Sistit Nedir, Neden Olur ve Tedavisi?

Sistit erken teşhis konulması ve tanı koyulduğunda mutlaka tedavi ettirilmesi gereken bir hastalıktır. Daha çok kadınlarda görülen sistit hastalığından korunmanın tüm yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sistit Nedir, Neden Olur ve Tedavisi?

Sistit, idrar kesesinin (mesane) enfeksiyonlar sonucunda iltihap kapmasına denmektedir. Anatomik yapı bakımından kadınların erkeklere göre daha farklı bir yapısı bulunduğundan dolayı kadınlarda daha çok rastlanılan sistit, tedavi edilmediğinde kronik bir rahatsızlığa dönebilir ve boşaltım sisteminde kalıcı problemlere yol açabilir. Bakteri nedeniyle görülen sistit hastalığı daha çok 25-35 yaş arası kadınlarda görülmektedir.

Dünyada yaşayan kadınların ortalama olarak %25’i hayatı boyunca mutlaka bir kez bu hastalığa yakalanmaktadır. Sistit hastalığının kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeni üretra bölgesinin erkeklere göre kısa oluşundan kaynaklanmaktadır.

Koli basili isimli bakteri sistit vakalarının en sık görülen sebebi konumundadır. Koli basili bakterilerinin vücutta en çok bulunduğu bölge kalın bağırsaktır. Pek çok farklı sebep sonucu bu bakteriler idrar kesesine ulaşabilir ve sistit hastalığına sebep olur.

Sistite neden olan faktörler;

 • Genital bölgenin yeterince temizlenmemesi
 • İdrarın boşaltımına engel olan faktörler (taş, tümör vb zararlı maddeler)
 • Beyin fonksiyonlarına bağlı boşaltım gerçekleşmemesi
 • Diyabet rahatsızlığı
 • İlerleyen yaşa bağlı vücuttaki fonksiyonların bozulması
 • Düzensiz yaşanılan cinsel birleşme
 • Menopoz döneminin başlangıcı
 • Erkeklerdeki sistit için prostat ya da mesane hastalıkları

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit, semptomları hemen anlaşılması gereken önemli bir rahatsızlıktır. Sistit tedavi edilmediğinde önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki sistit belirtilerini öğrenip vücudunuzda tetkikler yapmak faydalı olacaktır.

 • İdrar esnasında ağrı, sızı veya yanma
 • Sık sık idrara çıkma ve her idrarda az idrar yapma
 • Aniden gelen idrar yapma isteği
 • İdrardan sonra yeniden idrar yapma isteği
 • Rengi koyu ve kokusu kötü idrar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrılar
 • Göbek altında ve kasık bölgesinde kramplar
 • İdrardan kan gelmesi

Sistite Tanı Nasıl Konur?

Sistit tanısı koyabilmek için en iyi yöntem hastaya anamnez uygulamaktır. Sistit hastalığına yakalanan pek çok kişide aynı hemen hemen aynı bulgulara rastlanmaktadır. Bu nedenle muayenenin ilk etabında hastaya uygulanan anamnez ile hastanın öyküsü dinlenir ve tedavi süreci başlamış olur.

İkinci etapta ise hastaya sistit tanısının tamamen koyulabilmesi için idrar örneğine mikroskobik incelemeler yapılmaktadır. Sistit hastası olan kişinin idrarında kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve çeşitli bakteriler görülmektedir. Son aşamada enfeksiyona sebep olan bakterinin tanımlanması için idrar kültürü yapılmaktadır.

Eğer sistit hastalığının nedeni kan damarlarında görülen iltihap ise kişiye, üreme sistemi ultrasonu, ilaç bazlı böbrek filmleri ve sistiskopi (elastik ve ışıklı bir boru yardımı ile mesane gözlemi) yapılmaktadır. Tedavi edilmeyen sistit rahatsızlığı ilerleyen süreçlerde bağışıklık sistemini çökerterek hastanın hayati fonksiyonlarını tehdit edebilir.

Sistit Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Sistit hastalığı bakteriler nedeniyle görüldüğü için tek tedavi yöntemi doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bunun dışında sistit hastalığını önlemek için sizlerle paylaşacağımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Su tüketin

Günde en az iki litre su tüketerek mesanenin bol su ile buluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde mesane temizliği düzenli olarak yapılacak ve sistit hastalığına yakalanma riskiniz azalacaktır.

Yiyecek ve içeceklerinize dikkat edin

Kafein oranı yüksek içecekler ya da aşırı baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Bu besinler mesane üzerinde kötü etki yaratmaktadır.

Doğru tuvalet temizliği

Tuvaletten sonra temizliğinizi önden arkaya olacak şekilde yapmanız bakteri plaklarının idrar yoluna gelmesini önleyecektir. Ayrıca anal bölgenizi mutlaka bol su ile yıkamalısınız.

İdrarınızı tutmayın

İdrar tutmanız içerisinde zararlı maddeleri bulunduran sıvıyı mesanede bekletmeniz anlamına gelmektedir. Bu durum da belli bir süre sonra mesane de iltihap ve sistit hastalığına neden olabilir.

Genital bölge temizliğinde kimyasal kullanmayın

Genital bölgenizi kesinlikle kozmetik ürünlerle temizlemeyin. Kozmetik ürünler genital bölgenin PH değerini bozarak enfeksiyonlara açık hale gelmesine neden olmaktadır.

Giyiminize dikkat edin

Dar giyimden vazgeçmeli ve pamuklu iç çamaşırlar kullanmalısınız. Yeteri kadar hava ile buluşmayan genital bölgede bakterilerin üremesi daha kolay olacaktır

Cinsel ilişkiden sonrası idrara çıkın

Partnerinizle yaşadığınız cinsel ilişki sonrasında fazla vakit kaybetmeden mutlaka idrara çıkın. Bu şekilde mesanede bakteri üremesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Kalabalık havuzlarda yüzmeyin

Herkesin bulunduğu, kirletilmiş havuzlara girmekten kaçınmalısınız. Havuz sistiti olarak adlandırılan bu tehlikeden korunmak için sakin ve temiz havuzları tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Nurgul dedi ki:

  Merhaba 47 yaşındayım menepoz başladı 2 senedir. Bir sabah uyandım tuvalete idrara çıkarken yanma oldu ve sık tuvaletim geliyor ama yok yanma oldu monurol sase içtim iyi geldi. 6 gün üstüne tekrar hafif bir yanma daha oldu sık idrar olmuyor ama yanma nedir tekrar yardımcı olabilir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Nurgül Hanım, şikayetinizi vakit kaybetmeden baktırmanızı tavsiye ederim. İdrar tahlilleri sonucunda sebep kolaylıkla anlaşılabilecek ve nedene yönelik tedavi uygulanılacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 2. Zehra dedi ki:

  Merhabalar eşimle 2 gün önce evlendik şuan balayındayız ve idrar yaparken çok büyük ağrı ve yanma çekiyorum sebebi nedir acaba yardımcı olur musunuz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Zehra Hanım, eğer eşinizle ilk cinsel deneyiminiz ise ve uzun sürmüşse balayı sistitine yakalanmış olabilirsiniz. Acil bir şekilde sağlık kuruluşuna giderek tahlil yaptırmalısınız.

 3. Berra dedi ki:

  6 aylık hamileyim ve 15 gündür aniden idrara çıkma isteği duyuyorum. sistit olmuş olabilir miyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Berra Hanım, eğer sık idrara çıkma hissinin yanı sıra yanma, ağrı ve idrarda kan gibi durumlara rastlamışsanız sistit olma riskiniz bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZ