Parmak arası soyulmasının nedenleri

Bursa’dan ozan beyin sorusu olan parmak arası soyulmasının nedenlerinin neler olduğunu merak eden takipçimizin bu sorusunu cevapsız bırakmayarak yoğun araştırmalarımız neticesinde cevaplandırıyoruz.

Parmak arası soyulmasının nedenleri

Parmak aralarında ki soyulmalar genellikle sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonların, egzama gibi hastalıkların habercisi olmaktadır. Çok sıkça rastlanan diğer nedenleri ise metale, bazı ilaçlara karşı görülen bir takım alerjen reaksiyonlardan dolayı da oluşabilmektedir. Parmak aralarında soyulma meydana gelmesiyle birlikte nedenine bağlı olarak da ağrılar, kaşıntı gibi birçok problemle karşı karşıya kalınabilir. Soyulmuş olan derinin altından tekrardan çıkar deriden dolayı parmaklarının sürekli hareket ettiğinden dolayıdır ki ağrılara yol açmaktadır. Mantar ve egzama tedavi edilmediği takdirde ayak tabını ve avuç bölgelerinde yayılmalar gösterebilir. Ve böylelikle tüm bölgeye kadar yayılma riski de vardır. Küçük bir Parmak arası soyulmalarının nedenleri3problem olarak görülse de önlem alınmadığı takdirde çeşitli büyük problemlerin çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda paniğe kapılmaya gerek yoktur, uzman bir cilt doktoruna başvurarak sizlere önereceği kremleri ve ilaçları düzenli olarak kullandığınız takdirde bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Tedavisine ne kadar erken başlar iseniz iyileşme süreniz o kadar kısalacaktır. Bunu unu kesinlikle unutmayınız.

Egzama

El dermatiti gibi bazı egzama türleri ayak ve el parmakları arasında ki derinin aşırı kuruma göstermesi sonucun da çatlayarak iltihaplaşmalara neden Parmak arası soyulmalarının nedenleriolabilir. Apse yapan yara zaman içerisinde iyileşme göstereceğinden kabuklaşır. Tamamen doğrudan temas yolu ile bulaşan egzama genetiksel nedenler, cilt tahrişi, deri alerjileri ve çevresel faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Egzamanın şiddet derecesine göre uzman doktorunuz size antibiyotik, kortikosteroid, fototerapi veya kortikosteroidler önerebilir. Tedavi süresi içerisinde sizi tahriş edebilecek her türlü unsurdan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları parmak araları gibi genel de vücudun nemli olan bölgelerinde genellikle yuvalaşarak o bölgede meydana gelirler. Bu mantarlar genellikle parmak aralarında kaşınmaya ve tahrişe neden olur ve kendini belli eder. Bölgede ki deri kızarır, hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşmaya başlat. Mantarın önlenmesinde uzman doktorunuz size anti-fungal krem veya bir takım merhemleri önerebilir. Mantarın türüne göre farklı farklı kremler gerekebilir.

Diğer nedenleri

 • El temizliğine önem verilmemesiParmak arası soyulmalarının nedenleri1
 • Elde aşırı kuruluk
 • Parmak aralarının nemli bırakılması
 • Çeşitli kimyasallardan dolayı tahriş olma
 • Güneş ışınlarına yoğun maruz kalma
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hazar dedi ki:

  benim ayaklarimda hem agrivar hemde yaravar ne iyigelirbir onöneriniz ne olcak doktorrun dediyinide denedik. olmadı

  1. Dr. Suna AL dedi ki:

   Hazar hanım bebanten krem deneyiniz birde.

 2. Yaz güneşi dedi ki:

  denizde aşırı kalınca ertesi gün ayak parmaklarımın derisi soyuluyor nedendir?

 3. Hasan dedi ki:

  özellikle bahar aylarında havaların ısınmasıyla ayaklarımda çıkar bu rahatsızlık ancak denize girince kendiliğinden geçer..

 4. Hastalık hastası dedi ki:

  oceral diye bir ilaç var bu ayak mantarı için kullandım ben çok faydalı. mutlaka deneyin 2 günde izi dahi kalmaz.

BİR YORUM YAZ