Portakalın Faydaları Nelerdir?

Tüm Dünya’da büyük bir popülariteye sahip ve kış aylarının vazgeçilmezi olan portakal hem tatlı hem ekşi lezzetiyle kendine hayran bıraktırıyor. Portakalın tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakal, pek çok insanın severek tükettiği ve insan sağlığına pek çok faydası olan bir meyvedir. Bağışıklık sistemini üst düzey bir şekilde güçlendirdiğinden dolayı kanser çeşitlerine karşı mücadele etmektedir. Ayrıca sindirim sisteminin dostu olan portakal, kabızlığın giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Portakalın Sağlığa Faydaları

Portakal içerisinde pek çok vitamin çeşidi bulundurmaktadır. En fazla C vitamini olmak üzere içerisinde E, D, B ve A vitaminleri de bulundurmaktadır. Zengin vitamin içeriğinin yanı sıra, bakır ve demir gibi mineralleri de bünyesinde bulundurur.

Bağışıklık Sistemine Faydalıdır: Gün içerisinde ihtiyaç olan C vitaminin %72’sini karşılayan portakal bu nedenden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan vücudumuzu korur. Ayrıca düzenli olarak tüketilen portakal böbrek sağlığını da koruyarak böbrek taşı gibi problemleri engellemektedir. Her gün 1 adet portakal tüketerek vücuttaki toksin atımını çoğaltabilirsiniz.

Portakal Kolesterole Faydalıdır: İçerisindeki etken maddelerle birlikte kandaki kolesterol miktarını ayarlayabilen portakal aynı zamanda magnezyum mineraline sahip olduğundan dolayı kan basıncını da dengelemektedir. Bu sayede tansiyonun da normal düzeylerde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Kansere Karşı Mücadele Eder: Bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren portakal pek çok kanser çeşidine karşı da savaş vermektedir. Akciğer, kolon ve meme kanserine karşı önemli bir besin olan portakal düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.

Sindirim Sistemine Faydaları: İçerisindeki yüksek lif miktarı ile birlikte tüketilen diğer besinlerin daha rahat sindirilmesini sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ile birlikte bağırsak parazitlerini yok eder ve kabızlık gibi problemleri giderir. 

Portakalın Kalbe Faydaları: Mükemmel bir potasyum kaynağı olan portakal vücudun genel sağlığını desteklemesinin yanı sıra kalp sağlığını da desteklemektedir. Potasyum vücudun dirençli olmasını sağlar zinde ve güçlü hissettirir.

Portakal Beyne Faydalıdır: Portakalın faydalarından bir diğeri de beyin gelişimini desteklemesidir. Folik asit ve B9 vitamini yönünden zengin olan portakal beyin hücrelerinin onarılmasını sağlamaktadır. Beynin daha fazla performans gösterebilmesi için portakal önemli bir besindir.

Portakal Göz Sağlığını Korur: C vitaminin yanı sıra iyi bir A vitamini deposu olan portakal göz sağlığının da takipçisi konumundadır. Düzenli portakal tüketen insanlarda ileri yaşlara bağlı görme bozuklarının daha az görüldüğü bilinmektedir.

Portakalın Cinselliğe Faydaları: Vücuttaki pek çok organın daha düzgün çalışmasını sağlayan ve metabolizmayı güçlendiren portakalın bir diğer etkisi de cinsel gücü artırıcı yapısıdır. Araştırmalar sonucunda düzenli portakal tüketen insanların spermlerinin daha kaliteli olduğu tespit edilmiştir.

Cilde Faydaları: İnsan cildinin en temel koruyucularından bir tanesi beta karatonlerdir. Portakalda bol miktarda bulunan beta karotenler cildin yaşlanmasını geciktirmektedir. Ayrıca C ve A vitaminleri de cilt sağlığınız için oldukça yararladır. Düzenli portakal tüketimi yaparak ciltteki yaşlanma belirtilerinin tamamını azaltabilirsiniz.

Portakal Gribe Karşı Vücudu Korur: Solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça etkili olan portakal, kış aylarında daha çok görülen nezle, yüksek ateş, grip ve soğuk algınlığı gibi problemlere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirerek koruma sağlamaktadır. Bu nedenle kış aylarında her gün 1 adet portakal tüketmek kış boyunca her hangi bir gribal enfeksiyona yakalanmanızı engelleyecektir.

Portakal Besin Değerleri

C ve A vitamini, potasyum, lif ve folik asit yönünden oldukça zengin olan portakal, kış aylarında bağışıklık sistemini güç olarak zirveye çıkaran harika bir meyvedir.

1 adet orta boy portakal besin değerleri

 • Karbonhidrat / 25.85 gr
 • Protein / 2.07 gr
 • Yağ / 0.26 gr
 • Lif / 5.28 gr
 • Kolesterol / 0.0
 • Sodyum / 0.0
 • Potasyum / 398.2 mg
 • Kalsiyum / 88 mg
 • A vitamini / 495 IU
 • C vitamini / 117.04 mg
 • Demir / 0.22

Portakalın Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde portakalın her hangi bir zararı bulunamamıştır. Ancak gereğinden fazla tüketim sonucunda bir takım yan etkiler yaratabilir. Ayrıca asitli yapısından dolayı mide hastalarının;

 • Midedeki asit oranını artırır
 • Mide asidine bağlı olarak mide yanması ve ekşimesi görülür
 • Gastrit, ülser ve reflüyü tetikler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ