Pankreas Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi?

Her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinin tedavisinde de erken tanı hayat kurtarır. Pankreas kanserinin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi?

Pankreas, yaklaşık olarak 16 cm uzunluğunda, karın kısmının en arkasında yer alan, mide, ince ve kalın bağırsak tarafından görünmeyecek şekilde ön yüzü kapalı olan bir organdır. Vücutta bir çok önemli fonksiyonları bulunmakla beraber, metabolizmaya giren besinlerin sindirilmesinde ve kan şekerinin düzenlenmesinde önemli bir görevi bulunmaktadır. Pankreas kanseri, pankreas organının bütün bölgelerinde oluşmasına rağmen genel olarak ilk ortaya çıktığı yer pankreasın baş kısmıdır. Kanserli hücreler salınımı en çok yapan hücreleri hedef alırlar ve adenokanser olarak ortaya çıkarlar.

Pankreas kanserinin ana nedeni henüz bilinmemekle beraber daha çok aktif olarak sigara içenler ya da daha önce sigara kullananlarda veya fazla kilolu insanlarda ortaya çıkmaktadır. 10 pankreas kanserinin 3’ünde sigara kullanımından dolayı görüldüğü bilinmektedir. İleri düzey şeker hastalığına bağlı pankreas kanseri ise henüz kesinlik kazanmamıştır. Bu nedenlerin yanı sıra küçük bir kısım pankreas kanserine neden olarak soya çekimi gösterilebilmektedir. Pankreas kanseri kadınlara göre erkeklerde daha çok görülmektedir. Kadınlarda pankreas kanseri riski ortalama yaşı 67 iken erkelerde 63’tür. Pankreas kanserine yakalandıktan sonra yaşam süresi çok azalmaktadır. Pankreas kanseri ölümcül bir hastalıktır.

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Yaş: 60 yaş üzeri insanlarda pankreas kanseri riski yükselmektedir.

Sigara: Pankreas kanserinin %30’unun nedeninin sigara olduğu kanıtlanmıştır. Sigaranın ne kadar tüketildiği, içim sıklığı, kaç yıldan beri içildiği bir takım veriler pankreas kanserinin nedenlerini oluşturmaktadır.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre pankreas kanseri çok daha sık görülmektedir.

Sağlıklı beslenmeme: Yüksek lifli, kalsiyum, potasyum, vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketerek hayatına devam eden insanların, bol etli ve yağlı gıdalar tüketen insanlara göre daha az pankreas kanserine yakalandığı kanıtlanmıştır.

Egzersiz: Gün içerisinde 45 dakika boyunca yürüyüş temposundaki egzersizler ile kanser risklerinin azaldığı ortaya çıkmıştır.

Genetik yapı: Pankreas kanserinin %5 ile %10 arası aileden gelen bir yapı olduğu bilinmektedir.

Kimyasal ilaçlar: Sinek ve böcek öldürücü ilaçların içerisindeki kimyasallara uzun bir süre maruz kalanlarda pankreas kanseri riski yükselir.

Şeker hastalığı: Tam olarak bağlantısı bulunamamakla birlikte şeker hastası ve 60 yaş üzeri insanlarda pankreas kanseri daha sık görülmektedir. Bu nedenle şeker hastaları iyi bir diyetle sağlıklı bir şekilde kilo vererek pankreas kanseri riskini azaltabilmektedir.

Mide cerrahisi: Hayatının belli bir döneminde mide ile ilgili cerrahi operasyon gören kişilerde yaşlılıkta pankreas kanseri riski artış göstermektedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Ani kilo kaybı, karın bölgesinde ağrı, sarılık, iştahta azalma, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, kabızlık veya ishal, sindirim sisteminde bozukluk, sırtta ağrı ve dışkı renginin camcı macununa dönmesi, bir anda ortaya çıkan ve genetik bir ilgisi bulunmayan diyabet, sıkıntı-stres gibi depresyona bağlı psikolojik bozulmalar pankreas kanserinin belirtileri olabilir. Şişkinlik hissi, yiyecekleri hazmedememe ve iştahta azalma sonucu hasta iyice kilo kaybeder.

Bunun yanı sıra sarılık en sık karşılaşılan pankreas kanseri belirtisidir. İlk olarak göz çevresinde ortaya çıkar ve daha sonra deriye yayılarak devam eder. İdrar renginde iyice koyulaşarak çay rengine dönüşür. Sarılık ise karaciğerde üretilen bilirubin’in pankreas kanserine neden olan hücreler tarafından yolunun kesilerek ince bağırsağa ulaşamamasından dolayı kaynaklanır. Karın bölgesinde görülen ağrılar ilk başlarda basit bir karın ağrısı şeklindeyken daha sonra sırta vuran karın ağrısı haline dönüşür.

Pankreas Kanserinin Tedavileri Nelerdir?

Tedavi öncesi gerekli fiziki muayene, radyoaktif ve laboratuvar incelemeleri, pankreas kanserine neden olan tümörün kaçıncı evresinde olduğu, diğer organlara yayılıp yayılmadığı, yakın ve uzak damarlarla diğer organlara geçiş yapıp yapmadığı gibi durumlar teşhis edilip ameliyata yatırılma durumu değerlendirilmektedir. Bu süreçte pankreas kanserinin 3 adet tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi müdahale: Yapılan tetkiklerden sonra pankreas tümörü çıkarılmak için uygunsa klasik ‘Whipple’ yöntemi kullanılır. Pankreas tümörü gövde ve kuyruk kısmında ise tümör parsel olarak alınıp çıkartılabilmektedir. Fakat tümör pankreasın baş kısmında ise diğer organlarla sarılı bir şekilde bulunduğundan dolayı safra kesesi, safra kanalındaki bir kısım, oniki parmak bağırsağından bir bölüm ve lenf bezleriyle birlikte midenin bir kısmı bir bütün halinde alınmaktadır.

Radyasyon Tedavisi: Kansere neden olan hücreleri ve kanserli hücreleri yüksek enerjili ışınlarla birlikte öldürme yöntemine radyasyon tedavisi denmektedir. Bu yöntemde sadece tedavi edilen bölgedeki hücrelere etki edilebilir. Bu tedavi yöntemi pankreas kanserine neden olan tümörlü bölgenin cerrahi müdahale yapılamayacak şekilde bir konu varsa kullanılıyor. Cerrahi operasyon öncesi radyoterapi ile tümör küçültülüyor ve cerrahi müdahale için zemin hazırlanılıyor.

Kemoterapi: Antikanser ilacı olarak adlandırılan kemoterapi yöntemi vücuttaki kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Pankreas kanseri ameliyatı öncesi hastanın son durumu göze alınarak tümörün küçültülmesi amacı ile kemoterapi uygulanabilir. Bunun dışında çok ileri evre pankreas kanseri yaşayanlarda ise cerrahi müdahale uygulanmaz. Kemoterapi uygulanarak hastanın yaşam kalitesi ve yaşam süresi biraz daha artırılmaya çalışılır.

Tedavilerden sonra sağkalım;

Ameliyat sonrası kanserli hücrelerin vücutta hala varlık gösteriyor olması iyileşme oranını kötü yönde etkiler. Ancak erken tanı ve cerrahi müdahale ile hastanın yaşama oranı %50dir. Kemoterapi ve ışın tedavisi ile iyileşme oranı daha da artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şükrü dedi ki:

    Pankreas kanseri bir anda ortaya çıkıyor ya peki bu pankreas kanseri öldürür mü?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Şükrü Bey, pankreas kanseri oldukça tehlikeli ve ölümcül bir kanser türüdür. Bu nedenle risk taşıyan gruptakiler her ay tetkik yaptırmalıdırlar.

BİR YORUM YAZ