Soyanın faydaları nelerdir?

Sizlerden gelen yoğun istek üzerine vücut için tam bir vitamin deposu olan soyanın faydaları nelerdir, hangi hastalıkların önüne geçer ve daha bir çok sorunuz bu yazımızda cevap bulacak.

Soyanın faydaları nelerdir?

Oldukça besleyici olan soyanın, kullanım alanı bir hayli zengin bir besindir. Soya protein açısından da oldukça çok zengindir. İçeriğinde bolca miktarda demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile B vitaminleri içerir. Ayrıca A, D, E ve P vitamini ve diğer mineralleri bulundurmaktadır. Vücudumuz için bir hayli öneme sahip olan soya sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak hazımsızlık ve kabızlığı azaltır. Vücudun dirayetini arttırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Vücutta strese bağlı oluşan mental ve zihin yorgunluklarını ortadan kaldırır. Bir diğer yandan kalp ve damar yollarını koruyarak bu tür hastalıklara karşı sizi korur. Sinir ve adale, kas gibi problemleri önler 3.jpgiyileşme süresini azalttığı bilinmektedir. Bunun yanında Östrojen hormonunun aşırı salgılanmasının oluşturacağı etkileri önleyerek rahim, meme ve boyun kanserine yakalanma riskini azaltır. Prostatın büyümesini engeller.

 Soya nasıl kullanılır?

Bir hayli faydalı olan mucizevî soya sofralarımızın yanında soyadan elde edilen un bisküvi, pasta, kurabiye ve bebek mamalarının imalatında sık sık kullanılmaktadır. Bunların yanında soya yağı ve sütü de elde edilmektedir.

 2.jpgSoyanın diğer faydaları nelerdir;

 • Kolesterol dengesini korur,
 • Menopozun olası etkilerini dengeler,
 • Kanser riskini azaltır,4.jpg
 • Kilo almayı önler,
 • Vücudun gelişmesini sağlar,
 • Şeker hastaları için faydalıdır,
 •  Zihin yorgunluğunda faydalıdır,
 • Kalp krizi ve osteoporoz gibi etmenleri azaltır,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Erkan Alaçatı dedi ki:

  Bende deneyeceğim yararını gerçekten görürsem bir gün mutlaka buraya bir yorum bırakacağım.

 2. Suzan AVCI dedi ki:

  Batu bey bağışıklık sisteminizi güçlü tutacağı için bu yönden size büyük bir katkı sağlayacağını bilin. Denemekte yarar vardır.

 3. Batu Güney dedi ki:

  Bende böbrek hastalığı var böbreklere de iyi geliyor mu arkadaşlar bir bilgisi olan varmı?

 4. Şenay DİLLİ dedi ki:

  Okan bey bunların doğalını bulacaksın yoksa hormonlusunu buldun mu oda kanser mazallah.

 5. OKAN SAN dedi ki:

  Neymiş bu soya valla artık ben bol bol kullanacağım bu besini gerçekten mucizevi.

BİR YORUM YAZ