Romatizmaya karşı alınacak 10 etkili önlem

Romatizma günden günde birçok insanın kaderi haline gelmektedir. Katlanılmaz ağrılar ve hareket etmenizde kısıtlılık gibi faktörlerle kişinin hayatını felç eden bu rahatsızlığa karşı oldukça size faydalı olacak 10 muhteşem önerileri sizlere sunuyoruz.

Romatizmaya karşı alınacak 10 etkili önlem

Kas ve iskelet sistemlerinizin yapılarını tutan romatizma, ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu gibi birçok problemle karşı karşıya kalmazınıza neden oluyor. Romatizma rahatsızlığının, iltihaplı ve iltihaplı olmayan iki ayrı türü bulunuyor. Özellikle iltihaplı romatizmaya doğru ve zamanında tedavi yapılmadığı takdirde hayatınızı kâbusa çeviren ağrı ve şişliklere neden olabilmektedir. Bundan dolayı ki bazı hastalar bu sorun nedeniyle yürüyemez hale bile gelebiliyorlar. Aşırı stres, D vitamini eksikliği, fazla kilo ya da nemli ortamda geçirilen uzun zamanlar da romatizmanın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.Hastaniye.com olarak sizler için araştırdık ve romatizmaya neden olan etkenler ve dikkat Romatizma3edilmesi gereken püf noktalar nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

1- Ailenizde romatizman hastalığı bulunan varsa kesinlikle dikkat ediniz: Özellikle genetik yatkınlık birçok romatizma türünün de oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedendendir ki ailesinde romatizma problemi yaşayanların yaşam şekillerini mutlaka özen göstermeleri ve belirtilere karşı tetikte olmaları oldukça önemlidir

2- Aşırı kilolarınızda veda edin:  Aşırı kilolar bel ve bacaklara binen yükü arttırarak ve eklem zedelenmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla romatizma oluşumunu tetikleyen baş nedenlerden bir tanesi haline geliyor. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.

Romatizma43- Beslenme düzeninize omega 3 ve omega 6 vitamini içeren besinler ekleyin:  Vücudunuzun asit yükünü artıran yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca her hastalıkta olduğu gibi romatizmada da şeker ve rafineri şekere dönen yiyeceklerin kullanımında dikkat edilmelidir. Omega 3-omega 6 dengesi romatizmalı hastalıklar için oldukça önemlidir. Bu nedenle Omega 3 içeren balık, yumurta, ceviz, keten tohumu ve semizotunun yanı sıra zeytinyağı, kalsiyum ve C vitamini içeren besinlerle ısırgan otu bu hastalar için idealdir.

4- Günde mutlaka 2,5 litre su tüketin:  Romatizman hastalıklarda sağlıklı bir bağırsak florası bu noktada oldukça önemlidir. Karında gaz, şişkinlik, Romatizma5kabızlık gibi şikâyetleri olan kişilerin bağırsak florasında bozukluk olma ihtimali yükseliyor. Bu nedenle günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterir.
5- 7 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin: Diş ve dişeti ile ilgili ilgili problemleriniz romatizmada tetikleyici rol oynayabilmektedir. Bulgu vermeyen diş problemleri, gözden kaçan çürükler, dişetlerinde kanamalar da bağışıklık sistemini bozarak romatizmayı tetikleyebilmektedir. Bu nedenle 7 ayda bir diş hekimine görünün.

6- D vitamini takviyesi oldukça önemlidir: Kemik ve iskelet yapılarının en önemli dostlarından biri olan D vitamininin yetersiz olması kas iskelet sisteminde kuvvetsizliğe neden olup romatizma oluşumuna yol açmaktadır. Bu nedenle özellikle osteoporoz sonrasında kemik ölçümlerinizi zamanında yaptırmanız ve gerekli durumlarda D vitamini takviyesi almanız bu bağlamda oldukça önemli olacaktır.

7- Eklemlerini ters ve ani hareketlerle fazla zorlamayın: Bu dönemlerde zorlayıcı aktivitelerden kaçının. Genellikle mümkün olduğu kadar çok istirahat edin.

8- Aşırı Soğuk ve nemli ortamlardan kaçının: Soğuk ve nemli havalar bazı romatizma türlerinde hastalığı tetikleyebilmektedir. Bu nedenle soğuktan ve rutubetli ortamlardan kendinizi koruyun.

Romatizma19- Sigarayı hayatınızdan çıkarın: Sigara romatizma hastalarında eklem ve kas dolaşımını etkiliyor. Ayrıca toksik etkisi bulunmaktadır. Özellikle akciğer tutulum riski yüksek olan romatizma türlerinde sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

10- Travmalara karşı önlem alın: Geçirilen travmalar eklemin ve çevre dokuların tahribe uğramasına neden olur, eklem fonksiyonlarını bozarak romatizmanın oluşumuna zemin hazırlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kerim B. dedi ki:

    44 yaşındayım ve eklemlerimde özellikle sonbahar aylarında aşırı ağrılarım oluyor romatizmam oluşmuş olabilir mi?

BİR YORUM YAZ