laktik asit birikimi kas ortamında olması gereken pH miktarını aşağılara çektiğinden dolayı kaslarda ağrı ve acı hissi duyulur. Bu ağrı ve acıların geçmesi için kas üzerinde bulunan laktik asidin ortamdan gitmesi gerekmektedir. Bu durum da kısa süre içerisinde olmadığından dolayı belli bir süre kas ağrılarını çekmeye devam ederiz. Normal süreçlerde bir müdahale içerisinde bulunmadığımızda iyi bir dinlenme ile 2-3 gün içerisinde laktik asit ortamdan tamamen uzaklaşır.

Fakat 2-3 günlük süreç uzun olduğundan dolayı laktik asidi ortamdan uzaklaştıracak ve kas ağrısına iyi gelecek bir çok yöntem bulunmuştur.

Spor Sonrası Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Masaj: Vücudunuzdaki kan akışını hızlandırarak laktik asit birikimini dağıtabilirsiniz. Masaj uygulayarak ağrı görülen bölgedeki kan akışını daha hızlı hale getirebilirsiniz.
Kan akışı hızlandıkça kas üzerinde biriken laktik asit ortamdan yavaş yavaş sökülüp atılacaktır. Bir çok profesyonel antrenman ve idman yapan kişiler haftanın belirli günlerinde masaj yaptırarak laktik asit dağılımını gerçekleştirir. Derin doku, rahatlatıcı ve aromalı masaj türleri kas ağrısı problemi için daha etkin bir yöntemdir. Bu nedenle masaj spor sonrası kas ağrılarına iyi gelir.

Sıcak ve soğuk: Kas ağrısı görülen bölgeye kısa süreler içerisinde yapacağınız sıcak ve soğuk uygulamalarla bölgedeki kan akış hızını artırabilir ve bu sayede laktik asit parçalanmasını gerçekleştirebilirsiniz. Sıcak ve soğuk uygulamasını en fazla 2 dakika olacak şekilde yapmalısınız. Kas ağrıları için çok etkili bir yöntemdir fakat fazla kullanımda cildiniz için problemler çıkartabilir. Bunların yanı sıra kısa süreli sauna da kas ağrılarına iyi gelecektir.

Güzel bir duş: Spor sonrasında hiç vakit kaybetmeden soğuk-ılık arası sıcaklıktaki bir su ile alacağınız duş, yıpranan kaslar için hızlı bir şekilde bir uyarı sağlar, laktik asit birikimine izin vermez ve kas ağrılarını önler.

Kaslarınızı çalıştırın: Herhangi bir sakatlığınız yoksa ağrıyan kaslarınızı çok zorlamayacak şekilde yeniden çalıştırmanız, kas ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Antrenmanın son kısmında mutlaka soğuma ve esneme hareketlerini de eksiksiz olarak yapmalısınız. Buradaki asıl amaç, vücuttaki kan akışını hızlandırmak ve kasları ısındırmaktır. Bu şekilde hem laktik asit dağılımı gerçekleştirilecek, hem de bir sonraki soğuma evresinde daha az laktik asit birikimi sağlanacaktır.

Sevdiğiniz insanlarla birlikte olun: Oksitosin, vücudun aşk ve sevgi hissiyatını ayarlayan hormondur ve seviyesi yükseldiğinde kasların toparlanmasına ve daha güçlü olmasına yardım etmektedir.

Sıvı tüketin: Spor sonrası zorlanan kaslar toparlanmak için bol sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Fakat alkol gibi içecekler tüketildiğinde hem vücuttaki sıvı atımını fazlalaştırıp hem de testesteron seviyesini düşürdüğü için kaslar gelişim gösteremez ve laktik asit parçalanamaz. Bu nedenle bol bol su tüketerek kasların ihtiyacı olan sıvıyı ona verin. Bu şekilde kas ağrıları geçecektir.

İyi beslenin: Antrenman yapan insanlar genellikle düzen içerisinde bir yaşam sürerler. Düzenli bir hayat olmadığında öğünler atlanarak protein, karbonhidrat ve yağ yeteri miktarda karşılanamayacağı için spor yapan kişi kas ağrıları ile daha fazla karşılaşacaktır. Bu durumun önüne geçebilmenin en iyi yöntemi ise spor sonrasında yarım saat geçmeden gerekli besin takviyesinin yapılması olacaktır. Günlük ihtiyacınız olan proteini hesaplayarak yeteri kadar miktarda almaya özen gösterirseniz kas ağrılarınız geçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Çağrı dedi ki:

    Spor sonrasında kas ağrılarım için krem kullanmak yerine yukarıdaki yöntemleri uyguladım gerçekten hem psikolojik hem de fizyolojik olarak toparladı beni

  2. Yağız dedi ki:

    Bol su tüketmek her şeyde olduğu gibi spor yapanlar içinde önemli arkadaşlar ben haftada 5 gün antrenmandayım kaslarım çok yoruluyor ama bol sıvı tüketerek diri durmalarını sağlıyorum.

BİR YORUM YAZ