Saçta Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bir çok insanın korkulu rüyası olan saçta kepek neden olur ve nasıl geçer? Kepeği önlemek için hangi yöntemler kullanılmalıdır? Kepeğe karşı kesin çözüm içeren doğal kürleri sizin için hazırladık.

Saçta Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun dış cephesi olarak kabul edilen cilt, doku tabakalarından oluşan bir örtü sistemi organıdır. Cilt tüm organizmalar faaliyetini bitirene kadar kendini yenilemeye devam eder. Kimi zaman doğru beslenme ve sağlıklı genetik özelliklerle birlikte yenilenirken kimi zamanda çeşitli sebeplerle birlikte kendini sağlıklı olarak yenileyemez. Bunun sonucunda cilt küçük pullar halinde dökülmeye başlar ve buna kepek denir.

Kepek sorununa en çok rastlanan yer saç derisidir. Yeterince beslenemeyen saç derisi kendini çok sık yenilemek zorunda kalır ve sürekli pul pul dökülerek kepek problemine sebep olur. Normal bir saç derisi kendini 28 günde bir yenilerken sağlıksız saç derisine sahip olan insanların derileri kendini sürekli olarak yenilemeye çalışır. Bunun sonucunda saç derisinin en üst tabakasında bulunan ölü deri dökülerek kepek oluşturur.

Saçta Kepek Neden Olur?

Bir çok yöntem denenmesine rağmen sonuç alınamadığı sürece saç derisindeki kepek artmaya devam eder. Peki yapılan yanlış uygulamalar nelerdir ve neler yapılmalıdır şöyle özetleyebiliriz.

 • Az ya da çok sık yıkanan saçlar ve kalitesiz saç boyaları
 • Şampuan uyguladıktan sonra yetersiz durulama
 • Sık olarak fön çekmek ve saç düzleştirmek ya da sedef hastalığı
 • Gereğinden fazla kullanılan jöle , sprey ve köpük tarzı saç ürünleri
 • Nemsiz ortamlar , soğuk havalar ve yüksek ısılı odalar
 • Yeterince güneşlenmeyen ciltler ve vücutta su kaybı
 • Normalden fazla stres ve kaygı içinde bulunma ya da alerjik reaksiyonlar
 • Düzenli uyku ve beslenme alışkanlığının bulunmaması
 • Protein, vitamin ve kreatin yönünden zayıf beslenme

Saç Kepeğine Karşı Kesin Çözüm İçeren Kürler

Dereotu ve kaynar su

Bu kür sadece temiz saça uygulanmaktadır. Malzemeleri 3 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Daha sonra süzerek kaynar suyun ılımasını bekleyin. Yavaş ve masaj uygulayarak saçlarınıza dökün. Yarım saat kadar bekleterek saç derinize nüfus etmesini bekleyin. Şimdi saçlarınızı durulama vakti.

Tuz

Çok basit ve yaygın bir yöntem olan bu kür kepeği önlemekte birebirdir. Kuru olan saç derinize biraz tuz serpin. Yavaşça ve masaj yaparak saç derinize tuzu yedirin. Kepekli olan saçlarınız şimdi şampuanla yıkamak için hazır durumda.

Elma sirkesi

 • 2 su bardağı soğuk su
 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi

Bu kürümüzü saçınızı her yıkayışınızda kullanmalısınız. Saçlarınızı ıslatmadan önce 3 yemek kaşığı sirkeyle saçlarınıza masaj yapın ve yaklaşık 1-2 dakika kadar bekletin. Sonrasında kepeğe karşı etkili şampuanınızla saçlarınızı yıkayın. Unutmayın güzel bir durulama kepeğe karşı çok etkilidir.

Saçtaki Kepek nasıl geçer?

Kepek şampuanları kullanın

Saç derinize uygun kepek şampuanları kullanımı zayıf olan saç derilerinizi yeniden canlandırır. Yıkma sonrasında saçlarınızı dipten uca iyice durulamalısınız. Çünkü saçta kalan sabun atıkları kepeklenme oluşumuna neden olacaktır.

Uyku ve rahatlık

Her şeye rağmen kepek problemini önleyemiyor iseniz, yapmanız gereken tek şey vücudunuzu dinlendirmek, rahatlamak ve güzel bir uyku çekmek olacaktır. Uzman doktorlar etkili uyku ile kepek sorunlarınızdan kurtulabileceğinizi söylüyorlar.

Sürekli aynı şampuan kullanın

Sürekli farklı farklı şampuan kullanımı kepeklenmeyi tetikleyen baş faktörlerden bir tanesidir. Her zaman saçınızı hangi marka şampuanla yıkıyorsanız onla devam ediniz.Bu önlemlere rağmen yinede kepeğin önüne geçemiyorsanız uzman bir dermatologa görülmeniz kepeği erken önlemek adına önemli bir adım olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mesut dedi ki:

  Ya benim saçlarımda mevsimsel olarak kepeklenme meydana geliyor sebebi nedir? Birde saçımda yağlanma oluşuyor. Her ikisinden bir arada kurtulabileceğim bitkisel bir çözüm var mıdır?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Mesut Bey, yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak saçta kepeğe karşı etkili bir çözüm elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ