Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Sonbahar ve kış aylarında mevsim geçişleri ve havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı geçiren insan sayısı da artış gösteriyor. Soğuk algınlığı için şifalı bitkiler ve bitkisel tedavi yöntemleri yazımızda.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı, pek çok insanın hayatlarının belli bir döneminde karşılaştığı kronik kökenli bir hastalıktır. Grip veya nezle virüsleri sebebiyle, halsizlik, burunda tıkanıklık, burunda akıntı, hapşırık ve öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkan soğuk algınlığına karşı direkt olarak etki edebilen her hangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ancak sizlerle paylaşacağımız soğuk algınlığına karşı doğal tedavi yöntemleri ile soğuk algınlığının etkilerinden daha kısa sürede kurtulabilir ve daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Evde İyi Gelen Yöntemler

Özellikle de soğuk havalar ortaya çıktığı zaman pek çok insan hazırlıksız bulunduğu için soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanıyor. Soğuk algınlığına karşı bir an önce kesin çözüm arıyorsanız;

Bol bol sıvı tüketin

Ciddi bir biçimde soğuk algınlığı geçiriyorsanız metabolizmaya bolca sıvı desteği vermelisiniz. Çünkü metabolizmanın daha güçlü çalışabilmesi, zararları toksin, bakteri ve virüsleri vücuttan atabilmesi için bol sıvıya ihtiyacı vardır.

Stresli olmayın

Stres bağışıklık sistemini çökertici en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle stresli olmak yerine kabullenen, çözüm arayan ve olumlu düşünen karakterde olmanız bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına iyi gelecektir.

İstirahat edin

Soğuk algınlığı yaşadığınız dönemlerde kuvvetli beslenmenin yanı sıra iyi bir dinlenme de çok önemlidir. Soğuk yerlerden kaçınmalı ve vücudunuzu sıcak tutmalısınız. Çok fazla ter dökmeyeceğiniz şekilde vücut ısısını yüksek tutmak daha hızlı iyileşme sağlayarak soğuk algınlığına iyi gelir. Ancak istirahat döneminde ara ara ayaklanarak kan dolaşımı ve üretimini sağlamanız gerekmektedir.

İyi beslenin

Çok ağır yağlı ve baharatlı besinler tüketmek soğuk algınlığı döneminde sindirimi çok daha zor hale geleceğinden rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle protein, vitamin ve mineral yönünden zengin, az yağlı et ve süt gıdaları, taze sebze ve meyvelerin üketilmesi önerilir.

Odanızı nemlendirin

Soğuk algınlığı döneminde odanızın nem oranını %40 ile %60 arasında sabitlemeye özen gösterin. Daha hızlı iyileşme için en nem oranının ne çok düşük ne de çok yüksek olmalıdır.

Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Çözümler

Sizlerle paylaştığımız soğuk algınlığı için bitkisel tedavi yöntemleri ile kısa sürede vücudunuzdaki kırgınlığı atabilir ve iyileşme sağlayabilirsiniz. Ancak bu bitkisel kürleri soğuk algınlığını atlattıktan sonra tüketmeye ara vermelisiniz.

Soğuk algınlığına iyi gelen adaçayı

İçerisinde yüksek mikterde C vitamini ve antioksidan barındıran adaçayı bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok etkilidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile soğuk algınlığının etkilerinin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı adaçayı ekledikten sonra, 4 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli.

Soğuk algınlığına karşı ekinezya çayı

Eski zamanlardan günümüze ekinezya çayı grip ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sabah ve akşam aç tok karna tüketmeniz gereken ekinezya çayı bağışıklık sisteminizi kısa süre içerisinde güçlendirecektir.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı ekinezya çayı ekledikten sonra 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Soğuk algınlığını geçirmek için ıhlamur çayı

Kendinizi halsiz ve hasta hissettiğiniz bir gün içerisinde enerji almak ve güçlü hissetmek için ıhlamur çayı tüketmelisiniz. İçerisindeki antioksidan yapıyla ıhlamur çayı soğuk algınlığına karşı etkilidir.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı ıhlamur ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı için şifalı bitki zencefil

Özellikle de solunum yolu enfeksiyonuna karşı etkili olan zencefil bitkisi, soğuk algınlığının bitkisel tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Yüksek antioksidan yapısı ile birlikte vücut içerisindeki zararlı maddeleri kısa süre içerisinde yok etmektedir.

1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı zencefil tozu ve 1 çay kaşığı bal ekledikten sonra 4 dakika kadar demleye bırakın ve süzerek tüketin.

Yeşil çay, limon ve bal 

Yeşil çay ve limon doğada bulunan doğal antioksidan kaynaklarıdır. Bu iki antioksidan birleştiğinde vücutta güçlü bir etki yaratarak kısa sürede iyileşmenizi sağlamaktadır.

1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ekledikten sonra 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Arzu dedi ki:

    Selamlar herkese bu soğuk algınlığı için şifalı bitkiler bunlar mı sadece daha fazla var mı?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Arzu Hanım, soğuk algınlığı için şifalı bitkileri zencefil, yeşil çay, limon, ıhlamur, adaçayı, ekinezya çayı, ısırgan otu ve papatya çayı olarak sıralayabiliriz.

BİR YORUM YAZ