Ayak Parmak Arası Soyulması Neden Olur?

Uzun süre havasız kalan, düzenli temizliği yapılmayan ayak parmaklarının aralarında soyulmalar görülmektedir. Ayak parmak arası soyulmalarının tüm nedenlerini sizler için hazırladık.

Ayak Parmak Arası Soyulması Neden Olur?

Ayak parmak arasındaki soyulmalar genellikle sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonların, egzama gibi hastalıkların habercisi olmaktadır. Çok sıkça rastlanan diğer nedenleri ise metale, bazı ilaçlara karşı görülen bir takım alerjik reaksiyonlardan dolayı da oluşabilmektedir. Parmak aralarında soyulma meydana gelmesiyle birlikte nedenine bağlı olarak da ağrılar, kaşıntı gibi birçok problemle karşı karşıya kalınabilir.

Soyulan derinin altından tekrardan çıkan taze derinin erken tahriş olması ve parmakların sürekli hareket etmesinden dolayı ağrı ve kaşıntılara yol açmaktadır. Mantar ve egzama tedavi edilmediği takdirde ayak tabanına da yayılmalar gösterebilir.

Küçük bir problem olarak görülse de önlem alınmadığı takdirde çeşitli büyük problemlerin çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda paniğe kapılmaya gerek yoktur, uzman bir cilt doktoruna başvurarak sizlere önereceği kremleri ve ilaçları düzenli olarak kullandığınız takdirde bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Tedavisine ne kadar erken başlarsanız iyileşme süreniz o kadar kısalacaktır.

Ayak Parmak Arası Soyulması Neden Olur?

Egzama

Bir çok farklı sebeple birlikte meydana gelen ve ciltte kızarma, şişlik, kaşınma gibi semptomlar gösteren ve genellikle psikolojik etkenler sonucunda görülen ciddi bir cilt rahatsızlığıdır. Toplumun yaygın kesiminde görülen egzamanın bir çok alt çeşidi bulunmaktadır. Tıp dilinde dermatit olarak adlandırılan bu rahatsızlığın en büyük hedef kitlesi çocuklardır.

Dermatolog uzmanlarına görünen hastaların bir çoğu bu rahatsızlıktan şikayet etmektedirler. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen egzama nedenleri ve kalıcı çözümleri ile ilgili her ne kadar araştırma yapılmış olsa da kesin olarak bir çözüm bulunmamıştır. Egzama probleminin kalıtsal özellikler gösterdiği belirlenmiştir ve bu hastalığa yakalananlarda aynı tür semptomlar görülmektedir.

Ayak parmak arası soyulmasının ana nedenlerinden birisi egzama problemidir. Bu yüzden ayak parmak arası soyulmasının neden olduğu konusunda kısa süre içerisinde teşhis konulması gerekmektedir. Egzamaya yönelik tedaviler ile kimi hastalarda bu konuda iyileşme sağlanmıştır.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları parmak araları gibi genel de vücudun nemli olan bölgelerinde yuvalanır ve o bölgede meydana gelirler. Bu mantarlar genellikle parmak aralarında kaşınmaya ve tahrişe neden olarak kendini belli eder.

Bölgede ki deri kızarır, hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşmaya başlar. Mantarın önlenmesinde uzman doktorunuz size mantarların ve bakteri oluşumlarının önlenmesi için bir takım merhemler önerebilir. Mantarın türü teşhis edildikten sonra sebebe yönelik farklı türde kremleri sizin için reçete edebilir.

Çok nemli ya da aşırı kuru deri

Kalıtsal olarak görülen cilt kuruluğu, genel olarak kış aylarının yükselen problemleri arasındadır ve ayak parmak arası soyulmasına sebep olmaktadır. Bir diğer problem ise ayak parmak aralarının olması gerekenden çok daha fazla nem saklıyor olmasıdır. Böyle bir durumda mantar, bakteri ve virüsler yayılmak için daha elverişli bir ortam elde edecek ve parmak aralarında kaşıntı, tahriş ve soyulmaya neden olacaktır.

Ayak parmak arası soyulmasının diğer nedenleri;

 • Ayak temizliğine önem verilmemesi
 • Ayakların uzun süre havasız kalması
 • Çok fazla yürüyüş gerektiren işler
 • Hijyensiz ortamlarda çalışmak
 • Parmak aralarının nemli bırakılması
 • Çeşitli kimyasallardan dolayı tahriş olma
 • Güneş ışınlarına yoğun maruz kalma.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mehmet dogrul dedi ki:

  Değerli Saray hanım krem ve haftada bir kez atılan bir hap ile bu hastalığı yendim. Allah şükürler olsun fakat ayak ve diz arkalarinin ağrısı başladı ve müthiş sancılar çekiyorum ayaklar imin arasındaki iltihap gibi bir akıntı yüzüme vardı sedef hastalığım da vardı daha önce onu da yendim ancak iyileştikten sonra sancidan duramiyorum lütfen bana yol gösterin Tsk ederim

 2. İsmail dedi ki:

  Ayak parmak aralarında deri soyulması oluyor . Askeri personel olduğum için sürekli çorapla veya botla oluyorum . Sebebi havasızlıktan mıdır ?

 3. Kenan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba el parmak arası kızarıklık, parmak arası soyuklar ve ayak derisi soyulmaları için oceral diye bir ilaç var kullandım ben çok faydalı. Kesinlikle denemelisiniz 2 günde izi dahi kalmaz.

 4. Kasım dedi ki:

  Ya benim ayaklarımda hem ağrı hissi var hem de yaralar oluşuyor. Çözümü var mı acaba ayağımda egzama mı oldu ne iyi gelir?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Kasım Bey, bebanten krem deneyebilirsiniz ayaklarınız için. İyileşme sağlanmaz ise mutlaka bir dermatoloğa görünün.

BİR YORUM YAZ