Sperm Sayısını ve Kalitesini Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Gebe kalamama gibi problemlerde erkeğin sahip olduğu sperm yeterliliği ve sperm kalitesi oldukça belirleyici bir rol oynamaktadır. Erkeklerdeki sperm miktarını artıran yiyecekleri sizler için listeledik.

Sperm Sayısını ve Kalitesini Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Yapılan son araştırmalarda, çocuk sahibi olamama durumunda en büyük etkenlerden birisinin de erkeğin yetersiz sperm sayısı olduğu tespit edilmiştir. Erkeğin sperm sayısındaki değişkenliklerin oluşmasında pek çok iç ve dış faktör etkili olmaktadır.

Dengesiz ve kötü beslenme, ilerleyen yaş, GDO’ lu yiyecekler, fazla radyasyona kalma gibi bir çok etken erkeğin sperm sayısı üzerinde etkili olmaktadır. Sperm sayısının ve kalitesinin artmasında ya da azalmasında çevresel faktörlerin her ne kadar etkisi bulunsa da kaliteli ve dengeli beslenme ile sperm sayısını artırmak mümkündür.

Eğer daha sağlıklı ve daha düzenli bir yaşam biçimine sahip olup sperm kalitesini ve sayısını artırmak istiyorsanız sizlerle paylaşacağımız doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sperm Sayısını Artırmanız İçin Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Kırmızı et sperm hareketliliğini artırır

İçerisinde yüksek miktarda L-carnitine maddesi bulunduran kırmızı etin sperm üzerinde bir çok etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak kırmızı et tüketiminin sperm miktarında ve kalitesinde artırıcı etki yaptığına dair bulgular tespit edilmiştir.

Muz sperm kalitesini artırır

C vitamini, B1 ve A vitamini sperm kalitesini artırmak için oldukça önemlidir. Muz, içerisinde yüksek potasyum minerali ve vitaminler ile birlikte sperm gücünü ve hareketini olumlu yönde etkilemektedir.

Ispanak sperm sayısını artırır

Folik asit bakımından zengin içeriğe sahip olan ıspanak sperm sayısı ve volümünü artıran bir etki yaratmaktadır. Ispanak gibi diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde sperm kalitesini artırmak için düzenli olarak tüketilmelidir.

Bitter çikolata

Özellikle de çocuk sahibi olmayı düşündüğünüz günlerde her gün 10 gram bitter çikolata tüketmek sperm yoğunluğunu ve sayısını çoğaltarak olumlu etkiler yaratmaktadır. Bitter çikolata içerisinde sperm kalitesini artıran L-Arginine HCL bileşenleri bulunmaktadır.

Somon balığı sperm hızını artırır

Somon balığı içerisinde yüksek miktarda omega 3 yağ asidi bulundurmaktadır. Düzenli olarak omega 3 yağı ile buluşan metabolizmada hem kalp hastalıkları riski en aza indirilmektedir hem de cinsel birleşme öncesindeki uyarılma hissi üst seviyelere çıkarak spermlerin daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır.

Havuç sperm kalitesini çoğaltır

A vitamini yönünden yüksek içeriğe sahip olan havuç, spermlerin daha kaliteli olması yönünden büyük fayda sağlamaktadır. A vitamini spermlerin yapı taşını oluşturmak için oldukça önemlidir.

Kırmızı renkli sebze ve meyveler

Kırmızı biber, karpuz, domates, greyfurt ve turp gibi besinlerin yapılan araştırmalarla birlikte erkeklerin sperm kalitesini artırdığı yönünde bulgulara rastlanmıştır. Lycopene isimli kırmızı renk verici bu madde sperm kalitesini yaklaşık olarak %65 kadar artırmaktadır.

Kültür mantarı

Yüksek D vitamini oranına sahip olan kültür mantarları cinsel ilişki için bir çok yönden fayda sağlamaktadır. D vitamini vücuttaki kan dolaşımını artırıcı etki yaparak daha fazla sperm üretilmesini ve ereksiyon süresinin daha uzun olmasını sağlamaktadır.

Kuruyemiş çeşitleri

Türkiye’de reklamlarda bile cinsel güç artırıcı bir sloganla birlikte yer alan fındık ve diğer kuru yemiş çeşitleri sperm kalitesini artırmak için çok etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Her gün bir avuç fındık, ceviz ya da yer fıstığı tüketerek cinsel performans ve sperm sayısını artırabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

WHO (Dünya Sağlık Örgütü), gebelik ve doğum üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda kamuoyu ile bir takım veriler paylaşmıştır. Bu veriler sonucunda gebelik oluşabilmesi için vajinaya giren sperm sayısının en az 15 milyon ile 40 milyon arasında olması gerektiği belirtilmiştir. Eğer bu sayıdan daha az bir miktarda sperm sayısına sahipseniz çocuk sahibi olmanız için tedavi sürecinden geçmeniz gerekebilir.

Bu durumun yanı sıra sizlere belirtmemiz gereken bir diğer konu ise; çocuk sahibi olmak için sadece yüksek sperm miktarına sahip olmanızın yeterli olmadığıdır. Sperm sayısının yeterliğinin yanı sıra spermlerin hareketlilik miktarı ve düzgün şekillere sahip olması da önemli bir rol oynamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ