Sezaryen Doğumun Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Hem anne hem bebek tarafı için bazı riskler bulunduran sezaryen doğum, anne adaylarının en çok endişelendiği konuların başında gelmektedir. Sezaryen doğum hakkında tüm bilgiler hastaniye.com’da.

Sezaryen Doğumun Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Sezaryen doğum, ameliyat yöntemiyle yapılan, genel bir anesteziye sahip olan ve kanama gibi tehlikeli komplikasyonlar oluşturan risklere sahiptir. Böyle bir risk taşımasından dolayı sezaryen doğum acil durumların dışında yapılması önerilmemektedir.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız sezaryen doğumun anne ve bebek için risklerini öğrenerek bu konuda daha bilinçli bir hale gelebilirsiniz.

Sezaryen Doğum Zararları Nelerdir?

Enfeksiyonlar

Nadir görülen bir durum olsa da sezaryen ameliyatı sırasında enfeksiyon kapma, ağır kanamalar, mesane ve bağırsak gibi bazı organda yaralanmalar gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Sezaryen ameliyatı esnasında aşırı kanama riski %1 ile %2 arasında değişiklik göstermektedir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa rahmin ameliyat yoluyla alınması gerekmektedir.

Kan pıhtılaşma riski

Sezaryen doğumun sonrasında derin ven trombozu rahatsızlığı meydana gelebilir. Böyle bir durumda bacak akciğerlerde dolaşan kanın pıhtı yapma riski normal doğumlara göre daha çoktur.

Bebek ve anne iletişimi gecikir

Anne sezaryen ameliyatı geçirdiği için iyileşme sürecinde bebeğiyle hızlı bir iletişim gerçekleştiremeyecektir.

Günlük hayata geç döner

Normal doğumda günlük hayata geri dönüş süresi daha kısayken sezaryen ameliyatı olanlarda taburcu süresi 1-2 güne varabilmektedir. İyileşme süresi de sezaryene göre daha uzun olacağından günlük işlerine daha geç dönecektir.

Daha fazla ağrı

Sezaryen ameliyatı sonrasında ağrılar normal doğum sonrasındaki ağrılara göre çok daha fazla olmaktadır.

Plasenta yapışma riski

Sezaryen doğum yapan annenin bir sonraki gebelikteki doğumunda plasentanın rahmin ağzında yer alması ya da iç kısımdaki duvarlara yapışması gibi problemlerin çıkma riski yükselmektedir.

Normal doğum şansı azalır

Sezaryen ile doğum yapan kadınların bir sonraki gebeliklerinde normal doğum şansı oldukça azalmaktadır.

Solunum problemi oluşabilir

Normal doğum esnasında bebekler anne vajinasından çıkarken uygulanan basınç ile akciğerlerdeki suların dışarı atılması sağlanmaktadır. Ancak sezaryen ile doğumda akciğerlerdeki su dışarı atılamadığından bebekte solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Hatta ilerleyen yaşlarda astım rahatsızlığına yakalanma riski bile oluşabilir.

Tekrar yatış riski

Sezaryen doğumdan sonra annenin farklı bir komplikasyon sonucunda yeniden hastanede yatış gerçekleştirme olasılığı normal doğuma göre yüksektir.

Emzirme olasılığı düşer

Sezaryen ameliyatıyla doğan bebeklerde meme emme oranı normal doğumlara göre oldukça azdır.

Kısırlık riski

Sezaryen ameliyatı sırasında karın ve rahimde oluşabilecek yırtıklar sonucu kısırlık problemi oluşma riski normal doğumlara göre daha fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ