Sıcağın tetiklediği 5 hastalık!

Yaz ayların da aşırı sıcaklar ve güneşin zararlı UV ışınları birçok hastalıkları tetiklemektedir. Peki ya bu hastalıklar nelerdir?

Sıcağın tetiklediği 5 hastalık!

Yaz mevsimi geldi ve bunaltıcı sıcaklar kapımızı çalmaya başladı. İşte o sıcaklarla birçok hastalığın komplikasyonlarında artış göstereceği kesindir. Özellikle yaz aylarında anne babalara çok daha büyük görev düşüyor. Zira çocukları hem güneşin zararlı ışınlarından hem de bunaltıcı sıcaklardan korumak çok önemlidir. Yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar ve işi gereği gün boyu güneşe maruz kalanlar, aman dikkat! Aşırı yaz sıcaklarının tetiklediği kronik hastalıklara karşı tedbir almak gerekiyor.

 Cilt kanserine dikkat

Uzun süreli Uv ışınlarına maruz kalmak cildimizde, akut değişikliklere hem de bazı cilt kanserlerine davetiye çıkarmaktadır. Bunun için yapabileceğimiz şey güneş ışınlarının etkisinin yoğun olduğu saatlerde (11-17 arası) direk güneş ışığına çıkmaktan kaçınmak, koruyucu kıyafetler seçmek ve yüksek koruyucu faktörlü kremler kullanmak gerekmektedir.

 Kalp krizi riski artıyor

Aşırı sıcakla birlikte kalp hızı artıyor ve cilt damarları genişleyerek kan dolaşımından daha çok pay alıyor. Terleme ile vücut ısısını düşürerek, BeFunky_s-1.jpgsolunum sıklığı ve derinliği arttırmaktadır. Hipertansiyonu ve damar sertliği olanlar ve bu hastalıklar ile ilgili ilaç kullananlar için bu durum; inme, ritm bozuklukları ve kalp krizi risklerini arttırmaktadır. Aşırı sıcaklarda vücut adaptasyon için bu değişimleri yaparken bu, organlar için hem aşırı yük oluşuyor hem de bir yandan bu yükü engellemeye yönelik ilaçlar kullanıldığından sıcaklık artışına yeterince adaptasyon sağlanamıyor. İşte bu risklerden kaçınmak için günde 2,5 litre su tüketmek şart.

 İdrar rengini kontrol edin

Vücutta artan sıvı kaybı ile birlikte idrar miktarı azalıyor ve idrarımızda bulunan bazı atık maddelerin yoğunluğu artış göstermektedir. Bu durum hem yeni taşların oluşumuna neden olurken hem de olan taşların idrar yollarımıza zarar verme riskini de tetiklemektedir. Ayrıca yavaşlamış idrar akımı enfeksiyonlara yatkınlığı da artırıyor. Bunu önlemek için mutlaka bol sıvı tüketerek ve idrar rengimizi kontrol etmek gerekmektedir.

BeFunky_sicak_zps7b0c3abe.jpgMigren ataklarını tetikliyor

Yapılan çalışmalarda sıcaklıktaki her 5 derece artışın migren atağı nedeniyle hastanelere başvuran hastalarda yüzde 7.5 artışa yol açtığı tespit edilmiş. Bunun yanı sıra nem oranın artması ve ani ısı artışlarının migren ataklarını tetikleyen diğer faktörler. Bu nedenle aşırı sıcaklarda bol sıvı tüketimi, kaliteli camlara sahip güneş gözlüğü kullanımı, saçların ıslatılması gibi önlemler ön plana çıksa da aşırı

Diyabet hastalarını seviyor

Sıcağın tetiklediği hastalıklardan bir tanesi de diyabettir. Sıcaklığın artışı ile terlemeyle birlikte sıvı ve vücut için gerekli elektrolitler yok oluyor. Ayrıca duyu kaybı nedeniyle güneşin cilt üzerindeki olumsuz yakıcı etkisi yeterince hissedilmiyor. Tüm bunlar terleme bozukluğu da eklenince aşırı sıcaklar diyabetikler için risk oluşturmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ