Protein içeren besinler nelerdir?

İnsan vücudunun genel sağlığı için proteinler oldukça büyük öneme sahiplerdir. Sizler için en iyi protein kaynağı olan besinleri bir araya getirdik.

Protein içeren besinler nelerdir?

Protein enzimleri vücudumuzun birçok noktasına faydası bulunmaktadır, örneğin saç telinden tırnak diplerine kadar, bütün hücre yapılarının önemli oldukça önemli fonksiyonel ve yapısal bileşenidir. Vücudumuzun sağlamış olduğu enerjinin yaklaşık olarak %15-%20’si, gıda takviyeleri ile sağlanan proteinlerden oluşmaktadır. Genelde çocukluk dönemlerinde yeteri kadar protein tüketimi sağlıklı bir vücut gelişimi için bir hayli önemlidir. Yetişkin2.jpg bireylerde, enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımı için de proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün hayvan ve bitki hücreleri bir miktar protein içermesine karşın, besinlerdeki protein miktarları arasında fark olabilmektedir. Şimdi sizlere dilerseniz protein içeren besinlerin neler olduğundan bahsedelim.

Günlük vücudun ne kadar proteine ihtiyacı vardır?

Sağlıklı yaşam uzmanları yapmış oldukları araştırmalar neticesinde, erkek bireyler için 55,5 gram, kadın bireyler içinse 45 gram proteinin günlük ihtiyacı karşılaması için yeterli olacağının altını çizmektedirler. Gün içerisinde 1-2 öğün, protein bakımından yoğun olan besin ve yiyecekleri tüketmek vücudunuzun ihtiyacı olan bu miktarlardaki proteini 3.jpgalmanızı sağlayacaktır. Bizim mutfak kültürümüze bakıldığında tüketilen yemekler düşünüldüğünde ihtiyaçtan fazla protein tükettiğimizi buradan
çıkarabiliriz. Çocukların ihtiyaç duyduğu protein miktarı ise yaşa ve kiloya göre bu oranlar değişebilmektedir. Ortalama olarak 4-8 yaş arası normal kilodaki çocuklar 22 gram, 8-15 yaş arasındaki çocuklar günde 28 gram protein tüketmelidir.

En çok protein içeren besinler

Ürün % Protein
Spirulina 5
Soya 8
Süt Tozu 4
Sardalya 50
Alabalık  77.6
Tavuk Eti  61.3
Sığır Eti  56.5
Yumurta 74
Koyun Sütü 81.6
Yoğurt 86.1
İnek Sütü 88.5
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fuat dedi ki:

  Canan hanıma katılıyorum son yıllarda bir çok diyetisyen protein bazlı beslenmeyi hastalarına önermektedir.

 2. Canan Altun dedi ki:

  Ben protein bazlı bir beslenme yapıyorum sürekli ve vücudumun formunu koruyorum kilo almıyorum

 3. İlknur Berk dedi ki:

  Orçun arkadaşın dediği gibi her şeyin fazlası zarar kararı yarar o yüzden her şeyi gerektiği kadar bilip almak da yarar vardır.

 4. Orçun KAndemir dedi ki:

  Aşırıya kaçılmaması gerekir proteinlerde gut gibi bir çok hastalığa neden olur.

 5. Eray ARI dedi ki:

  Beslenme tüm hastalıkların önlenmesinde hayati önemlidir bunun en büyük yapı taşları ise proteinlerdir.

BİR YORUM YAZ