Renklerine göre meyve ve sebzelerin faydaları nelerdir?

Daha önce tüketmiş olduğumuz meyve ve sebzelerin renklerine göre faydalarını birçoğumuz bilmiyor ve yeni duyacaksınız. Sizler için meyveleri ve sebzeleri renklerine göre faydalarını sınıflandırdık.

Renklerine göre meyve ve sebzelerin faydaları nelerdir?

Yeşil meyve ve sebzeler görme bozukluklarına karşı, beyaz renkli olanlar kolesterole ve bağışıklık sistemine, koyu renkliler de yaşlanmaya karşı koruyucu özelliklere sahiplerdir. Sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip olan meyve ve sebzelerin renklerine göre faydaları bulunmaktadır bunları sizlere tek tek özetliyoruz.

Kırmızı meyve ve sebzelerrenklerine göre 3

Nar, çilek, elma, kiraz ve turp gibi meyve sebzeler içeriğinde bulundurduğu antosiyanin sayesinde damarda tıkanmaları ve sertleşmeleri önler. Çilek, nar ve böğürtlen gibi meyvelerin içerdiği ellagic asit sayesinde işlenmiş hazır gıdalardaki kanserojen maddeleri etkisizleştirmektedir.

renklerine göre 4Sarı ve turuncu meyveler

Portakal gibi bazı turuncu meyveler göz sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Portakal, limon ananas ve greyfurt gibi meyveler de kanseri önleyici özellikleri bulunmaktadır. Bu türdeki meyveler kolesterolü düşürme konusunda oldukça etkilidirler.

renkerlerine göre meyvelerYeşil meyve ve sebzeler

Yeşil renkli meyve ve sebzeler, kanser ve kalp krizi riskini ortadan kaldırır. İçeriğindeki folik asit sayesinde doğum sırasında oluşabilecek aksaklıkları azaltır. Kırmızı kan hücrelerinin, dişlerin ve kemiklerin güçlenmesinde sağlar. Bununla birlikte metabolizmanızı da kuvvetlendirmektedir.

Mor, mavi ve siyah meyvelerrenklerine göre

Koyu renge sahip meyveler kanser riskini azaltmakta, kalp sağlığı ve idrar yollarına da olumlu etki yapmaktadır. Yaşlanmayı geciktirici özelliğine bağlı olarak yaşlanmaya bağlı hafıza ile ilgili tüm problemleri ortadan kaldırmaktadır. Yaban mersini, kızılcık gibi meyveler mesane yolları enfeksiyonları, diş eti sorunları ve ülsere karşı koruyucudur. Siyah üzüm ise kabuk ve çekirdeği ile birlikte yendiğinde vücut hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Çerkez selim dedi ki:

  Sarı meyveler hayat kurtarır grip ve soğuk algınlığının birebir ilacı sağlık deposu

 2. Merve baki dedi ki:

  Kazım bey doğru diyorsunuz bana da doktorum önerdi bol bol tüketiyorum

 3. Kazım dedi ki:

  Mor siyah meyveler kalp dostu olduğunu bilmeyen yoktur kalp hastları bu renk meyveleri sofranzdan eksik etmeyin

 4. Lale dedi ki:

  Yeşil rekli besinler bunlar genelde kilo vermeye yardımcı etkin bir sağlık dostudur arkadaşlar

 5. Ömer dedi ki:

  Sarı dedin mı akal gelir trunç giller kış aylarında hayat kurtarır valla bu besinler kesinlikle sık sık kullanınız

BİR YORUM YAZ