Prostat Nedir, Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Dünya’da her 6 erkekten birinin karşılaştığı ve özellikle 50’li yaşlardan sonra erkeklerin kabusu olan prostat nedir ve neden oluşur. Prostatla ilgili tüm bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Prostat Nedir, Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Prostat nedir?

Halk arasında hastalık olarakta bilinen prostat, aslında erkek üreme organizmalarından birini oluşturmaktadır. Prostat; biçimsel olarak cevize benzeyen ve idrar kesesiyle büyük bağırsak arasında yer alan bir salgı bezidir. Prostatın ana görevi meni salınımı sırasında idrar yolunu açarak testislerde biriken meniyi üretraya ulaştırmaktır.

Prostat neden olur?

Tam olarak sebebi bilinmemekle beraber prostat oluşumunun ana nedeninin ilerleyen yaşla birlikte testislerin iç organizmasındaki dokuların zayıflaması ve bozulmalara uğraması sonucu olduğu düşünülmektedir. Araştırmalara göre prostatın kalıcı –genetik yapı- sonucunda nesilden nesile aktarılabileceği öngörülürken bazı araştırmalara göre de çevresel faktörlerin etkili olabileceği düşünülüyor. Örneğin; sağlıksız, uyku ve yemek düzeni olmayan, hareketsiz yaşam tarzı olan insanlarda ilerleyen yaşlarda prostat büyümesinin görülme oranı yüzde 60 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Bu oran 75 yaş üzerinde yüzde 85’lere kadar çıkabilmektedir.

Türkiye’de en sık rastlanan hastalıklardan biri olan prostat günümüz dünyasında da çok önemli bir yer işgal etmektedir. Tüm dünyada her yıl yaklaşık olarak  950 bin hasta prostat kanseri teşhisi alırken her yıl 278 bin hasta prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Türkiye’de ise 2016 yılı istatistiklerine göre her yıl ortalama olarak 18 bin hastaya prostat teşhisi konulurken yine her yıl ortalama olarak 4 bin civarında hasta prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Prostat hastalığı belirtileri?

Prostat bezindeki yaşanan bozulmalar büyümesini tetikler. Prostat bezinin büyüme oranı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için prostat büyümesinin belirtilerinde de değişiklikler görülmektedir. Bazı erkekler prostat belirtilerini büyümenin son safhalarında yaşar ve yaşam kaliteleri ciddi anlamda zarar görür. Prostat büyümesinin başlıca belirtilerini özetlemek gerekirse;

 • İdrar akımı sırasında yanma hissi,
 • İdrar sonrası damlamaların devam etmesi,
 • İdrarla birlikte kan gelmesi,
 • İdrarın tam olarak çıkması için ıkınma hissiyatı,
 • İdrarın tamamen bitmemesi,
 • Beklenmedik anda acil idrara çıkma isteği,
 • Özellikle gece uykusu sırasında idrara çıkma ihtiyacı için sık sık uyku bölünmesi,
 • Sürekli idrara çıkma isteği,
 • İdrar çıkışı esnasında sürekli değil kesik kesik gelmesi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Memet dedi ki:

  Hocam 42 yaşındayım yaklaşık 7-8 yıldır idrar yapmakta sıkıntı yaşıyorum idrarım kesik kesik geliyor ve ıkınarak idrar yapıyorum. Idrarımın tamamını yapamıyorum. bazen sık sık idrar yapma gereksinimi oluyor.Doktora gittim yaşın genç prostat için prostat değilsin dedi herhangi bir tetkik yapmadı malesef. Ancak özellikle idrar çıkışı tam olmadığından idrar sonrası abdest alırken burnumu sümkürdüğümde ıkındığımda kiloda damlama oluyor. Kötü kokudan dolayı Her gün iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalıyorum. Bu rahatsızlığım prostat mi değilse nedir cevaplarmısınız lütfen…

 2. Bilal dedi ki:

  Hocam ben 20 yaşındayım çişimi yaptıktan bir kaç dakika sonra sanki gene çişim geliyor gibi oluyor lavoboya gidiyorum gelmiyor. Arada 1 saat geçtikten sonra geliyor ve günde 4 defa yapıyorum normal mi anormal mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Bilal Bey Merhabalar, görünüşe göre boşaltım sisteminizde bir problem görünüyor. Acil bir şekilde üroloji servisine görünmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

 3. Davut dedi ki:

  Ayakta tuvalet alışkanlığını kesinlikle bitirmek gerekiyor arkadaşlar. Uzun yıllar boyunca ayakta tuvaletini yapmak prostat kanserine neden oluyor dikkat etmek lazım. Prostat kanserini önlemenin en önemli yollarından bir tanesi ayakta tuvalet yapmamaktadır.

BİR YORUM YAZ