Sırt Ağrısı Neden Olur?

Özellikle de uzun süreli sırt ağrılarında kişinin yaşam kalitesi oldukça olumsuz yönde etkilenmektedir. Sırt ağrıları bazı hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Sırt ağrılarının tüm nedenleri hastaniye.com’da.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısı, boyunun arka ve alt kısımlarını, omuzların arka taraflarını, kürek kemiklerinin etrafını ve bel bölgesine kadar olan kısımlarda kendini göstermektedir. Araştırmalar sonucuna ulaşılan verilere göre her 10 kişiden 2 sinde görülebilen sırt ağrılarının daha sık yaşlılarda ortaya çıksa da genç insanlarda da azımsanmayacak seviyede olduğu belirtiliyor.

Sırt ağrısı kimi zaman soğuk algınlığı, üşütme ya da kas sıkışması gibi nedenlerden ortaya çıksa da özellikle de uzun süreli görülen sırt ağrılarında bazı hastalıkların neden olabileceği belirtilmektedir.

Bu nedenle uzun süreli sırt ağrısı gibi bir durum söz konusu ile uzman bir ortopedi doktoruna görünmek sizler için en iyi karar olacaktır.

Sırt Ağrısı Neden Olan Hastalıklar

Boyun Fıtığı

Boyun bölgesi, hem omuz hem de sırt bölgesi ile komşu olduğundan dolayı bu bölgede ortaya çıkabilen ağrılar sırt ağrısı olarak karıştırılıyor olabilir. Örneğin boyun fıtığı nedeniyle görülen şiddetli ağrılar sırasında kimi zaman bu ağrılar kol boyu, sırt ve bel bölgesine kadar uzanabilir. Sırt ve boyun omurgaları içerisindeki eklemlerde ortaya çıkan kireçlenme gibi bir durum sonucunda da ağrılar oluşuyor olabilir.

Boyun fıtığı ağrıları daha çok kolda güçsüzlük ve uyuşukluk gibi problemlere neden olmaktadır.

Kemik Erimesi

Daha çok ileri yaş kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığı, sırt kemiklerinde kırılma ve boy kısalmaları sonucunda sırt ağrılarına neden olabiliyor. Teşhis konulduktan sonra kemik erimesine ilaç tedavisi ve sırt egzersizleri kamburluğun ve ağrıların giderilmesi için etkili olabilmektedir.

Kemik erimesine bağlı sırt ağrılarında belli bir nokta üzerinde artan ve çoğalan ağrılar hissedilmektedir. Ağrının karakteristik özelliğinde yüksek şiddet ve süreklilik yatmaktadır.

Miyofasyal Ağrı Sendromu

Sırt bölgesindeki yumuşak doku ve kaslara bağlı olarak meydana gelen ağrıların insanlarda daha fazla görülmeye başlanması teknolojik aletleri insanların daha fazla kullanılmaya başlamasıyla orantılı olarak büyümektedir.

Araştırmalar sonucunda edinilen bilgilere göre uzun süredir görülen sırt ağrılarının pek çoğu Miyofasyal Ağrı Sendromu sonucunda ortaya çıktığı belirtilmiştir. Miyofasyal Ağrı Sendromunun ofis çalışanlarında, uzun süreli masa başı iş yapanlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Miyofasyal Ağrı Sendromunun neden olduğu sırt ağrıları daha çok sırttaki kaslara parmakla basıldığında ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerde duruş bozukluğu da belirgin hale gelmektedir.

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Daha çok ergenlik çağındaki çocuklarda görülen ve omurga eğriliği sonucunda sırt ağrılarına neden olan skolyoz hastalığı da önemli bir rahatsızlıktır. Bilgisayar başında çok uzun süre geçiren çocuklarda daha sık rastlanılan skolyoz hastalığı sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Skolyozun tedavisinde erken teşhis ve düzenli egzersiz oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Skolyoz nedeniyle görülen sırt ağrıları pek sık oluşmamaktadır. Kalça kemikleri, omuzlar ve kürek kemiklerindeki görünüş bozuklukları bu hastalığı daha çok ele vermektedir.

Fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması)

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülebilen yumuşak doku romatizması, genel olarak sabahları uyandığınızda gece uyumamış gibi hissettirir ve yorgun olursunuz. Genel olarak yaşam tarzındaki değişimler ile birlikte tedavisi yapılabilen fibromiyalji hastalığı, stresin arttığı durumlarda yeniden ortaya çıkabiliyor.

Fibromiyaljinin neden olduğu sırt ağrılarında genel olarak vücudun sol veya sağ olmak üzere bir yarısı etkilenmektedir. Bel de ya da sırtın üst kısmında da bazı sabahlar bu ağrılara rastlanılabilir.

Kötü Hastalıklar

Bazı durumlarda nadir olarak olarak görülmekle beraber omurga aralarında kötü huylu kitleler ortaya çıkabilir. Eğer gece vakti uyku öncesi sırt ağrılarında artış oluyor ve hızlı bir şekilde zayıflıyorsanız bir an önce bir doktora görünmek çok faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Kemalettin dedi ki:

  22 yıldır sigara içiyorum sırtımda ağrılar oluştu ve çok öksürüyorum acaba sırt ağrısının sebebi akciğerdeki bir hastalık mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kemal Bey, vakit kaybetmeden hastanenin dahiliye bölümüne muayene olmanızı tavsiye ederim.

 2. Akif dedi ki:

  1 haftadır beni zorlar derecede sırt ağrıları çekiyorum günlük işlerimi yapamaz oldum bu sırt ağrıları için hangi doktora gidilir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Akif Bey, sırt ağrıları pek çok farklı hastalık sonucunda gerçekleşeceğinden tam olarak şu doktora gitmelisiniz demek yanlış olacaktır. Öncelikle hastane aciline gitmeniz sonrasında oradan yönlendirilmeniz daha mantıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZ