Şizofreni belirtileri nelerdir?

Gündelik hayatta birçok kişinin maruz kalmış olduğu şizofrenik eğilimlerin belirtilerinin neler olduğunu sizlerle paylaşıyoruz. Erken saptanması şizofrenik eğilimleri önlemede büyük öneme sahiptir.

Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofreni problemi, kişinin gerçekle ile gerçek olmayan arasındaki farkı ayırt etmesini oldukça zora sokan, normal olan düşünme akışını bozan, duygularını kontrol etmesini ve normal olarak davranmasını önleyen zorlayıcı bir hastalıktır. Ancak şizofreni probleminin neden olmuş olduğu komplikasyonlar doğru ve etkin bir tedavi yöntemiyle kontrol altına alınabilmektedir. Hastanın gündelik normal yaşam seyirine büyük oranda dönebilmesi sağlanabilmektedir. Şizofreni hastalığının tedavisinde atılacak olan ilk adım belirtilerin önceden belirlenerek saptanması olacaktır. Bazı kişilerde şizofreni ani şekiller de birden ortaya çıkanken ancak genellikle yavaş gelişen ve gelişme döneminde özellikle kişinin Şizofreni belirtileri nelerdir2davranışlarında bazı değişikliğe yol açan bir hastalık olarak kabul edilir. Sizleri artık daha fazla bekletmeden şizofreni belirtilerinin neler olduğunu sizlerle maddeler halinde paylaşıyoruz.

Şizofreni belirtileri

Şizofreninin ilk evrelerinde göstermiş oldukları belirtileri kişinin yakın çevresine “bir şeylerin yolunda gitmediği” sinyalleri verir şayet, bunun tam olarak ne tür bir eğilim olduğunu ilk anda belirlemek açıkcası oldukça zordur. Bu dönemlerde kişinin sosyal Şizofreni belirtileri nelerdirhayatında yaptığı günlük aktivitelerden uzaklaşması, hobilerine artık ilgi duymaması, motivasyonunda azalmalar, duygusal reaksiyonlarında zayıflamalar, garip sıradışı davranışlar göstermesi genel olarak görülen belirtiler arasındadır.

En sık görülen erken dönem şizofreni belirtileri şu şekildedir;

-Sosyal çevresinden ve arkadaş çevresinden kişinin uzaklaşması

-Saldırgan ve şüpheli tutumlar

-Donuk boş bakışlar

-Sevinç ve üzüntü duygularının ifade edilememesi

-Depresyon

-Aşırı uyku veya tam tersi

-Garip gelen mantıksız açıklamalar

-Kendi kendine konuşmalarŞizofreni belirtileri nelerdir1

-Konsantrasyon eksikliği

-Unutkanlık

Eleştiriyi kabul edememe

-Konuşmada seçilen kelimelerde farklılık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ