Siğil Nedir, Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle de çocukluk ve ergenlik çağında daha çok görülen siğil çıkması, kabartılı ve kaşıntılı bir hal alarak sinir bozucu olabiliyor. Siğilin çıkma nedenleri ve tedavisi hakkında her şeyi sizler için araştırdık.

Siğil Nedir, Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil, derimizin en üst kısmına bir takım virüslerin saldırısı nedeniyle meydana gelen, kötü huylu olmayan pütürtülü yapılardır. HPV (human papillomavirus) olarak adlandırılan bu virüs siğil çıkmasına neden olmaktadır. Herhangi bir durum esnasında derinizde çizik ya da kesikler gibi bir olay meydana geldiğinde siğile neden olan HPV virüsünü kapma şansınız olabilir. Bir çok siğil çeşidi vardır ancak yine bir çoğu insana zararlı değildir. Fakat bu siğil virüsleri çok hızlı bulaşabilmektedir.

Siğile doğrudan temas halinde bulunmanız bile siğil virüsünü kapmanıza neden olmaktadır. Bunun yanı sıra siğil virüsünün temas ettiği yerlere sizlerde temas ederseniz virüsü metabolizmanıza bulaştırmış olursunuz. Siğil virüsü en çok parmak, el ve ayaklarda görülmektedir. Siğiller el ve ayakların dışında vücudun başka noktalarında da görülebilir. Genel olarak deri renginde, sert ve kaşıntılı bir yapıda görülürler.

Öteki taraftan siğiller rengi koyu, sert olmayan ve düz bir yapıda da görülebilir. Bu özellikteki siğiller daha çok ayak tabanında ortaya çıkmaktadır. Ayak tabanında çıkan siğiller zaman içerisine üzerine basıldıkça çok daha kötü ağrı ve acılara sebep olabilir. Siğil virüsünü bir çok insan kapabilir ancak, kimi insanlar siğil virüsüne bulaşmaya ve bulaştırmaya daha çok meyillidir. Örnek olarak küçük yaştaki çocuklar, buluğ çağındakiler, tırnak ve tırnak etlerini yiyenler, zayıf bağışıklık sistemine sahip insanların siğil virüsünü kapma riski çok daha fazladır.

Küçük çocuklarda çıkan siğiller de her hangi bir tedavi süreci uygulanmadan siğilin kendiliğinden iyileştiği sıkça görülmektedir. Fakat çocuğunuzda görülen siğil yayılan, ağrı ve acılar veren, çocuğun yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir şekildeyse mutlaka uzman bir cilt doktoruna başvurmalısınız.

Siğil Neden Çıkar?

Siğil çıkmasına neden olan HPV virüsünün yaklaşık olarak 100 çeşidi bulunmaktadır. HPV virüs çeşitlerinin bir çoğu genital bölge, el ve ayaklarda siğil çıkmasına neden olmaktadır. Siğil oluşmasının nedenlerine göz atmak gerekirse;

Siğile neden olan HPV virüsü

Bu virüs insan metabolizması ile buluştuktan sonra çeşitli enfeksiyonlara sebebiyet verdiği için cilt üzerinde dokulara ya da mukusa zarar vererek siğil çıkmasına neden olur.

Siğil insandan insana bulaştığı için çıkar

Siğile sebep olan HPV virüsü tokalaşma, eşya paylaşımı ya da siğil çıkan bölgeye temas sonucu hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu nedenle siğil çıkan kişi bu konuda bilinçli olmalı ve temaslardan kaçınmalıdır.

Cinsel ilişki sonucu siğil bulaşır

Eğer kişi genital bölge siğiline sahipse korunmasız cinsel ilişki sonunda partnerine siğil bulaştırmaması imkansız olacaktır. Genital bölge siğillerinin en tehlikeli yönleri ise tedavi edilmediğinde ilerleyen süreçlerde enfeksiyonlar ve rahim kanserlerine sebebiyet vermesidir.

Zayıf bağışıklık sistemi sonucu siğil bulaşır

Yeterince beslenmeyen, bağışıklık sistemini güçlü tutamayan insanlarda HPV virüsü çok daha rahat bir şekilde yayılma gösterebilmektedir. Çünkü içerisinde yeteri kadar antikor ve antioksidan mücadele yapısını bulundurmayan metabolizma siğil virüsüne karşı yenik düşecektir.

Çatlak ciltler siğil virüsü kapar

Kuru ve bakımsız ciltlerde çatlaklar görülmektedir. HPV virüsünün bulaşma alanlarına temaslarda dahil olduğu için bu çatlaklar arasından siğil virüsü HPV’nin vücuda girmesi çok daha rahat olacaktır.

Ciltteki kesik ve yaralardan siğil bulaşır

Her hangi bir olay sonucu cilt yaralanmaları gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda cildinizin açık kısmından siğil virüsü hızlı bir şekilde bulaşmaktadır.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil virüsünün tedavisi uzun yıllardan beri tıp bilimini meşgul etmektedir ancak henüz siğil virüsüne karşı kesin bir çözüm bulunamamıştır.  Siğil tedavisi için günümüzde kurutucu ilaçlar veya lazerle yakma gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Genel olarak çocukluk çağında çıkan siğiller için ise asit içerikli losyonlar tedavi yöntemi olarak uygulanır. Siğil tedavisi süreklilik arz eden bir durumdur. Çünkü siğil virüsünün tetkik ve teşhisi biraz zaman alabilmektedir.

Siğil virüsünün vücuttan atılması için gerekli tedavi yöntemleri uygulanır ancak bu virüs daha çok vücut içerisinde uykuda beklemede olur. Yani virüsün neden olduğu cilt problemleri iyileştirilir ancak herhangi bir bağışıklık sistemi zayıflığında yeniden ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda siğilin oluşum yerleri farklılık gösterebilir. Siğil tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, siğil çıkan bölgenin kesinlikle tırnak yardımıyla kazınmaması veya sivri alet yardımıyla kabartının giderilmemesi olacaktır. Farklı bir uygulama içerisinde bulunursanız siğilin vücudun diğer bölgelerine de yayılmasına neden olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Orçun dedi ki:

  Merhabalar siğil tedavisi için modern tıp yerine alternatif tıpta bulabileceğimiz siğil için doğal tedavi niteliğinde çözümler var mıdır acaba?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Orçun Bey, siğil tedavisi için size evde uygulayabileceğiniz doğal bir yöntem önereceğim. Siğil bulunan bölgeye 1 diş sarımsağı ezdikten sonra iyice sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Bu işlemi siğilden kurtuluncaya dek her gün devam edin. Sağlıklı günler.

 2. Tacettin dedi ki:

  Arkadaşlar siğiller evde nasıl geçer diye soracak olursanız aleovera yağı ve limon suyunu karıştırın derim. Benim siğillerimi kısa sürede iyileştirdi çok sevindim.

 3. Zafer dedi ki:

  Bu problemde ilk evrede erken teşhis önemli vücuda yayılmadan çekinmeden utanmadan doğru cildiyecinin yolunu tutun arkadaşlar benim tavsiyem.

BİR YORUM YAZ