Rahim kanseri teşhisi nasıl konur?

Rahim kanseri erken teşhis koyulduğunda geç kalınmadan önlenebilecek bir hastalıktır bu yüzden erken tanı hayati önem taşımaktadır. Sizler için rahim kanseri teşhisi nasıl konur sorusuna cevap veriyoruz.

Rahim kanseri teşhisi nasıl konur?

Rahim kanseri genellikle rahmin iç kısmını saran koruma çeperini oluşturan hücrelerde başlamaktadır. Bu savunma çeperine tıpta“endometrium” ya da uterus mukozası adı verilmektedir bu nedenden dolayı ki rahim kanseri endometriyum kanseri olarak da yaygın şekillerde bilinmektedir. Rahim kanseri genellikle 40 yaş üzeri kadınlarda sıkça görülen bir kanser türüdür ve 40 yaş altında görülme olasılığı oldukça azdır. Erken dönem için de teşhisi konan rahim kanseri için tedavi büyük ve oldukça yüksektir. Bu yüzdendir ki rahim kanserinin teşhisi önceden saptamak gerekmektedir. Sizler için rahim kanserini nasıl teşhis edilebileceğinden bahsedeceğim.rahim kanseri 2

Rahim kanseri tanısı

Doktor ilk olarak vajinanızda genel kontrolleri yapacaktır. Bu noktada kanserli hücreler nedeniyle büyüyen rahim fiziksel tekniklerle hissedilebilmektedir. Teşhisin kesinleşebilmesi için aşağıdaki test ve yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ultrason:

rahim kanseri3Ultrasyon metodu rahim kanseri teşhisinde ilk kullanılan yöntemlerden bir tanesidir hatta en başı diyebiliriz. Sismik ses dalgaları kullanılarak taranan rahmin tam resmi görülebilir ve varsa tümör bu yöntemle beraber tespit edilebilmektedir.

Örnekleme:

Oldukça küçük bir tüp aracılığı ile rahmin iç kısmından, rahim astarı adı verilen kısımdan küçük bir numune alınabilir. Bu uygulama sırasında anesteziye gerek yoktur. Alınmış olan doku önekleri laboratuar ortamında incelenerek kanserli hücre bulunup bulunmadığı kontrol edilir.rahim kanseri1

Hysteroskopi:

Doktor rahim boşluğunu, histeroskop aleti aracılığıyla kontrol etmktedir. Histeroskop hem rahim astarının gözle kontrolü hem de şüpheli görülen bölgelerden örnek alınmasında kullanılır. Bu muayene sırasında da ağrı olmayacağından anesteziye gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ