Sıtma Tutması ve Üşüme Nasıl Geçer?

Eski çağlarda birçok kişinin ölümüne neden olan sıtma günümüzde de Afrika gibi sağlık koşullarının kötü olduğu bölgelerde görülmeye devam etmektedir. Sıtma ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey sayfamızda.

Sıtma Tutması ve Üşüme Nasıl Geçer?

Sıtma, plazmodyum olarak isimlendirilen bir tür parazit nedeniyle meydana gelir. Bu parazitin sadece iki kaynağı vardır. Birisi insanlar diğeri ise sivrisineklerdir. Bu parazitin en çok bulunduğu bölgeler pis sular ve bataklık yerlerdir. Bunun yanı sıra sıtmaya neden olan plazmodyum paraziti nem ve sıcaklık oranı yüksek yerlerde daha çok görülebildiği için bu bölgelerde sıtma hastalığına daha çok rastlanmaktadır.

Sıtma hastalığının dünyada en çok görüldüğü kıt’a Afrikadır. Ancak bu duruma en çok sebebiyet veren Afrika’daki sağlık hizmetlerinin yetersiz oluşu ve yaşam standartlarının düşük olmasıdır. Ülkemizde ise sıtmaya neden olan parazit en çok Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortaya çıkmaktadır. Sıtma, belirtileri kolayca anlaşılabilen bir hastalık türüdür. Bu yüzden sıtma hastalığına teşhis çabuk koyulmaktadır.

Sıtma Tutmasının Belirtileri Nelerdir?

Sıtma belirtileri, belirli nöbetler şeklinde meydana gelmektedir. Sıtma hastalığına neden olan plazmodyumun çeşidine göre, belirtilerdeki şiddet oranı, nöbet şekiller ve nöbet sıklığında farklılıklar görülmektedir.

Sıtma nöbeti görülmeden bir kaç gün önce sıtma parazitini kapan hastada bazı belirtiler meydana gelmektedir. Sıtma hastasında ilk olarak halsizlik ve mutsuzluk görülür. İştahta azalmalar meydana gelir. Ayrıca, vücudun bazı bölgelerinde ağrılar gelişmektedir.

Sıtma nöbeti başladığında ise ilk ortaya çıkan belirti titremelerdir. Bu titreme yaklaşık olarak 2 saat kadar sürebilir. Vücudun tümü bir bütün halinde titreme gösterir. Titreme esnasında yükselen bir ateş seyreder. Bu ateşin yükseklik derecesi sıtmaya sebep olan parazite göre değişiklik göstermektedir. Cilt üzerinde kuruluk meydan gelir ve ısı yüksek derecelere çıkmıştır.

Bunun yanı sıra sıtma nöbetinden önce görülen baş ağrısı, nöbet bitene kadar devam etmektedir. Nabız çok yüksek seviyelere gelir ve sıtma hastası agresif tavırlar sergiler. Nöbetle birlikte sırt ve bacak ağrıları da artış gösterir. Sıtma ilerleyen bir seyirde devam ederse dalak ve karaciğerde büyümeler meydana gelir. Fazla büyümeye bağlı dalak yırtılması meydana gelirse iç kanamalarda oluşabilir. Bu durum hastanın hayati fonksiyonlarını kaybetmesine neden olabilir.

Sıtma Tutmasına Bağlı Üşüme Nasıl Geçer?

Plazmodyum paraziti nedeniyle görülen sıtma nöbeti esnasında hastada titreme ve yüksek ateşe bağlı üşümeler görülmektedir. Böyle bir durum içerisinde hastanın ilk olarak ateşinin düşürülmesi ve acil bir şekilde hastahaneye getirilmesi gerekmektedir. Hastanın ateşini biraz olsun dindirmek ve havale geçirmesini önlemek için soğuk bir bezle müdahale edebilirsiniz.

Eski hükümdarlardan Büyük İskender de dahil olmak üzere ölüm vakalarına neden olan sıtma tutması ve üşümenin tedavisi günümüzde bulunmuştur. Sıtma tutmasının tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçlar parazitin bulunduğu bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Çünkü sıtma sebebi olan bazı parazitler belli başlı ilaçlara karşı bağışıklık kazanmıştır.

Sıtma ile savaş dispanserleri, tüm sağlık ocakları ve sıtma için bulunan personeller bu hastalığın tedavisi için ücretsiz hizmet sunmaktadırlar. Sıtma tedavisi için kullanılan ilaçları sıtma ile savaş dispanserlerinde bulabilirsiniz. Eğer sıtma hastalığının bulunduğu bir bölgeye turist olarak gidecekseniz sıtmadan koruyan ilaçları da yanınızda bulundurmalısınız. Sıtma tedavisi için son zamanlarda üretilen yeni bir ilaç daha mevcuttur.

Bu ilaçların dışında sıtma nöbeti geçiren hasta iyice dinlenmelidir ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmelidir.

Sıtma Tutması Ölüme Neden Olur Mu?

Sıtma hastalığı, tedavi edilmediğinde ölüm ile sonuçlanabilir. Ülkemizde yaşanılan sıtma çeşitleri genel olarak ölümle sonuçlanmamaktadır. Fakat yurt dışı seyahatlerinde bulunan insanların ölüme neden olan sıtma parazitini kapmaları sonucunda ülkemize taşıyıcı olarak gelebilmektedir. Ülkemizde ölüme sebep olan sıtma hastalıklarındaki parazitler farklı bölgelerden ülkemize taşınan mikroplar arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Resul dedi ki:

  Sivrisinek ısırlması ile tek hücreli parazitlerin insan vücuduna girerek sıtma hastalığını oluşturur. Çok üşütür ateşi yükseltir ve zangır zangır titretir tabiri caizse. Dikkat edilmelidir bu hastalığa karşı.

 2. Recep dedi ki:

  Ya benim yurttaki oda arkadaşımın sıtma hastalığı var, sıtması tutar diye çok korkuyorum böyle bir durumda ne yapmalıyım?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Recep Bey, eğer sıtma tutması geçiren birisi ile karşılaşırsanız, ilk olarak hastanın ateşini düşürmek için vücut soğutulması uygulanılmalıdır. Daha sonra bir hastaneye götürelerek uzmanlar tarafından tedavisi yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZ