Pişiğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Özellikle de yaz aylarında sıcak havaların artması ile birlikte fazla terleme ve pişik problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Pişik için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

Pişiğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Pişik rahatsızlığı genel olarak bebeklerde daha çok görülse de, yetişkinlerde pişik problemi de oldukça yaygındır. Daha çok yaz aylarında fazlaca terlemenin ve cilt sürtünmesinin aşırı olduğu yerlerde, yatan hastalarda, kilosu fazla insanlarda, hassas cilde sahip kişilerde pişik rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

Pişik fazla ısı, aşırı terleme, sürtünme gibi faktörlerle ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Genel olarak pişik, cilt üzerinde ıslaklık ve kırmızı bir görünüm, iğne batması ve sızılar gibi hisler yaratmaktadır. Pişik, erken zamanda tedavi edilmezse ilerleyen süreçlerde daha çok ağrı ve acılı cilt yaralarına sebebiyet verebilir.

Yetişkin insanlarda çeşitli viral enfeksiyon, bakteri ya da mantar hareketliliği gibi durumlar pişiğe neden olur.

Pişik İçin Bitkisel Çözüm?

Pişiğe iyi gelen zeytin yağı

Yetişkin insanlarda pişik problemi bebeklere göre daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle pişik bölgesine hassas davranmak ve doğru tedavi yöntemlerini uygulamak önemlidir. Saf zeytinyağı ile pişiğe karşı oldukça etkili çözüm elde edebilirsiniz.

Zeytin yağı ile pişik bölgesine masaj yaptıktan sonra 20 dakika kadar pişik bölgesini havalandırın. Bu uygulamayı pişik geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Pişiği gideren lavanta yağı

Lavanta yağı, yetişkinlerde pişik tedavisinde kullanılan oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Lavanta yağını düzenli olarak kullandığınızda pişik problemini kısa süre içerisinde giderebilirsiniz. Fakat lavanta yağını kullanmadan önce uzman bir cilt doktoruna danışıp cilt hassasiyetinizi öğrenmeniz önemlidir. Çünkü lavanta yağı hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir

Lavanta yağı ile pişik bulunan bölgeye masaj yaptıktan sonra 20 dakika kadar pişikli bölgeyi havalandırın. Pişik nedeniyle görülen semptomlar yok olana dek devam edebilirsiniz.

Pişik önleyen pudra 

Pudra, uzun zamanlardan günümüze pişik tedavisinde kullanılan etkili ürünlerden bir tanesidir. Hem pişiğin farklı bölgelere yayılmasını önler hem de kısa süre içerisinde iyileştirici bir etki yaratır. Pudra kullanıldığında pişik bulunan bölgenin nemini alarak pişiğin ilerlemesini önlemektedir. Pudranın pişiğe karşı iyileştirici etkisini en çok kullanabileceğiniz yer kasık pişikleridir.

Pişik bölgesine pudra uyguladıktan sonra 15 dakika kadar havalandırmanız yeterli olacaktır.

Pişik bölgesini rahatlatan yoğurt 

Aşırı terleme sonucu ortaya çıkan pişik problemlerinde yoğurt kullanabilirsiniz. Yoğurt uygulanan bölgedeki acı ve yanma hissi hafifleyerek rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.

Pişiğe iyi gelen hindistan cevizi yağı

İçerisindeki etken maddelerle birlikte pişiğe neden olan mikropları kısa sürede öldüren hindistan cevizi yağı, aynı zamanda cildin kısa sürede iyileşemesini ve pişiğin geçmesini sağlamaktadır.

Her gün 2 kez olmak üzere masaj yaparak kullanacağınız hindistan cevizi yağını pişiğin etkileri geçene kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde pişik, pek çok farlı sebep sonucu oluşabildiği için, farklı tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Ancak genel olarak yetişkinlerde pişik mantarlar nedeniyle meydana gelmektedir. Mantar tedavisinin hızlı erken dönemde yapılması daha ciddi cilt hastalıklarının oluşmasını önlemektedir.

Bu durumda pişik sebebinin mantar olup olmadığı anlaşılmalıdır. Eğer cilt üzerinde dökülmeler görülüyorsa bu pişik çeşidinin sebebi mantarlardan kaynaklanıyordur. Mantar kaynaklı pişik tedavisinde doğal yöntemler kullanılabilir ancak kesin çözüm mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bu dönemde kullanacağınız pişik için bitkisel çözümler vücuttaki zararlı mantarların tamamen yok etmeye yaramayabilir.

Pişik geçirmek için öneriler:

 • Pişik için halk arasında duyulan ilaçlar kullanmayın
 • Çinko içerikli pişik kremleri kullanabilirsiniz
 • Pişik kremlerini genital organa temas ettirmeyin
 • Pişik bölgesinin gün boyu hava almasını sağlayın
 • Eğer imkanınız varsa pişik bölgesini güneşlendirin
 • Pişik bölgesinin kuru kalmasına özen gösterin
 • Eğer hasta yatalak ise altını sık sık değiştirin
 • Pişik bölgesini zorlayacak sporlardan uzak durun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Pudra pişiğe gerçekten iyi geliyor mu?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Merve Hanım, özellikle de kasık pişikleri için pudra kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Pudra etken içeriği sayesinde pişiğin etkilerini kısa sürede giderir.

 2. Halil dedi ki:

  Evde pişik tedavisi için çözüm arayan arkadaşlar lavanta yağı, karbonat, zeytinyağı hepsi denenmiş kesin çözümlerdir kısa sürede iyileştiriyor.

  1. Kadir dedi ki:

   Ben vazelin kullanıyorum pişik için hem nemlendiriyor hem yumuşatıyor acıyı tamamen gideriyor vazelinde pişik için kullanılmalı çok iyi geliyor.

BİR YORUM YAZ