Potasyum Yüksekliği Neden Olur ve Nasıl Düşürülür?

Vücuttaki su ve mineral dengesini sağlayan potasyum mineralinin gereğinden fazlası potasyum yüksekliğine sebep oluyor. Potasyum yüksekliği sonucu görülen rahatsızlıkları yazımızda bulabilirsiniz.

Potasyum Yüksekliği Neden Olur ve Nasıl Düşürülür?

Potasyum yüksekliği nedeniyle bir çok hastalık meydana gelebilir. Potasyum yüksekliğinin farklı yöntemlerle tedavisi mevcuttur. Kanın içerisindeki potasyum miktarı 3.65 – 8 mEq7/I aralığında bulunmalıdır. Bu değerler 4.7 mEq/I seviyesini daha yukarı geçtiği zaman potasyum yüksekliği oluşmaktadır. Tıpta bu durumun ismine “hiperkalemi” denmektedir. Hızlı bir şekilde ortaya çıkan böbrek fonksiyonlarındaki bozukluk gibi durumlar potasyum seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Ayrıca, bir takım tansiyon ilaçlarının fazla kullanılması,  böbrek tembelliği, böbrek üstü bezlerinde bozukluk, hormonal dengesizlik gibi durumlarda potasyum yükselmesini tetikleyen durumlardır. Potasyum içerikli besinlerin fazla tüketilmesi de potasyum miktarını artırır.

Potasyum, metabolizmanın gücünü alabilmesi ve yeteri kadar beslenebilmesi için çok önemli bir mineraldir. Su ve minerallerin vücutta denge halinde olmasını sağlar. Ayrıca potasyum, gıdaların hücrelerin içerisine kadar girmesini, sinir sisteminin düzenli çalışmasını, kalp ve kas yapısının düzgün olmasını sağlamasını açısından önem arz etmektedir. Potasyum minerali vücudun dengesini sağlar ve beyine daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak hafızayı kuvvetlendirir. Potasyumun bir diğer görevi ise, vücuttaki tuz, şeker ve su üçlüsünün fazlasının vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Potasyum Yüksekliği Nedenleri

Fazla alkol kullanımı, aşırı ilaç kullanımı, düzensiz tansiyon hapı alımı ve hormonal dengelerin bozulması potasyum yüksekliğine neden olur. Çok fazla derecedeki potasyum yükselmesi ani kalp krizlerine ya da kalp hastalıklarına sebebiyet verebilir. Potasyum yüksekliği, diyaliz yöntemi ile tedavi edilmektedir. Eğer diyaliz tedavisine rağmen, kişideki potasyum miktarı düşüş göstermiyorsa, kişinin potasyum diyetini yerine getirmediği anlaşılmaktadır.

Potasyum yüksekliği, yüksek potasyum miktarına sahip besinlerin sürekli ve fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Potasyum yüksekliği rahatsızlığı kendisine paralel olarak diğer sağlık problemlerini de tetiklemektedir. Potasyum yüksekliği nedeniyle vücutta halsizlik, nabızda bozukluk, mide de bulantı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki tüm fonksiyonların düzenli bir işleyiş göstermesi için bulunan potasyum, kalp ritmlerini düzenler ve beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Potasyum eksikliği bulunan kişilerde ise; kalp hastalıkları, iştahsızlık, yorgunluk, ciltte bozukluk ve diğer hastalıklar baş gösterebilir. Potasyum eksikliğine göre potasyum yüksekliği durumunda çok daha hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. Kanın içerisindeki fazla miktardaki potasyum, potasyum yüksekliği hastalığı olarak değerlendirilmektedir.

Potasyum Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Potasyum yüksekliğinin düşürülmesi için uzman doktorların kontrolü altında potasyum diyeti yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde potasyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi kısıtlanır.  Kanın içerisindeki potasyum yükselmesinin önüne geçilmesi için ilk olarak doktor kontrolü ile potasyum fakiri besinlerle potasyum diyeti yapılmaktadır. Sıvı içeceklerde de potasyum miktarı az olan besinler tüketilir. Potasyum diyetinin yanı sıra, medikal anlamda da tedavilere devam edilir. Potasyum oranı yüksek ve dikkat etmeniz gereken besinlerden bazılarını; koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, mantar çeşitleri, karnabahar ve brokoli olarak sıralayabiliriz.

Potasyum yüksekliğini düşürme yöntemleri:

  • İlk olarak potasyum yüksekliği belirtileri yaşadığınızda uzman bir dahiliye doktoruna başvurun
  • Doktorun size reçete ettiği potasyum yüksekliği düşüren ilaçları düzenli kullanın ve potasyum diyetine uyun
  • Potasyum yüksekliğine sebep olabilecek hastalıklara tanı koydurun ve tedavisine başlayın
  • Potasyum açısından zengin gıdaların listesini yapın ve bu yiyeceklerden uzak durun
  • Potasyum oranı yüksek besinler yerine portakal, muz, erik, hurma, kestane, enginar, brokoli, patates gibi potasyum oranı düşük besinler tüketin
  • Potasyum oranı diğerlerine göre fazla olan yeşil sebzeleri tüketmek istiyorsanız 2 saat kadar suda beklettikten sonra pişirin ve o şekilde tüketin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ