Sperm Testi Nedir, Nasıl Yapılır ve Normal Değerleri?

Çocuk sahibi olabilmek için sağlıklı ve kaliteli spermlere sahip olmalısınız. Bunu öğrenmenin yolu da sperm testlerinden geçiyor. Sperm testi hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi sizler için hazırladık.

Sperm Testi Nedir, Nasıl Yapılır ve Normal Değerleri?

Sperm testi, erkeklerin üreme ve çoğalma potansiyellerini ölçmek, incelemek veya herhangi bir olumsuz değerin var olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılan mikroskobik bir incelemedir. Çocuk sahibi olmak için büyük uğraşlar verenlerin en büyük korkusu olan kısırlık, Türk toplumunda her 6-7 çiftte bir görülebiliyor. Türkiye’de her yıl 650 bin civarında evlilik gerçekleşiyor ve yaklaşık olarak bu çiftlerin %16-%17 si kısırlık problemiyle karşı karşıya kalıyor.

Sperm Testi Neden Yapılır ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel hayatı olan çiftlerin, bebek sahibi olamamaları durumunda mutlaka sperm testi yaptırmaları gerekmektedir. Günümüzde evlilik yaşının ilerlemesiyle çocuk sahibi olma yaşı da buna orantılı olarak ilerliyor. Hamile kalamama ile ilgili problemin tespit edilmesiyle birlikte çiftlerin birlikte muayeneye gitmeleri tavsiye edilir.

Erkeklerde genel fiziksel tetkiklerin yanı sıra; yeteri kadar hormon sayısı, ihtiyaç varsa genetik incelemeler ve daha önce yapılmışsa bile sperm testinin tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir. Sperm testi en kaliteli sonuç ve kesin çözüm için mutlaka ve mutlaka tam donanımlı hastanelerde yapılmalıdır.

Sperm testi yapılmadan önce, eşler birlikte muayenenin yapılacağı odaya alınır ve bir ön görüşme sağlanır. Bu görüşmede erkek hastanın çocukluk-ergenlik dönemi ve hatta yetişkinlik dönemlerindeki hikayeleri dinlenir ve genital bölge organlarına dair ayrıntılı bir muayene yapılır. Hastanın varsa cinsel yolla bulaşan veya kronik bir şekilde görülen karaciğer rahatsızlığı, akciğer hastalıkları, tansiyon bozuklukları ya da diyabet rahatsızlıkları da araştırılır. Bunların yanı sıra kişinin psikolojik etmenler altında sinir, stres ve benzeri sıkıntı arzeden durumlarla karşı karşıya kalıp kalmadığı tespit edilir. Sperm testi için bu ön aşamalar teker teker hastaya uygulanır ve test taramaları aşamasına geçilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi tahlilini yaptırmadan önce 3-4 gün cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Bu 3-4 günlük dönemde hiç bir şekilde boşalma yapılmamalıdır. Yapılan perhiz sonrası konusunda uzmanlaşmış androloji laboratuvarlarında ayrılan özel sperm verme odalarında mastürbasyon yöntemi ile steril bir kaba boşalma gerçekleştirilerek numune alınır.

Penisten çıkan ilk damlalar çok önemlidir ve kesinlikle kabın dışarısına taşırılmamalıdır. Eğer taşırılırsa görevliler bilgilendirilmelidir. Vermiş olduğunuz sperm örneğinde uzman teknikerler spermlerin sayı, şekil, hareket akışkanlığı gibi başlıca önemli kriterleri göz önünde alarak sperm incelemesini yapmaktadırlar. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için 3-4 hafta ara ile iki kez tekrardan sperm örneği verilmelidir.

Sperm Testi Tanımları Nelerdir?

Eğer kişide kısırlık varsa nedeninin tam anlamıyla öğrenilip tedavinin başlayabilmesi için yapılan testlerin sonucuna göre hareket edilmektedir. Testin sonunda çıkabilecek sonuçları;

 • Aspermi: Meninin olmaması
 • Oligospermi: Menide sperm sayısının az olması
 • Azospermi: Menide spermin bulunmaması
 • Astenospermi: Hareketli spermlerin az olması
 • Teratozoospermi: Normal şekilli spermlerin az olması
 • Nekrospermi: Menide canlı sperm olmaması
 • Lökositospermi: Menide akyuvar hücrelerinin bulunması
 • Hematospermi: Menide kan hücrelerinin bulunması
 • Globozospermi: Akrozomu olmayan spermlerin varlığı

olarak sıralayabiliriz.

Spermiogram Testi Normal Değerleri

 • Volüm: 2-6 ml arası olmalıdır. Farklı değerlerde ise meni kanallarında tıkanıklık olabilir.
 • Konsantrasyon: 20.000.000 milyon/ml ‘den yukarı olmalıdır.
 • Toplam sperm sayısı: 40.000.000/ejakülat ‘dan fazla olmalıdır.
 • Lökosit: 1 milyon/ml ‘den daha az olmalıdır.
 • Sıvılaşma süresi: Normal değerlerde bir meni 40-60 dk arası sıvılaşmaktadır.
 • Görünüm ve renk: Homojen, gri-opelasan görünümünde olmalıdır.
 • Koku: Yaklaşık tanım olarak “at kestanesi çiçeği” gibi kokmalıdır.
 • Kıvam: Sıvılaşan spermin damlarken 2 cm’den daha fazla uzamaması gereklidir.
 • PH değeri: Spermin normal ph değeri 7.2 – 8.0 arasıdır.
 • Aglütınasyon: Spermlerin birbirine yapıştığını gösterir ve kısırlık işaretidir.
 • Motilite: Spermler 4 madde halinde;

ileri-hızlı, ileri-yavaş, yerinde hareketli ve hareketsiz olacak şekilde değerlendirilir. Hareketsiz spermlerin ölü olup olmadığını anlamak için bir kaç farklı test uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Arif dedi ki:

  Merhabalar benim sperm testi sonuçlarım da cinsel perhiz: 5 miktar: 3 görünüm: opak viskosite normal ph8 aglunitasyon yok spermatazoa 72 milyon total 216 milyon ileri hızlı %29 ileri yavaş %38 yerinde %3 hareketsiz %30 değerler normal mi?

 2. Taner dedi ki:

  Merhabalar eşimle yaklaşık olarak 2 aydır çocuk sahibi olmak için uğraşıyoruz. Henüz bir hamilelik gerçekleşmedi evde sperm testi yapmak istiyorum uygun mudur?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Taner Bey, evde sperm testi eczanelerde satılıyor ancak bu yapacağınız test sadece sizin sperm sayınızın hakkında yaklaşık bilgi verecektir. Kısırlık olup olmadığını öğrenebilmek için gelişmiş bir laboratuvarda test yaptırmalısınız.

BİR YORUM YAZ